"אנחנו בפתחו של השלב המכריע במאבק"

בית משפט העליון קיבל את הערעור שהגישו עיריית חיפה והארגונים הסביבתיים, נגד המועצה הארצית לאשר את הרחבת בז"ן

בית המשפט העליון, קיבל היום (א') את הערעור אותו הגישה עיריית חיפה נגד החלטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לאשר את תוכנית הרחבת מתחם בתי הזיקוק. 

הרחבת המתחם תחזור לדיון. בתי זיקוק (צילום: דורון גולן)

בית המשפט קיבל את עמדת העירייה על פיה תחויב בז"ן בהגשת תוכניות מפורטות לכל מתקן יצור או זיקוק חדש וזאת, על מנת לבחון את ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות של מתקנים אלה והשפעתן על בריאות ובטחון הציבור.

בפסק דין לערר, אליו הצטרפו אדם טבע ודין, מגמה ירוקה והקואליציה לבריאות הציבור, הורה בית המשפט על המועצה הארצית לתכנון ובניה, לקיים דיון נוסף בתוכנית ולקבוע הוראות נוספות לעניין סוגי המתקנים שיהיו טעונים תכנון מפורט לאור השפעתם הנכרת על הסביבה.  עוד פסק בית המשפט כי במידה והתוכנית לא תתוקן בתוך 12 חודשים, היא תבוטל.

כזכור, מנהל התכנון אישר תוכנית להרחבת מתחם בזן, זאת למרות חריגות זיהום האוויר המתמשכות והפגיעה בתושבי חיפה והסביבה. על-פי סעיף 45 לחוק אוויר נקי, בסמכות המשרד להגנת הסביבה להוציא למפעל מזהם צו מנהלי ובו דרישות מפורטות שעליו לנקוט על מנת לצמצם את החריגות. צו כזה הוצא למתחם באוקטובר 2017, אך עם זאת החריגות נמשכו. באופן אבסורדי, למרות הצווים שהוצאו ולמרות החריגות החוזרות, אושרה התוכנית להרחבת בז"ן. בעקבות אישור התוכנית, הגיש ארגון אדם טבע ודין את הערעור לביהמ"ש העליון וארגוני הסביבה האחרים הצטרפו לעתירה.

עיקר הערעור נסוב על כך כי אין תכנית מפורטת להרחבת בתי הזיקוק, הכוללת בין היתר מיפוי המצב הקיים מבחינת בינוי ומתקנים ומבחינת זיהום האוויר הכולל, פירוט של המצב העתידי והגבלת היקפי הפליטות המתוכננים מהמתחם.

פסק הדין אשר פורסם היום קיבל את הערעור וקבע כי התוכנית אינה מאושרת וכי עליה לחזור למועצה הארצית לתכנון ובנייה על מנת להכין תוכנית המפרטת את ההשפעות הסביבתיות הצפויות מהרחבת מתחם בז"ן.

ראש העיר עינת קליש רותם ברכה על החלטת בית המשפט ואמרה כי מדובר בצעד נוסף במאבק הכולל אותו מנהלת עיריית חיפה, שהחל בהנהגה הקודמת וממשיך בנוכחית, נגד המפעלים המזהמים במפרץ חיפה ובראשם מתחם בז"ן. "בהחלטה זו העדיף בית המשפט את האינטרס הציבורי על פי אינטרסים כלכלים. כולי תקווה כי גם הממשלה ומוסדות התכנון יפנימו את המסר החשוב שיצא היום מבית המשפט", אמרה.  

עו"ד לי-היא גולדנברג, ראש תחום כלכלה, סביבה ומשאבי טבע באדם טבע ודין: "בית המשפט העליון בא והסיר אחת הערפל מעל אחת התכניות הסטטוטוריות העמומות והבעייתיות שהיו לאחרונה ואשר התירה הרחבה בלתי מבוקרת של התעשייה המזהמת. בית המשפט הבין שלא ניתן לנתק את מתחם בזן מהלב הפועם של מפרץ חיפה וחצי מיליון התושבים שסובבים את המתחם. החלטה חשובה ביותר שמחזקת את ההלכה הפסוקה של בית המשפט בכל הנוגע לתכנון המפורט והחשיבות שלו בהגנה על בריאות הציבור".

עו"ד שני אלוני, מנכ"לית מגמה ירוקה: "הפסיקה היא הישג פנטסטי של ארגוני הסביבה ובעיקר של ציבור תושבי מטרופולין חיפה. אנו קוראים לממשלה הבאה שתוקם לאמץ את תוכנית עמק החדשנות של רשות מקרקעי ישראל לפינוי התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה, לסגירת בתי הזיקוק עד שנת 2025 ומעבר למשק אנרגיה נקי. לא יתכן שבמקום הכי מוכה זיהום ותחלואה במדינת ישראל המדינה תאפשר להקים עוד מתקנים מזהמים ומסוכנים על חשבון החיים והבריאות של קרוב למיליון מתושבי מטרופולין חיפה. המאבק להבראת מפרץ חיפה נמשך בכל הכוח, עם גיבוי נחרץ של התושבים ותמיכה מוחלטת של רוב המפלגות המתמודדות לכנסת ומרבית הרשויות המקומיות במפרץ. אני מאמינה כי אנחנו בפתחו של השלב המכריע במאבק".

רוית שטוסל, מרכזת 'הקואליציה לבריאות הציבור': "שנים של מאבק ציבורי להפחתת הזיהום התעשייתי וקידומו של חזון חדש ונקי למפרץ חיפה והיום אנחנו עוברים משוכה משמעותית בדרך אליו. מה שהיה ברור לנו כבר בתחילת הדרך קיבל היום את אישור בית המשפט העליון. באזור בו קיים עודף תחלואה ותמותה הקשור בקשר סיבתי ומובהק לזיהום האוויר, אסור לאפשר למפעל בעל ההשפעה הסביבתית השלילית הגדולה ביותר בארץ להתקדם לבניית מתקני ייצור חדשים ללא הליך תכנוני מסודר ואמיתי וללא אפשרות השגה לציבור. ברכות והוקרה גדולה לכל השותפים האמיצים והנחושים בדרך להישג זה".

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *