בעקבות מחאת יוצאי אתיופיה: המשטרה הקימה יחידה לשוויון מגדרי

היחידה החדשה תקדם את הכשירות התרבותית במשטרה ותיתן לשוטרים כלים לשיפור הממשק עם אוכלוסיות מיוחדות

בעקבות ההפגנות הסוערות של יוצאי העדה האתיופית שהתרחשו לפני כמה שבועות, החליטו השר לביטחון הפנים, ח"כ גלעד ארדן, ומ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, להקים יחידה חדשה במשטרת ישראל: "היחידה לשוויון מגדרי ולמגוון תרבותי". במסגרת הקמת היחידה יוקם לראשונה מדור מקצועי שיהיה אחראי על הטמעת התודעה הרב תרבותית ויפקח על הטיפול בתלונות ציבור כנגד שיטור יתר.

לפני כחודש בקרית חיים, נהרג סלומון טקה מירי של שוטר שלא היה בתפקיד. מקרה זה נמצא בחקירה של מח"ש שטרם פרסמה את החלטתה הסופית. בעקבות הירי יצאו אלפים מבני העדה האתיופית להפגנות סוערות ואלימות בכל הארץ בטענה לגזענות שמופעלת כלפי העדה האתיופית על ידי המשטרה.

בעקבות השיח עם הנהגת יוצאי אתיופיה וכחלק מהליכי השיטור הרב-תרבותי במשטרת ישראל, נקבע כי היחידה תהיה אמונה על קידום ופיתוח הכשירות התרבותית במשטרה, ועל מתן כלים לשוטרים בכדי לשפר את הממשק עם אוכלוסיות מיוחדות בחברה הישראלית, כל אחת על פי תרבותה הייחודית. היחידה החדשה תהיה כפופה ישירות למפכ"ל המשטרה, וזאת על מנת לחזק ולהרחיב את השפעתה בתוך הארגון והיא תחליף את יחידת יועצת המפכ"ל לענייני נשים שתאורגן מחדש ותורחב כך שתכלול את נושא הרב תרבותיות.

ביחידה יוקם מדור חדש, מדור תודעה ופיתוח, שבראשו יעמוד קצין בדרגת סגן ניצב. לטובת הקמת היחידה החדשה הוקצו עשרה תקנים חדשים, ארבעה תקנים במטה היחידה והיתר במחוזות. מיד עם הקמתה, היחידה  תפעל לגיבוש מדיניות, לכתיבת נהלים ופקודות ולמיסוד תהליכי עבודה, שמטרתם חתירה לגיוון תרבותי בשורות המשטרה, באופן שישקף טוב יותר את החברה הישראלית ואת צרכי האוכלוסיות בחברה.

בנוסף, היחידה תסייע בפיתוח תכניות הכשרה וחינוך, תאתר חסמים במשטרה לקידום אוכלוסיות ייחודיות, תקדם הסברה פנים-ארגונית וחוץ-ארגונית בתחום המאבק באי שיויון מגדרי או תרבותי, תפקח על הטיפול בתלונות ציבור בנושא שיטור יתר, שוויון מגדרי ורב תרבותיות במשטרה ותפעל למימוש יעדי הגיוס מקרב אוכלוסיות ייחודיות.

השר לביטחון הפנים, ח"כ ארדן מסר: "אנחנו מקימים היום יחידה משטרתית שתפעל לעקור מהשורש כל גילוי של אפליה היכן שהוא קיים במשטרה ותפקח על הטיפול המשמעתי כדי לוודא שכל התנהגות פסולה של שוטר תטופל בחומרה. משטרת ישראל שייכת לכלל אזרחי המדינה ולכל חלקי החברה ועלינו לוודא שההרכב האנושי במשטרה משקף את המגוון החברתי בישראל והשוטרים פועלים אל מול האוכלוסיות השונות על בסיס היכרות קרובה עם תרבותן ומנהגיהן".

ניצב כהן: ״משטרת ישראל היא משטרה של כל אזרחי מדינת ישראל. משרתים בה בני כל העדות והדתות, שוטרים ושוטרות, כתף אל כתף בכל קשת התפקידים. משטרת ישראל הינה הארגון שביצע את התהליכים המשמעותיים ומרחיקי הלכת ביותר במגזר הציבורי כולו במטרה להגביר את שוויון ההזדמנויות בארגון ואת הכשירות הרב-תרבותית של המשרתים בו, ועלינו להמשיך לצעוד בדרך זו. הקמת היחידה מהווה נדבך נוסף במימוש החובה המוטלת על כולנו לקידום ערך השוויון, הרעות והערבות ההדדית ולהבטיח כי פני המשטרה ימשיכו לשקף את פני החברה כולה על כל גווניה ומרכיביה״.

אודות דורון גולן

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *