"איכות האוויר בחיפה דומה לשאר המטרופולינים בארץ"

המשרד להגנת הסביבה פרסם היום את הדוח המסכם את פעילות המשרד במחצית הראשונה של שנת 2019 וקובע, שלמרות הכל, האוויר בחיפה, כמו בכל הארץ. האמנם?

במסגרת יישום התוכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר וסיכונים סביבתיים במפרץ חיפה והסביבה, ובהתאם להחלטת הממשלה, מפרסם המשרד להגנת הסביבה דוחות חציוניים המשקפים לציבור את ההתקדמות ביישום התוכנית הלאומית. הדוח למחצית הראשונה של 2019 עוסק בתחומי הפעילות המרכזיים של המשרד במפרץ חיפה, ביניהם: תעשייה, צמצום סיכוני חומרים מסוכנים, תחבורה, ניטור, מדידה ומידע, ועיקריו מפורטים בהמשך.

דשנים, דור, גדיב וגדות מזרח, מפעלים בסיכון גבוה
צילום: דורון גולן

על פי הדוח, בנושא התעשייה, קיים המשרד להגנת הסביבה, במחצית הראשונה של השנה 41 סיורי פיקוח, מתוכם 26 סיורי פתע. כמו כן נערכו 401 בדיקות פתע ב-55 ארובות וב-15 מפעלים. עוד צוין כי המשרד מבצע פיקוח קפדני אחר יישום צו 45 למפעל בתי זיקוק וגדיב, שהוצא באוקטובר 2017 ואף הוציא צו חדש בחודש מארס 2019. בצו החדש עוגנו דרישות להפסקת פעילות של מכלי אחסון שזוהו כתורמים משמעותיים לפליטות בנזן ונקבעו לוחות זמנים להחלפת רכיבי ציוד. המשרד ציין, כי במחצית זו של השנה ננקטו מספר הליכי אכיפה והסדרה נגד שמונה מפעלים במפרץ חיפה.

ביולי 2019 פורסמו תוצאות שלב א' של סקר הסיכונים המצרפי למפרץ חיפה. שלב א' של הסקר התייחס לתקריות תפעוליות חמורות במפעלים ובמתקנים העוסקים בחומרים מסוכנים, לרבות דליפות, שריפות ופיצוצים בחומרים רעילים, דליקים ונפיצים בעת אחסון או פעולות ייצור. הסקר בחן למעלה מ-1,500 מקורות סיכון ב- 67 מפעלי תעשייה. "התוצאות מצביעות על כך שככל שמדובר בתקריות תפעוליות במפעלים, אין באזור מפרץ חיפה רצפטור ציבורי קיים הנמצא בסיכון לא קביל בהשוואה לקריטריונים בינלאומיים מחמירים הנהוגים במדינות מערב אירופה, דוגמת הולנד ואנגליה", נכתב. "בניתוח ראשוני של תוצאות הסקר אותרו ארבעה מפעלים המסתמנים כגורמים עומסי סיכון גבוהים יחסית: דשנים, דור, גדיב וגדות מזרח".

בדוח יש גם התייחסות ליישום אזור אוויר נקי מרכבי דיזל מזהמים בחיפה, החל מינואר 2019 נאסרה הכניסה והחניה גם של רכבי דיזל מזהמים קלים.

ניידת ניטור ליד משרד הרישוי
צילום: פיני חמו, המשרד להגנת הסביבה

בנושא הניטור, בדוח נכתב כי במחצית הראשונה נערכו 12 סבבים של דיגומים סביבתיים בשמונה נקודות דיגום בחיפה. עוד צוין, כי, המשרד הוסיף ניידת ניטור נוספת בסמוך למפעל דשנים ובמורד הרוח ממפעל בז"ן. התחנה נמצאת בשטח בית הספר החברתי במקום. "תמונת מצב איכות האוויר בחיפה נמצאה דומה לשאר המטרופולונים האחרים בארץ, מלבד שלוש עליות מעל ערך הסביבה היממתי של בנזן שנמדדה ב"ניידת 6" בחצר משרד הרישוי בחיפה סביב מתחם בז"ן ועליות אחדות בשלוש נקודות דיגום על גדר המתחם. בנוסף, נרשמה חריגה אחת מערך הסביבה היממתי של קדמיום בשני אתרים בקרית חיים ובאתר השיקום של נחל הקישון.

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *