בית הדין לעבודה קבע: אסתמה של ספרית תוכר כמחלת מקצוע

לאחר מאבק משפטי ממושך, קבע בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, בהסתמכו על חוות דעת של מומחה שמינה, כי ספרית שחלתה בקוצר נשימה ריאתית, אסתמה, תוכר כמי שנפגעה בשל מחלת מקצוע.

הספרית באמצע שנות ה-60 לחייה, עבדה במשך שנים רבות מדי יום, שעות ארוכות בצביעת שיער, בסלסולים, בעשיית פן, בהחלקת שיער, תוך כדי שימשו בחומרים שונים כולל קרמים וספריי.

עו"ד סאמי אבו ורדה. צילום: יח"צ

לאחר שתביעתה לביטוח הלאומי להכיר בה כנפגעת עבודה נדחתה, פנתה הספרית באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה, מומחה לביטוח לאומי לבית הדין לעבודה להכיר במחלתה כ"מחלת מקצוע" כאשר בין היתר נטען כי קוצר הנשימה שלה הופיע בעיקר בעת עבודתה ונעלם כאשר לא היתה בעבודה.

בית הדין מינה מטעמו רופא מומחה  לבדיקת הנושא וזה קבע בין השאר כי על פי האבחנות שביצעו  הרופא המטפל, רופאת הריאות, רופאת האלרגיה והרופאה התעסוקתית "סביר להניח כי מחלתה הנשימתית של התובעת היא אסתמה תעסוקתית".

המומחה מתח ביקורת על  העובדה שבתקנות הביטוח הלאומי  אין סעיף המתאים  באופן מדויק למצבה של התובעת, בעיקר עקב יושנן של ההגדרות שלא עודכנו מזה זמן רב". עוד אמר המומחה כי  "העובדה שעד היום,  אין  סעיף המגדיר את האסתמה התעסוקתית, אחת ממחלות המקצוע השכיחות, החשובות, ובאופן פוטנציאלי מסכנות החיים ביותר, כמחלת מקצוע במדינת ישראל היא בלתי מתקבלת על הדעת"

למרות שהביטוח הלאומי ניסה לערער על קביעת המומחה בהציגו לבית הדין מאמרים מקצועיים  בנושא חזר המומחה וקבע כי  "יש קשר סיבתי  אמיץ בין מצבה הרפואי לבין עבודתה". השופט נוהאד חסן ושני נציגי הציבור שישבו בדין קיבלו את חוות הדעת של המומחה ומחלתה של הספרית "אסתמה תעסוקתית" הוכרה כ"מחלת מקצוע".

בתגובה לפסק הדין אמר עו"ד אבו ורדה "אנחנו שמחים על ההחלטה שהסתמכה על חוות דעת רפואית מקצועית ומקווים כי הביטוח הלאומי יישם את הערתו של המומחה ויכניס את המחלה הזאת לרשימת מחלות המקצוע של ימינו".

אודות דורון גולן

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *