"אין חזון חדש לעיר"

אביהו האן הצליח לגרום לוועדת הכספים, לאשר העלאת הארנונה לכל המפעלים המזהמים במפרץ חיפה, אך לא הצליח להביא לאישור את העלאת ארנונה לקניונים

הייתי עושה את זה אחרת. אביהו האן
צילום: דורון גולן

בישיבת ועדת הכספים שהתקיימה בשבוע שעבר, עלתה על הפרק העלאת הארנונה. במהלך הדיון,  עלה גם נושא הפחתת ארנונה לעסקים באזור העיר התחתית והדר. גזבר העירייה ג'קי ואקים עדכן את חברי הועדה כי הנהלת העירייה מקדמת תוכנית תכנון ובנייה בעיר התחתית ומעוניינת לשנות את תמהיל העסקים בעיר. "אזור העיר התחתית משופע בפאבים ומסעדות אשר פגעו בעסקים דומים באזורים אחרים בעיר, מעבר לכך, חנויות ועסקים אחרים כמעט ולא מצויים בעיר התחתית. ראש העיריה מעוניינת להכניס חיים חדשים לעיר התחתית ולקדם תוכנית מתאר של בניית תשע קומות בעיר התחתית, כשהקומה הראשונה תהיה מיועדת למסחר, ובמספר קומות במעל יהיו משרדים, בקומות האחרונות יהיו בתי מלון או מגורים".

האן ביקש לדעת אם העסקים הסגורים בעיר התחתית ובהדר יישארו בתעריף א' וחברת המועצה שרית גולן ענתה, שלפי אותו עיקרון של ארנונה מוגדלת על "דירות רפאים", מתוך מחשבה לעודד עסקים סגורים לחזור לפעילות. "אין שום היגיון לתת הטבות בארנונה לבעלי נכסים ריקים", אמרה גולן.

המשנה ליועצת המשפטית של העירייה, עו"ד תמי אלמוג הסבירה, שהכוונה בהפחתה היא לעודד פתיחת עסקים תומכי תיירות. מנהל מחלקת הארנונה יוסי גדיאל הסביר שמוצע לאשר קביעת תעריפי ארנונה מופחתים לבתי עסק פעילים בסך 50 אחוזים. ואקים התייחס ואמר, שאם משווים את החנויות בהדר לעומת הנכסים בקניונים, למרות שהחנויות בקניונים מוגדרות כאזור ב', הם גם משלמים עבור החניות והשטחים המשותפים ולכן הארנונה השנתית גבוהה ב-30 אחוזים.

האן הציע, שמאחר והעסקים בקניונים משגשגים לעומת העסקים הקורסים בהדר, להעלות את הארנונה לקניונים. "לאור האירועים האחרונים יהיה מאוד קשה לקבל אישור להעלאת הארנונה רק במתחם בז"ן מבלי להעלותה גם במפעלים המזהמים האחרים, ולאור האירועים האחרונים, אני מאמין שהסיכוי שהנושא יאושר גדול יותר", אמר האן.

בסופו של דבר, החליטה הוועדה לאשר את צו המיסים לשנת 2020 בהעלאה של 2.58 אחוזים. הוועדה המליצה למועצת העיר לשנות ולבטל את המגבלה של אזור בז"ן ולפעול להטלת ארנונה גבוהה על כל המפעלים לזיקוק, אחסון מוצרי דלק, דשנים, דלקים וכימיקליים, כולל המפעלים הנמצאים מחוץ למתחם בז"ן.

"אין חשיבה יצירתית בעיריית חיפה בראשות קליש רותם", אמר האן השבוע. "ועדת הכספים  בו עברה החלטה ברוב חברי הקואליציה להעלאה של 2.58 אחוז בשנת 2020, לא הביאה מסר חדש לתושבי העיר. הבחירה בהעלאה על פי הטייס האוטומטי, אליו כל כך הורגלנו בתקופת יונה יהב ממשיך גם בתקופתה של עינת קליש, פשוט אכזבה. בכל זאת כדי ליישם שיפור בתוכנית שהוכנה על ידי מנהיגות העיר, העליתי שתי הצעות משמעותיות, הראשונה, להעלות את הארנונה לכלל המפעלים המזהמים במפרץ חיפה ולא רק למפעלי בז"ן. המפעלים חייבים להבין שהמזהם משלם וזאת ללא יוצא מן הכלל. אני שמח שהצלחתי לשכנע את חברי הקואליציה העירונית והם קיבלו את הצעת, בכך נכניס כספים רבים נוספים לקופת העיר. ההצעה השניה הייתה להעלות את הארנונה לקניונים הגדולים של חיפה. העלאה כזו תמנף שתי מטרות. זה יכניס כסף נוסף לקופת העיר המדולדלת וזה יגרום לאיזון נדרש בין העסקים הקטנים ברחבי העיר המשלמים ארנונה גבוהה וייתן זריקת מרץ לאותם עסקים. לצערי חברי הקואליציה עדיין שבויים בקונספציה שהעיר מתפתחת על פי קניונים ולא לפי עסקים קטנים ולכן סירבו להצעתי. בשורה התחתונה, תוכנית צו מיסים לשנת 2020 של עינת קליש , שבעה חודשים בתפקיד, עם חשיבה ישנה ללא יצירתיות ודינמיות נדרשת. אין חזון חדש לעיר. אני הייתי עושה זאת אחרת".

ביום ראשון תתקיים ישיבת מועצה שלא מן המניין, בה תתבקש מועצת העיר להפחית את הארנונה לחנויות ולבתי מסחר פעילים בהדר ובקמפוס הנמל, בקומות קרקע ברחובות בשכונת הדר ובקמפוס הנמל, במטרה לעודד פעילות מסחר ברחובות אלה.

כמו כן, תבקש העירייה להפחית את שיעור הארנונה לעסקים בקומות קרקע, אשר חזיתם פונה לרחובות מדרגות המפורטים בצו. הפחתת הארנונה נועדה לעודד פעילות של בתי עסק קטנים, עד 100 מ"ר, ברחבות אלה, במגוון שימושים מסחריים, לרבות חנויות, בתי מלאכה ובתי אוכל.

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *