"אם לא תפליל את סרדל, כל מח"ש צפון יהיו עליך, עד שתיעצר"

לא פחות מ- 14 תצהירים של קציני משטרה בכירים, שוטרים ואזרחים הוגשו אל בית המשפט, כחלק מתביעה שהגיש מפקד תחנת זבולון לשעבר אילן סרדל נגד מח"ש, בה הם מספרים איך החוקרים איימו עליהם להפליל אותו. "נבעטתי החוצה, על לא עוול בכפי", אומר סרדל

בימים אלה הגישו עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און את תצהירי העדויות מטעמו של נצ"מ (בדימוס) אילן סרדל לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, זאת, במסגרת כתב התביעה בסך של 5 מיליון שקלים, שהוגשה נגד המחלקה לחקירת שוטרים, נגד סגן ראש המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש, ה"מ) ונגד חוקרים ממח"ש.
בכתב התביעה מתארים עורכי הדין בר-און וכהן התנהלות בעייתית וחמורה ביותר של מח"ש.
בתביעה מעלים עורכי הדין בר-און וכהן טענה, כי חוקרי מח"ש "תפרו תיק" לסרדל, על מנת לעצור את קידומו, סירבו לבדוק ממצאים אליהם הפנה סרדל, ביצעו סבבי חקירה מיותרים ובלתי ממוקדים, נקטו בחוסר סבירות בהפעלת סמכויות, נקטו באמצעי חקירה פסולים, פגעו בכבודו, חירותו וקניינו של סרדל ובין השאר, פנו לקציני משטרה אחרים בבקשה להפליל את סרדל, לעיתים תוך הבטחה לתמורה להקל עימם, תוך איומים מפורשים מה יקרה אם הללו יסרבו להפליל את סרדל.
עורכי הדין בר-און וכהן מתארים בכתב התביעה כיצד בוצעה הטרדה מינית נגד סרדל, למשל כאשר אחד החוקרים עינג את עצמו באמצעות ליטוף מבושיו בעודו יושב מול סרדל וחוקר אותו, ולמרות בקשתו המפורשת של סרדל כי יחדל מלעשות זאת.
בנוסף, עורכי הדין בר-און וכהן מתארים כיצד חוקרי מח"ש פרסמו דברי לשון הרע על סרדל, לרבות בפני קצינים אחרים ובפני אזרחים מן השורה. כנטען בתביעה, לאחר שנעצר סרדל ופורסמו החשדות והחקירות נגדו, לא פחות מ- 70 חוקרים השתתפו בחקירה שנמשכה כשנה וחצי, במהלכה נחקרו 200 עדים, הושקעו 3000 שעות חקירה, והופעלו כל יחידות מח"ש ברחבי הארץ, תוך שימוש בכל האמצעים הטכנולוגיים, נוכחה מח"ש כי אין מקום להגשת כתב אישום נגדו וגם אין מקום לנקוט נגדו הליך משמעתי.

קצין מוערך. נצ"מ בדימוס אילן סרדל
צילום: משטרת ישראל

בכתב התביעה דורשים עורכי הדין בר-און וכהן, כי ישולם לסרדל פיצוי בסך של חמישה מיליון שקלים, לרבות בשל ההטרדה המינית, פרסום דברי לשון הרע ושאר הנזקים שגרמו מח"ש וחוקרים ממח"ש לסרדל.

איימו עלי
עורכי הדין בר-און וכהן הגישו בימים אלה לא פחות מ- 14 תצהירים לבית המשפט, כולל תצהירים של קציני משטרה בכירים. עוד הגישו עורכי הדין, בקשה לזימונם של שלושה קציני משטרה בכירים נוספים, שהביעו נכונות להעיד לטובתו של סרדל, אם יזומנו לבית המשפט.

אחד מהקצינים שהגיש את תצהירו אל בית המשפט סיפר: "במהלך חקירתי איימו עלי חוקרי מח"ש, נאמר לי, שאם לא אפליל את סרדל, כל מח"ש צפון תהיה בעקבותיי, ייפתחו לי תיקים ואני איעצר".

אותו קצין סיפר בהמשך הצהרתו: "במהלך חקירתי נאמר לי על ידי חוקרי מח"ש: 'אתה תפליל את סרדל ותספר את כל השחיתויות שלו. סרדל תפור וסגור בעבירות חמורות שביצע'. השבתי שלא ידוע לי על שום עבירה שביצע סרדל, להיפך, ידוע לי על התפקוד המצטיין של סרדל, ובתגובה אמרו לי חוקרי מח"ש: 'אם לא תפליל את סרדל, כל מח"ש צפון יהיו עליך עד שתיעצר".

אחרי שהקצין השיב לחוקרים שהוא לא מפחד, אמרו לו החוקרים: "אם לא תפליל אותו, נעצור אותך עכשיו. ידוע לנו שהוא עשה עבירות של שוחד ושחיתות ואתה מגן עליו". אותו קצין, סיפר בתצהירו, כי היה מועמד לקידום דרגת סנ"צ ואז קיבל הודעה מאגף כוח אדם, שאין אפשרות לקדם אותו כי יש משהו פתוח נגדו במח"ש. הקצין דרש לדעת במה מדובר ודרש להיחקר ולמחרת זומן לחקירה תחת אזהרה. בתום החקירה נשלח הקצין לפוליגרף, שם יצא דובר אמת והתיק נגדו נסגר מחוסר אשמה. "אין לי ספק שפתיחת התיק נגדי במח"ש נועדה לעצור את הקידום שלי, בשל תיק פתוח במח"ש כביכול, למרות שלא היה כל בסיס שהוא להאשמה כה הזויה נגדי והכל כמעשה נקם על שלא הסכמתי להפליל את סרדל, כפי שדרשו ממני חוק מח"ש".

אם לא תפלילי אותו, נעצור אותך

שוטרת אחרת שהגישה תצהיר סיפרה שגם בה התעמרו חוקרי מח"ש וכשהשיבה על שאלותיהם כינו אותה שקרנית וסירבו לשמוע את דבריה. לדבריה, החוקרים אמרו לה: "אילן הסתובב עם אנשים עבריינים וניסה לעזור להם דרך המשטרה. הוא רצה שאת תעזרי לו, אל תגונני עליו, כי נעצור אותך אם לא תפלילי אותו".

אותה שוטרת סיפרה שהחוקרת שחקרה אותה לא כתבה טוב ולאחר שעות רבת של חקירה, נתנו לה לחתום על פרוטוקול שלא שיקף את דבריה. "הרגשתי נבגדת על ידי הגוף למענו נתתי את חיי ונשמתי במשך כל כך הרבה שנים, משטרת ישראל. עשיתי את כל מה שרק אפשר היה למען המשטרה ויותר מזה, ובאותו יום חקירה, התייחסו אלי כמו אל עבריינית, הרגשתי שנפלו השמים".

בין התצהירים היה גם תצהיר של בעל מועדוני לילה ממפרץ חיפה, שסיפר כי באמצע הלילה הגיעו השוטרים לביתו, ערכו חיפוש, אזקו אותו ולקחו אותו לירושלים, שם נמסר לו כי הוא מעוכב על ידי מח"ש. על פי התצהיר הוא נחקר במשך חמישה ימים וארבעה לילות, בימים במשרדי מח"ש בירושלים ובלילות שהה בתא מעצר באבו כביש. לדבריו, ביומיים הראשונים נחקר על הרכוש שלו, המכוניות והכסף, לא נאמר לו כל דבר על סרדל. רק ביום השלישי החלה החוקרת לשאול אותו על גיסו של סרדל, אותו הכיר באמצעות חבר משותף. לדבריו, הוא נחקר בשאלה אם נעזר בגיסו של סרדל, כדי לבקש עזרה ממנו. "הסברתי שמעולם לא ביקשתי עזרה", סיפר בעל המועדונים, "אדגיש שוב, מעולם לא ביקשתי עזרה מסרדל, מכל סוג שהוא, מעולם לא קיבלתי עזרה ממנו". החוקרים לא ויתרו והעלו טענה, על פיה קיבל רישיון עסק למועדון החשפנות שבבעלותו, למרות שמדובר במועדון בו בוצעו עבירות מין. בעל המועדון אמר לשוטרים, שהקצין שהעניק את רישיון העסק למועדון שלו היה מפקד התחנה לפניו.

תפרו תיק. סרדל כמפקד תחנת זבולון
צילום: הילה מלמד

מהתצהיר עולה, כי החוקרים ערכו עימות בינו לבין סרדל. "במהלך העימות בחדר החקירות, החוקר ישב על השולחן מולי ומול סרדל ובאופן שיטתי השפיל את סרדל בנוכחותי, התייחס אליו באופן מחפיר ועשה הכל כדי להנמיך אותו לידי. אין לי ספק שזה היה על מנת שלא אחשוש ממנו, אראה איך הוא מושפל ולא אהסס להפליל אותו". עוד מספר בעל המועדונים, כי לאחר העימות הפעילו עליו החוקרים לחץ גדול יותר והודיעו לו שהם עומדים לקחת לו את כל העסקים, את כל הכסף והרכוש שלו. בהמשך שחררו אותו לביתו וכשהגיע לצפון, גילה שהמשטרה סגרה את שני המועדונים שברשותו ואז הוא זומן להמשך חקירה. "כשהגעתי להמשך חקירה, למרבה הפתעתי הזמינו אותי החוקרים לארוחת בוקר איתם, ובקטע חברי, תוך כדי סעודה, אמרו לי שאני עומד לאבד הכל בגלל אילן סרדל, ושהם יודעים הכל". כאמור, בעל המועדונים המשיך לומר לשוטרים שלא היו דברים מעולם. הוא הוא זומן שוב ושוב לחקירות, בסך הכל חמש חקירות. החוקרים אמרו לו: "תחשוב על משהו, אירוע שיפליל את אילן. אם לא, נפתח נגדך במסע שתירק דם, נסגור לך את כל העסקים, אתה תבכה 24 שעות ברצף. אין דבר כזה שאילן לא ביצע עבירה, תן לנו אותו ותרוויח".

בהמשך מספר בעל המועדונים, כי הוכנס לחדרו של סגן ראש מח"ש שהודיע לו שזו ההזדמנות האחרונה שלו לעזור לעצמו. הוא המשיך לטעון שלא היו דברים מעולם עד שהקצין אמר לו: "אוקי לך מפה ותזכור טוב את מה שאמרתי לך, אתה לא חוזר בלי להפליל אותו. אתה תביא לנו משהו עליו, אחרת אתה תיפגע קשור, תגיד שנתת לו זונות".

יצוין כי אותו בעל מועדונים הרגיש את החיסול הממוקד שעשתה לו המשטרה. לדבריו נפתח לו תיק במס הכנסה ובהלבנת הון, כל עסקיו נסגרו ונתפס לו רכוש המוערך בשישה מיליון שקלים. "הם הבטיחו וקיימו, הרסו אותי כלכלית, כי סירבתי לשתף פעולה עם השקרים שלהם בעניין סרדל ולעזור להם לתפור לו תיק".

ניסיון לתפור תיק
השוטרים והקצינים, שהגישו את תצהיריהם שהוגשו אל בית המשפט, סיפרו באותם עדויות, איך חוקרי מח"ש איימו עליהם ועשו שימוש באמצעים לא חוקיים, כדי להפליל את נצ"מ בדימוס סרדל, כאילו ביצע עבירות פליליות, למרות שלא ביצע.
בכתב התביעה מצוין, שגם לאחר החקירה המאומצת של מח"ש, במהלכה איימו החוקרים על עדים על מנת שיפלילו את סרדל, לא נמצא כל רבב בהתנהלותו ומח"ש החליטו שלא להגיש כתב אישום נגד סרדל, ואפילו לא לנקוט נגדו בהליך משמעתי.

ניסיון לתפור תיק בכל מחיר. עו"ד רענן בר-און ועו"ד ורד כהן
צילום: עצמי

לטענת מח"ש, לאחר שהתקבלה החלטה עקרונית להגיש כתב אישום נגד סרדל, הוא חתם על מכתב ולכן החליטו שלא להגיש נגדו כתב אישום. "עיון בכתב החשדות אליו מתייחסת מח"ש מעלה, שמדובר בחשדות חמורים מאוד שמח"ש ייחסה בשעתו לסרדל", מסבירים עורכי הדין בר-און וכהן. "העובדה שבסופו של דבר לא הוגש כתב אישום כלשהו נגדו, בעבירה כלשהי מלמדת, שלא היה בסיס כלשהו לחשדות אלה. הרי מח"ש אינה בית משפט ואינה יכולה להחליט שלא להגיש כתב אישום נגד קצין משטרה בכיר, אם אומנם היו בידה ראיות כלשהן לעבירות שבוצעו על ידי אותו קצין משטרה. למח"ש יש חובה על פי חוק לחקור, ואם היא מוצאת ממצאים, מחובתה, על פי חוק, להגיש כתב אישום נגד הנחקר, על מנת שבית המשפט יחליט אם די בראיות אלה כדי להרשיע את הנחקר, בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום".
עורכי הדין בר-און וכהן מסבירים עוד, כי חקירתו של סרדל ארכה שנה וחצי, במהלכה נחקרו 200 עדים, הושקעו 3000 שעות חקרה והופעלו כל יחידות מח"ש ברחבי הארץ, תוך שימוש בכל האמצעים הטכנולוגיים.
עוד לדברי עורכי הדין בר-און וכהן, אותו מכתב שמח"ש הצליחה להכניע את סרדל לחתום עליו, נחתם לאחר שמח"ש איימה, כי הוא יקבל את תנאי הפנסיה שלו, אך ורק אם יסכים לפרוש לאלתר משורות המשטרה, אחרת, השעייתו תימשך עד לאין קץ. "צריך  לזכור, שכל עד כזה שחתם על תצהיר מטעם סרדל נגד מח"ש יודע, שהינו צפוי לעונשים בקבועים בחוק, אם הדברים שסיפר בתצהירו אינם אמת לאמיתה. עוד צריך לזכור, שקציני המשטרה והשוטרים שחתמו על תצהירים מטעמו של סרדל נגד מח"ש יודעים, שאם מח"ש תפתח נגד מי מהם תיק, הוא צפוי לעיכוב משמעותי מאוד של קידומו במשטרה. למרות הסכנות האלה התייצבו מספר רב מאוד של עדים מטעמו והם עשו זאת למרות שהוא כבר אינו קצין משטרה אלא אזרח מן השורה, ולכן לא יכול להיות ספק שאין ביכולתו לספק  להם טובת הנאה כלשהי בגין עדותם. בנסיבות כאלה , אי אפשר שלא להאמין לעדויות המזעזעות של העדים מטעמו של סרדל, שמתארים כיצד התנהלה מח"ש בחקירה בעניינו, בניסיון 'לתפור לו תיק בכל מחיר'".

שלושה פרסי מפכ"ל. סרדל
צילום: משטרת ישראל

סרדל, שפרש מהמשטרה והקים חברה גדולה לחקירות, בה עובדים קציני משטרה לשעבר ואף יש בה מכון פוליגרף, מסר היום: "שירתתי את המדינה למעלה משלושים שנה, לעתים תוך סכנת חיים ממשית. את מיטב שנותיי, כוחי, זמני ומרצי השקעתי במדינה שלי. נטלתי חלק, כבעל תפקיד, בזמנים הקשים ביותר שלה, באסונות ובמלחמות. כקצין משטרה בכיר, מה שהיה תמיד לנגד עיני, זה מתן מענה לאזרחים וחיזוק יכולתה של המשטרה להגן עליהם. בתקופת פיקודי על תחנת זבולון ירדה רמת הפשיעה באזור ב-60 אחוזים, הייתי קצין מצטיין, מוערך ועטור שבחים. 13 פעמים זכיתי בתואר מפקד ליחידה מצטיינת מחוזית וארצית, ביניהם שלושה פרסי מפכ"ל ופרס השר לביטחון פנים, וכן תשע תעודות הצטיינות ברמה המחוזית.  "אני, שעשיתי לילות כימים, תוך הקרבה אישית ומשפחתית והצטיינתי בכל מה שעשיתי, כאשר המטרה הייתה להגיע לדרגת מפכ"ל – נבעטתי החוצה, על לא עוול בכפי. מח"ש נקטו באמצעים פסולים, בניסיון 'לתפור לי תיק'. עברתי עינוי דין במשך כשנה וחצי, שהסתיים בכלום. בשלב זה הגישו עורכי דיני את הראיות, והאמור בתצהירים של 14 עדים, מוכיח את טענותיי. מוכיחים את מה שטענתי לכל אורך הדרך, מתחילת הפרשה. קצינים בדרגה גבוהה מאוד, שוטרים ואזרחים מן השורה – כולם העזו לספר בתצהיריהם מה עשתה מח"ש. אם יש משהו שאני מברך עליו בכל הפרשה האומללה הזו, הוא שזכיתי לפגוש את עורכי הדין בר – און וכהן, שבוחרים בקפידה את התיקים לטיפולם, ושהם הסכימו לטפל בעניין שלי. אני מרגיש הקלה ש'תיק חיי' מטופל בידיים כל כך מקצועיות ומסורות, ואני משוכנע שבית המשפט יאמר את דברו".

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

3 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    התחנה הכי מושחתת באזור הצפון בזמן כהונתו בתחנה היה לאמא שלי אישה בת 60 עסק ובלשים סתם התנקלו לה לחיים והרסו לה את הפרנסה של משפחה שלמה אלוהים לוקח פרנסה למי שלוקח פרנסה הבלש קנדרו יבן של זונה אלוהים ישלם לך ולמשפחה שלך על כול מה שעשיתם תכנסו לכול בודק יש תוכנית ותבינו למה אני מתכוון הם קיבלו כסף בשביל שנסגור את החנות ממתחרה שמקושר לכול הבלשים הדג מסריח מהראש יש אלוהים שמשלם ועוד ישלם לכול מי שהיה מעורב בלקיחת הפרנסה של אמא שלי זה יבוא עליהם גם במחלות בעזרת השם אלוהים לא שוכח אף אחד כלבים זה מה שאתם עמיר קנדרו מחלות לכול המשפחה שלך מהילד הקטן ועד אמא של הילדים שלך ולאמא ולאבא ולאחים שלך ביסורים אמןןןןןן יבן של זונה ומי שמצולם איתו בכול בודק זה תוכנית בטלביזיה היה קשור לסגירה של העסק של אמא שלי תראו את התוכנית ותבינו מי הם המזדיינים האלו

  2. התחנה הכי מושחתת באזור הצפון בזמן כהונתו בתחנה היה לאמא שלי אישה בת 60 עסק ובלשים סתם התנקלו לה לחיים והרסו לה את הפרנסה של משפחה שלמה אלוהים לוקח פרנסה למי שלוקח פרנסה הבלש קנדרו יבן של זונה אלוהים ישלם לך ולמשפחה שלך על כול מה שעשיתם תכנסו לכול בודק יש תוכנית ותבינו למה אני מתכוון הם קיבלו כסף בשביל שנסגור את החנות ממתחרה שמקושר לכול הבלשים הדג מסריח מהראש יש אלוהים שמשלם ועוד ישלם לכול מי שהיה מעורב בלקיחת הפרנסה של אמא שלי זה יבוא עליהם גם במחלות בעזרת השם אלוהים לא שוכח אף אחד כלבים זה מה שאתם עמיר קנדרו מחלות לכול המשפחה שלך מהילד הקטן ועד אמא של הילדים שלך ולאמא ולאבא ולאחים שלך ביסורים אמןןןןןן יבן של זונה ומי שמצולם איתו בכול בודק זה תוכנית בטלביזיה היה קשור לסגירה של העסק של אמא שלי תראו את התוכנית ותבינו מי הם המזדיינים האלו

  3. משטרת לואי דה פינס

    לא מזיל שום דמעה על עזיבתו של סרדל את המשטרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *