"אמא לא ידעה איפה אני ומה קרה לי"

צעיר, תושב הקריות הגיש תביעה נגד אחיו ומדינת ישראל, בטענה שנמכר למדינה למשך שנה אחת, אך המדינה התנערה ממנו. כעת הוא תובע פיצוי של מיליון שקלים

לבית המשפט לענייני משפחה בחיפה הוגשה תביעה שנראית כאילו נלקחה מסרט הוליוודי חובק עולם, בו מעורבות מדינות שונות, חיפוש קרובי משפחה וכסף רב. את התביעה הגיש תושב הקריות (31) והוא תובע פיצוי של מיליון שקלים מאחיו וממדינת ישראל.

תובע פיצויים. צילום: דורון גולן

התובע (שמו ופרטיו שמורים במערכת) נולד בגרוזיה והתגורר בה עד גיל שש לערך. על פי כתב התביעה, במהלך כל שנות חייו בגרוזיה, אחיו היה אחראי עליו ולטענתו, בכל אותן שנים האלו התעלל בו מינית ופיזית, היכה אותו במוטות ברזל ובכל הבא ליד וגרם לאשפוזו בבית חולים פעמים רבות. בכדי להימלט מאחיו הגדול, נאלץ התובע לברוח ליערות הסמוכים לביתו ולשהות בגשם ובקור במשך ימים. כתב התביעה מתאר כיצד ביצע בו האח הגדול מעשים מגונים רבים וקשים.

הסכם הבאת הילדים מגרוזיה לישראל

כתב התביעה מציין, כי בין גיל שש לשבע, "בדרך לא ברורה, הגיע התובע למדינת ישראל". הוא נשלח לבית יתומים והתגלגל בין משפחות אומנה ומשפחות מאמצות. "על מנת לשרוד, נאלץ התובע לאכול מפחי זבל וחי ברחוב במשך שנים רבות".

לכתב התביעה מצורפים מסמכים שונים, ביניהם גם מסמך מחודש אוגוסט 1995, הסכם בין סגן משרד החינוך בגרוזיה לבין מזכיר משנה שגרירות ישראל בגרוזיה, נחום אבן-חן. במסמך מופיעים פרטיהם של התובע ושל אחותו תחת הכותרת: "הוסכם להפעיל יציאת חניכי בית ילדים של העיר צחנטו שבגרוזיה… במטרה לבצע לימודים ורפואה במדינת ישראל במשך שנה אחת". עוד נכתב בהסכם שמדינת ישראל מתחייבת לממן את החזקתם של הילדים, לדאוג לרווחתם ובריאותם ולאפשר לגורמים בגרוזיה לבקר אותם בישראל, על חשבון מדינת ישראל.

"בגיל 12 כבר נזרקתי לרחובות", סיפר הצעיר השבוע. "חייתי ברחובות, עבדתי בכל מיני עבודות מזדמנות, ישנתי במקלטים ולפעמים אצל חברים".

בקשת האמא לאתר את ילדיה שהובאו לישראל

בתביעה מעלה הצעיר טענה חמורה, לפיה, הוא נמכר על ידי אחיו למדינת ישראל. "המדינה הייתה חלק בלתי נפרד מהמכירה והתחייבה לשלומו ובריאותו", נכתב. "המסמכים המצורפים מעידים שהמדינה הייתה אמורה להחזירו לאמו אחרי שנה, אך הדבר לא קרה. במשך עשרים שנה אמו הייתה בטוחה שהוא ואחותו אינם בין החיים ואילו התובע חיפש אחריה ללא הרף. המדינה לא עמדה בהסכם עליו חתמה ולא עשתה מאומה כדי לאתר את הוריו של התובע ולהחזירו לחיקם".

אחרי ששרד כל השנים, לפני שנתיים הוא הצליח לאתר את משפחתו דרך האינטרנט. "גיליתי שאחותי, שגם אותה הביאו לארץ, גרה בדרום והצלחתי לאתר את המשפחה שלי בגרוזיה וגיליתי שיש לי עוד אחות ועוד אח. אמא שלי סיפרה לי שהיא לא ידעה איפה אני ומה קרה לי". בכתב התביעה הוא תובע פיצוי כספי של מיליון שקלים. טרם הוגשו כתבי הגנה.

אודות דורון גולן

אולי יעניין אותך גם?

איפה מתגרשים? מה סמכות בית הדין הרמי או בית המשפט לענייני משפחה

איפה מתגרשים? מה סמכות בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה

האם יש שוני בין הערכאות בבדיני גירושין בין בית הדין לענייני משפחה לבין בית הדין …

2 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    הזיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *