"אנחנו שקופות, אין לנו לאן לפנות"

הפעילה החברתית גלית נחום, בעצמה אישה מוכה לשעבר, ארגנה עצרת מחאה בצומת צבר, הקוראת לממשלה ולשנות את סדר העדיפויות ולדאוג לנשים המוכות

בעקבות שני מקרי רצח נשים שארעו בשבוע האחרון, התכנסו כמה עשרות פעילים חברתיים הערב (שבת) בצומת צבר, לזעוק את זעקת הנשים המוכות. הפעילים הניפו שלטים, ירדו אל הכביש וקראו לממשלה לעצור את הזילות בחיי הנשים.

שורדת אלימות במשפחה. גלית נחום משמאל
צילום: קרנית ידיד

מאחורי המחאה עומדת הפעילה החברתית גלית נחום, אמא לשלושה ילדים, שבעצמה חוותה אלימות בתוך המשפחה. "אני שורדת אלימות מבית טוב", אמרה נחום הערב, "לפני עשר שנים יצאתי ממקלט לנשים ואני זועקת היום את זעקתי, שעשר שנים לא השתנה כלום. יותר ויותר נשים נרצחות, יותר ויותר נשים עוברות התעללות נפשית, מינית, מילולית וכלכלית ואין דרך להציל אותן. לא נולדנו קורבנות, לא נולדנו שורדות ועניות, נולדנו להיות חופשיות, נולדנו לחיות".

לא נולדנו קורבנות. המחאה בצומת צבר הערב
צילום: קרנית ידיד

לדברי נחום הטיפול בנשים מוכות ובאלימות בתוך המשפחה ירד לתחתית סדר העדיפויות של המדינה. "יש תחושה שנגמר לנו הזמן הממשלה הרבה מאוד זמן מפקירה אותנו, אין לנו מוצא, אין לנו למי לפנות, נראה כאילו כל המערכות קרסו ונותרנו לשמור על הביטחון שלנו. זה נראה שנגמר לנו הזמן, יש אדישות כרונית מצד הממשלה, כל התוכניות שהיו אמורות לצאת כדי למגר ולצמצם את האלימות במשפחה לא יצאו לפועל, מכל מיני סיבות יותר חשובות. אלימות במשפחה ירד לתחתית סדר העדיפויות. אנחנו שקופות ואין לנו לאן לפנות. יצאתי ממקלט לפני תשע שנים ואמרתי שאעשה הכל כדי לעזור לנשים ולצערי, משנה לשנה הידיים שלי כבולות, אני יכולה לתת כתף ואוזן, אבל מבחינה חוקית אין לי דרך לעזור. זה נראה כאילו כבר לא נשארו לנו אפשרויות ואנחנו צריכות להציל את עצמנו, כי המדינה אדישה".

צפו במחאת הנשים:

מחאת הנשים. צומת צבר
צילום: קרנית ידיד

צפו בגלית נחום בצומת צבר:

תקשיבו לה. גלית נחום
צילום: קרנית ידיד

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *