"נלחמת במחלקת חינוך עתיקה ומתישה"

בת ארבע חולת סכרת לא יכולה לצאת לקייטנה, כי היא זקוקה להשגחה והסייעת יצאה לחופש. אחותה סיימה כיתה א' עם פערים, כי כשהסייעת נעדרת מהעבודה, היא אינה מגיעה לבית הספר. עיריית חיפה: "הכל מתבצע בהתאם לנהלים ולהנחיות משרד החינוך". בינתיים, הילדה מבלה את החופש הגדול בבית

עינת סורגיט מקרית חיים, אמא לשתי בנות החולות במחלת הסכרת, נתקלת זה שנים באטימות מערכתית מצד עיריית חיפה. בנותיה של סורגיט, בגילאי ארבע ושבע וחצי, זקוקות לסייעת צמודה במוסדות החינוך בשל מחלתן, אך בעיריית חיפה טרם מצאו להן מסגרת מתאימה.

ללא פיתרון ממשי. סורגיט ובנותיה (צילום: עצמי)

לפני כשלוש שנים הצטרפה בתה הבכורה למערכת החינוך המקומית ומאז, מוצאת עצמה סורגיט נלחמת במערכת החינוך העירונית. "אני מוצאת עצמי נלחמת במחלקת חינוך עתיקה ומתישה, במערכת לא מתחשבת ולא אכפתית. ביום שסייעת לא מגיעה לעבודה, בתי נאלצת להישאר בבית, זה קורה לא מעט עם שתי הסייעות של בנותיי", מספרת סורגיט. "משום כך, למרות שהיא סיימה כיתה א', היא יצרה לא מעט פערים בלמידה, כתוצאה מחיסורים עקב מחלתה ובנוסף חיסורים מיותרים בגלל הסייעת. אם סייעת יוצאת מוקדם, בתי צריכה לעצור יום לימודים ועליי לאסוף אותה, כי המערכת לא מסכימה שתישאר דקה אחת ללא סייעת. גרוע מכל, לפני שבועיים בתי פרכסה בכיתה, בדיוק בזמן שהסייעת שלה  יצאה להפסקה בחדר מורים. למקום הוזמן אמבולנס שנאלץ להסיע את בתי לבית החולים".

לדבריה, בשעה שהייתה רחוקה במרחק שעה נסיעה מבית הספר, צלצלה אליה הסייעת והודיעה שאינה יכולה לנסוע עם בתה אל בית החולים, בטענה שאינה חשה בטוב. לטענת סורגיט, המקרה ארע באמצע יום, במסגרת שעות העבודה של הסייעת, שאחראית על הילדה.

אם לא די בזאת, בתה בת הארבע תבלה את חופשת הקיץ בבית, מכיוון שהסייעת שלה יצאה לחופשת הקיץ ואין למחלקת החינוך המיוחד סייעת להחלפה. "עד היום לא קיבלתי פתרון ממשי לבעיה", אומרת סורגיט "מחלקת החינוך המיוחד, שמטעמם מגיעות הסייעות, לא יודעים לתת תשובות ואומרים שאין להם פתרון" .

בתחילת השנה התקבלה סורגיט בעצמה לעבוד כסייעת, תוך שהיא מבהירה כי תוכל לעבוד רק בקרית חיים או קרית שמואל, במטרה להיות קרובה לבנותיה, אם יקרה משהו. "כבר בתחילת השנה שובצתי לעבודה בבית ספר רוממה, בחוסר התחשבות מובהק, בהבטחה שיהיה זמני. לאחר פציעה בגב וניתוח שעברתי בעקבות כך, נפלטתי מהמערכת ולא משתמשים יותר בי כסייעת, כי אינם יכולים להיעזר בי רק בקרית חיים. לשבץ אותי כסייעת לבנותיי לא הסכימו, אך לבקש ממני כאמא לבוא עם הילדה לבית ספר, על חשבוני בעוד שהעירייה מקבלת מימון ממשרד החינוך והבריאות, זה כן".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "עיריית חיפה פועלת על פי הנהלים ועל פי חוזרי מנכ"ל המדגישים, כי לא ניתן להעסיק סייעת רפואית שהינה קרובת משפחה של התלמיד, וכי הסמכות היחידה לשיבוץ סייעת חלופית, לתלמיד אשר זקוק לסיוע רפואי, הינה של רופא בלבד. לפנים משורת הדין, במספר מקרים בודדים ניתנה לאם, אפשרות להחליף את הסייעת הקבועה של בתה, כאשר זו נעדרה מעבודתה.

סורגיט החלה את עבודתה בעירייה כסייעת בחודש ספטמבר 2018 ושובצה בבית הספר רוממה בחיפה, זאת לאחר שהובהר לה במפורש כבר במעמד ראיון העבודה, כי שיבוצה ייעשה, על פי צרכי המערכת, ברחבי חיפה והקריות, ללא כל התחייבות למיקום ספציפי כלשהו.

"בהקשר זה יצוין, כי הלכה למעשה שובצה הגברת במספר מקרים בבתי ספר בקריות, כפי שביקשה, אולם לעיתים גם במקרים אלו הביעה התנגדות לשיבוץ מסיבותיה האישיות. לפני כשבועיים פנתה אליה נציגת אגף החינוך, על מנת לשבצה לשנת הלימודים הבאה, אולם לאחר שהובהר לה בשנית כי לא ניתן יהיה לשבצה בקריות בלבד, בשל מחויבות לעובדות הקבועות, היא סירבה בתוקף לשיבוצה בחיפה ונמנעה מלהשיב לפניית העירייה. באשר לסייעת רפואית מחליפה הכל מתבצע בהתאם לנהלים ולהנחיות משרד החינוך".

אודות תומר קופמר

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *