"אני לא חברת מועצה שגרתית או ממלכתית אבל חדורת מטרה"

הילה לאופר מקרית חיים הושבעה השבוע למועצת העיר חיפה, במקומו של ירון חנן שהחליט לפרוש. בריאיון ראשון היא מספרת על החיבור עם הירוקים, הכניסה המפתיעה שלה למועצה והזעזוע מישיבת המועצה הראשונה. תכירו את חברת המועצה החדשה שלכם

ביום שלישי השבוע, עוד בטרם החלו לסעור הרוחות במועצת העיר חיפה, נפרדו חברי המועצה מירון חנן, מסיעת הירוקים, שהחליט לפרוש מהחיים הפוליטיים לטובת עסקיו הפרטיים. במקומו הושבעה הילה לאופר מקרית חיים, שכשהסכימה להיות מספר חמש בסיעת הירוקים של חיפה, לא שיערה בנפשה שאכן תתיישב על כיסא במועצת העיר.

התחברתי למקום הנכון. הילה לאופר
צילום: שמי רז

אם יש דבר אחד בו זכתה קרית חיים ביום שלישי השבוע, עם כניסתה של לאופר למועצת העיר, הוא חבר מועצה נוסף מטעמה. זה נכון שכל אחד מחברי המועצה הקרייתים עומד מאחורי אג'נדה אחרת, אבל לכולם יש רצון שהבית שלהם יהיה טוב יותר. לאופר (45) היא פעילה חברתית בעיקר למען אלו שקולם אינם נשמע, בעלי חיים ונוער בסיכון. היא עובדת בבתי הספר ומפעילה פרויקטים חינוכיים שונים ובעיקר, אכפת לה.

"אני אדם פעיל, בכל אזור שחייתי בו, תמיד יזמתי דברים, תמיד התרעמתי ופעלתי נגד עוולות. כשהתחיל כל נושא טרום הבחירות, הצהרתי שמבחינתי כל המועמדים לראשות העיר מוזמנים לבוא אלי הביתה. פתחתי את הבית שלי בפניהם כדי להכיר אותם ולתת להם במה. דוד עציוני הגיע ראשון ועשה רושם של צעיר חיובי, אבל חסר ניסיון. השנייה הגיעה עינת קליש עם נחשון צוק ומאוד הרשימה, אין ספק, אבל היו דברים שלא כל כך הסתדרו לי ובדיעבד גם צדקתי, ראינו את כל הבריונות ברשת שבאה בעיקר מהתומכים שלה כלפי כולנו. אביהו האן הגיע אלי אחרון, מה שנקרא הטוב ביותר הגיע אחרון ומאוד התחברתי אליו ואל האנשים שמקיפים אותו, לראייה שלו, שתואמת מאוד את ראיית העולם שלי. אני פחות מגיעה מעולם הזיהום, אבל אני מגיעה מתחום הטבע, הסביבה ובעלי החיים, החינוך לחמלה הוא מפעל חיי. מה שעוד התחבר אלי היה שראיתי אדם שפיו וליבו שווים, מה שהוא אומר הם דברים מוכחים. לא היו הבטחות באוויר בלי קבלות, הוא אדם שהביא קבלות על עשייה".

היא עשתה מחקר על כל אחד מהמועמדים שפקד את ביתה ואחרי שהבינה שהאן הוא הקאפ אוף טי שלה, החליטה להצטרף. "התחברתי לראיית העולם של הירוקים, אבל גם התחברתי לאדם שהוא ולדרך ארץ. אביהו הוא איש עבודה, מזכיר לי מאוד את ראש עיריית קרית ביאליק אלי דוקורסקי. יש ראשי ערים שפחות זוהרים מבחינת הנוכחות, אבל הם באים לעבוד וזה מה שעיר צריכה. עיר לא צריכה סלב כראש עיר, אלא אדם שמכיר את המערכת, יודע לעבוד וגם נותן עבודה ואת כל זה מצאתי באביהו. התחברתי אליו וראיתי שאפשר למצוא אצלו אוזן קשבת. למרות מערכת הבחירות המאוד לא פשוטה, הוא מצא זמן לעזור לאנשים בבעיות שונות והדבר הזה פשוט חיבר אותי אליו, הרגשתי שאני מתחברת למקום הנכון".

זו לא הייתה המטרה שלי

אחרי כמה שבועות של פעילות עם הירוקים, היא קיבלה הצעה לאייש את המקום החמישי ברשימה. "שבועיים התלבטתי ולא כל כך רציתי בהתחלה, כי את כל הפעילות שאני עושה, אני רגילה לעשות בשקט, כי אני מאמינה שככה משיגים הרבה יותר. מאוד התלבטתי ואמרתי שאני אדם מאוד פרטי ופה אני חושפת את עצמי ועוברת לקדמת הבמה. מצד שני, אמרתי לעצמי שמספר חמש, זה מקום מכובד שיחבר אותם לעוד קהלים וייתן לי כוח להשפיע בנושאי בעלי החיים ונוער הסיכון, אז הסכמתי. פתאום בהפתעה, ירון החליט לפרוש וזה קרה".

לא אכנס למלחמות. לאופר
צילום: שמי רז

היא לא פוליטיקאית ממולחת והיא לא נכנסת למועצת העיר כדי לעשות לביתה, היא עושה את זה כי אכפת לה. "אני אולי חברת המועצה היחידה, שנכנסה למועצה אבל לא חתרה לזה. זו לא הייתה המטרה שלי, המטרה הייתה להתחבר לאביהו האן ולהיעזר בו, כי הוא באמת איש של עשייה ולעזור לעשות את החיבורים לקהלים שאני רוצה לעזור להם, ועדין להישאר אדם פרטי ולא למצוא את עצמי בפרונט. אבל זה קרה ואני אומרת שלפעמים היקום מזמן לנו דברים שלא תכננו". לאופר מתכוונת להמשיך בדרך שלה, לקדם נושאים שחשוב לה לקדם, ושוב היא מדגישה, שהתואר פה לא משנה לה. "אם אצליח בארבע שנים האלה, זה נפלא, אעשה את זה עם תואר חברת מועצה ובלעדיו. עכשיו כשיש תואר. איעזר בו לקדם באמת את הנשואים החשובים שקצת נדחקים לשוליים, של אלה שקולם לא נשמע, העוולות שהם חווים. יכול להיות שזה פחות סיפור סקסי בשביל חברי מועצה, אבל אני רוצה להתעסק בזה מעבר לפעילות השוטפת, ולעזור לכל אחד שיבקש את העזרה, אהיה שם כמיטב יכולתי".

שלא תטעו, חוסר הניסיון שלה במועצת העיר לא מפחית מהיכולות שלה, ההסתכלות המיוחדת שלה על הדברים ובטח שלא דרך ההתנהלות וקריאת המפה הפוליטית. "אני חושבת שהרבה אנשי ציבור מגיעים למעמד שהם שוכחים למה הגיעו ואז מתעסקים רק במלחמות שלוקחות מהם כל כך הרבה אנרגיה, שהם שוכחים שהגיעו כדי להתעסק בדברים שמציקים לאנשים, בפחים, בצהרונים, הרי אנשים סומכים שתעזור להם. אני באופן גורף לא אכנס למלחמות בין הסיעות, ואני מקווה ומתפללת שככל שזה יהיה בכוחי ובשליטתי, לא אתעסק במלחמות האלה. כן הותקפתי פעם או פעמיים, על ידי אלה ואחרים, רק כי אני מהירוקים אבל אני לא נגררת לזה כי זה יסיט ממני את האנרגיה לעשות את הדברים. אני לא חברת מועצה שגרתית או ממלכתית, אבל באה חדורת מטרה לקדם את הדברים שקרובים לליבי".

ישיבת המועצה שקידמה את פניה, מיד לאחר שהושבעה קצת פגמה במצב הרוח, ולאופר מגלה, שבגלל מחאת הקייטנות, לה הייתה שותפה מלאה, כי גם היא אמא לילד בקייטנה, היא לא הצליחה להתרגש ממעמד השבעתה לתפקיד.

"היה לי קשה מאוד להתרגש, מהסיבה הפשוטה שכמה שבועות לפני כן עמלנו על המחאה של הצהרונים, והייתי במתח שזה יצליח ובאמת ישמעו את קולנו, ההורים. להפגנה שקדמה לישיבה באתי כהורה ולא כחברת מועצה, היה לי יותר חשוב לי שזה יצליח. במועצה עצמה, כשהגיע הרגע שהשביעו אותי, כן מצאתי את עצמי מתרגשת ואפילו קצת נבוכה, כי אני פחות אדם של במות, יותר אשת שטח. ההתרגשות עברה מהר מאוד ופינתה את מקומה להלם ותדהמה מאיך שהישיבה התנהלה".

אם יש דבר אחד בו זכתה קרית חיים ביום שלישי השבוע, עם כניסתה של לאופר למועצת העיר, הוא חבר מועצה נוסף מטעמה. זה נכון שכל אחד מחברי המועצה הקרייתים עומד מאחורי אג'נדה אחרת, אבל לכולם יש רצון שהבית שלהם יהיה טוב יותר.

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

מירי צור- לעצב את החלום שלך

מעצבת הפנים מירי צור, היא דוגמא מוחשית לרפורמה והחדשנות המובאת בימים אלו בעולם עיצוב הפנים …

תגובה אחת

  1. סיגלית פרץ אבוהב

    מכירה את הילה מקרוב ויודעת שהמועצה זכתה באשת עשייה מופלאה. הפעילות שלה למען החינוך ובעלי החיים מבורכת ונעשית מתוך התמסרות ואמונה בדרך. יישר כוח ובהצלחה ענקית!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *