בלט דיסק ופריצת דיסק – מה ההבדלים ביניהם?

כאבי גב וצוואר יכולים להיגרם ממגוון סיבות ולעיתים קשה לאבחן את מקור הבעיה. שתי תופעות מרכזיות העשויות להביא לכאבים מסוג זה הן פריצת דיסק ובלט דיסק. התסמינים שאותן חש המטופל בשתי התופעות דומים כל־כך, שלעיתים קשה לדעת איזו מהן היא הגורם האמיתי. הינה כול שעליכם לדעת על בלט דיסק, פריצת דיסק ומה שביניהם.

מהו בלט דיסק?

עמוד השדרה העובד מבסיס הגולגולת ועד למותן מורכב מחוליות המאפשרות תנועה וגמישות. כול קבוצת חוליות אחראית על אזור אחר. למשל, חוליות עמוד השדרה הצווארי – אלה המאפשרות לנו להניע את הצוואר, חוליות עמוד השדרה החזי מתחברות לצלעות ומאפשרות את תנועת מרכז הגוף ועמוד השדרה המותני הוא זה הנושא את כול משקלו של פלג הגוף העליון.

בין כול חוליה וחוליה ישנם דיסקים בין־חולייתיים. אותם דיסקים הם למעשה סחוסים המשמשים כגורם מחבר וכבולמי זעזועים. בתוך הדיסקים ישנו גרעין הדומה במרקמו לג'לטין. בלט דיסק הוא מצב שבו אותו גרעין ג'לטיני יוצא מעט מתוך גבולות הדיסק. הסיבה לפריצת הנוזל היא פגיעה הנגרמת למעטפת הדיסק. בעקבות הבלט עשוי להיגרם לחץ המופעל על עצבי חוט השדרה, וזהו הדבר הגורם להופעת כאבים באזור הבלט, אך גם באזורים אחרים בגוף כמו בגפיים. במקרה שבו הבלט אינו מפעיל לחץ על עצבים, עשוי המטופל שלא לחוש בכאבים כלל. בלט דיסק יכול להתרחש בשל תנועה לא נכונה של החוליות, לחץ גדול המופעל על החוליות או חבלה הנגרמת ממקור חיצוני.

האבחון של תופעה זו יעשה תוך בדיקה של האזורים שבהם ישנו כאב, תשאול של המטופל אודות פעולות שאירעו טרם הופיע הכאב ובדיקות הדמיה המאפשרות לראות ממש היכן הבלט קיים. לרוב, הטיפול בתופעה יעשה באמצעות תרופות משככות כאבים, טיפולים פיזיותרפיים ושמירה על אורח חיים בריא. אם אין הפחתה בכאבים עשויה להישקל האפשרות של התערבות כירורגית, שמטרתה להפחית את הלחץ המופעל על עצבי חוט השדרה.

פריצת דיסק

קרדיט: pexels.com

במקרים שבהם שכבת הדיסק החיצונית נפרצת לגמרי, גרעין הג'לטין פורץ החוצה לתוך תעלת עמוד השדרה. בשל המפגש בין הנוזל לבין העצבים שבתעלה, נוצרים כאבים קשים באזור הפריצה. ייתכן שיופיעו גם כאבים או חולשה באזורים אחרים בגוף המחוברים לעצבים שעליהם הפריצה לוחצת. מרבית פריצות הדיסק מתרחשות בחלקו התחתון של עמוד השדרה. הסיבה לכך היא שזהו האזור הנושא הכי הרבה משקל, ולכן הלחץ המופעל עליו הוא כבד יותר. כתוצאה מכך יש סיכוי גדול יותר לשחיקה של הדיסקים. בפריצה באזורים אלה יחוש המטופל חולשה בגפיים התחתונות וכאבים בגב התחתון. במקרים קיצוניים עשוי אפילו להופיע שיתוק בשל הלחץ הרב שנוצר באזור זה.

הגורמים האפשריים לפריצת דיסק הם עודף משקל, נשיאת משקלים כבדים לאורך זמן, טראומה מגורם חיצוני, עיוותים מולדים בעמוד השדרה כמו עקמת ואפילו עישון.

גם כאן האבחנה תיעשה באופן דומה לזו של בלט דיסק, כמו תשאול של המטופל, בדיקות הדמיה כמו MRI או CT ובדיקה גופנית. הטיפול בפריצת דיסק יעשה גם הוא באמצעות פיזיותרפיה, מנוחה, משככי כאבים או זריקות סטרואידים. במקרים קיצוניים עשויה להידרש התערבות כירורגית להפחתת הלחץ שגורמת הפריצה. הסיבה לכך שקשה לאבחן האם המטופל לוקה בבלט דיסק או בפריצת דיסק, היא שהתסמינים של שתי התופעות כמעט זהים לגמרי. הדרך היחידה לדעת בוודאות מהי חומרת הבעיה והיכן היא מתרחשת בדיוק, היא באמצעות ביצוע בדיקות הדמיה. בדיקות אלה יראו בדיוק האם מדובר בבלט או בפריצה ובאיזו חוליה מדובר.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

מתנות יוקרתיות – מארזי השוקולד לאירועים מושלמים

שוקולד פרלינים מהווה חלק מהאמנות של עולם השוקולד. מארזי פרלינים הפכו לסמל של יוקרה בכל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *