"אבא שלי ממוטט"

במהלך טיול בצפון, הציל ילד בן 11 את אביו, שהתמוטט במהלך טיול, תוך שחובשת של מד"א מנחה אותו באמצעות הטלפון, במקביל למסוק שחיפש אותם בשטח

ילד בן 11 ממרכז הארץ, שיצא לטייל עם אביו בסמוך למעיין עין כובס שבצפון, לא דמיין שכך יסתיים הטיול. אחרי כשעתיים של הליכה, התמוטט האב לפתע ואיבד את הכרתו. כשבנו הבין שאין אף מבוגר שיוכל לעזור לו, לא היסס, צלצל למשטרה, שם העלו מיד על הקו את מוקד 101 של מד"א.

בנו הציל את חייו. האב מפונה אל בית החולים
צילום: דוברות מד"א

"אבא שלי שוכב פה ממוטט, הוא כנראה באפיסת כוחות", אמר הילד לחובשת, יאנה חוש, שביקשה ממנו לדבר עם מישהו מבוגר. "אין לידי מישהו מבוגר. זה רק שנינו, אנחנו עכשיו באמצע ההר". השניים הבינו שהטיפול באירוע תלוי רק בהם ויש לעשות הכל כדי להציל את אביו של הילד.

החובשת ניסתה להבין מה מצבו הרפואי של האב, ועל איזה רקע התמוטט, על מנת שתוכל לתדרך את הילד, כיצד עליו לפעול, במטרה לשפר את מצבו של אביו. לדבריה, הילד ענה בקור רוח ובאופן בוגר ואחראי: "הוא נושם, אבל הוא ישן. לא נראה לי שיש לו מחלה, אני חושב שהוא פשוט באפיסת כוחות. אנחנו הולכים כבר שעתיים במסלול. הוא שתה הרבה, אבל באיזשהו שלב הוא אמר שהוא לא יכול יותר ללכת".

לבקשתה של החובשת במוקד, מצא הילד בתיק הגב של אביו שוקולד, ומרח על החניכיים שלו, כדי לוודא שההתמוטטות של אביו היא על רקע נפילת סוכר. הוא בדק את צבע השפתיים של אביו ואת חום גופו. לקח בהנחיית החובשת במוקד בקבוק מים קרים, והניח אותו על גופו של אביו. הילד תפקד באומץ לב ובנחישות, המשיך לקרוא לאביו ולא התייאש לרגע. הוא הטה את ראשו והרטיב מגבת רטובה שמצא, על מנת להניח על מצחו ולקרר אותו. כל זאת כשהוא נשמע לתדרוך הטלפוני של יאנה חוש, החובשת במוקד.

הנער לא איבד עשתונות, והמשיך להקשיב להנחיות הרפואיות, תוך שהוא מכוון את כוחות ההצלה שהיו בדרכם אליו. "הוא פקח קצת את העיניים", עדכן את חוש בקור רוח ומרח עוד שוקולד בפיו של אביו, לבקשתה.

בסופו של דבר צוותי מד"א הצליחו לאתר את האב ובנו, בסיוע איכון הטלפון של האב על ידי המשטרה. "אני מבקשת ממך לצעוק חזק", ביקשה חוש מהילד, כשצוותי מד"א היו קרובים למקום, "ברגע שאתה שומע את המסוק ששלחנו, אמבולנס או משטרה, אתה מיד אומר לי".

כחצי שעה מתחילת השיחה, אנחת רווחה של ממש נשמעה בשני צדיו של הטלפון, כשלמקום הגיע צוות ראשון של מד"א. האב קיבל טיפול רפואי מציל חיים מהחובשים והפראמדיקים של מד"א, ופונה במסוק צבאי כשהוא מורדם ומונשם, להמשך טיפול בבית החולים ולאחר כמה ימים, שוחרר לביתו.

"אלפי שיחות מתקבלות בכל יום במוקד של מד"א, וכל חובש במוקד כמוני, מסייע לכ-150 אזרחים במצבי חירום רפואיים שונים, מדי יום ביומו", אמרה חוש. "עם זאת, מעולם לא חשבתי שאפגוש בקו הטלפון ילד בן 11 עם כזאת בגרות ונחישות, שיציל את אביו, כשהוא לבדו, באומץ לב ובקור רוח".

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *