"גיליתי את הכוחות שלי"

מפגש עם מחלת הסרטן לימד את איריס מתוק על יכולות הריפוי שלה, אבל לאחר שפגשה בקלפים האינדיאנים, הבינה שזה ייעודה. היום היא מפעילה פרויקט למען נשים חולות בסרטן ובעיקר מרצה ומלמדת איך להתגבר

איריס מתוק הייתה בשיא חייה כשהסרטן דפק לה על הדלת. היא הייתה בת 36, אמא לשני ילדים, בשיא קריירה הבישול שלה, בדיוק עברה אודישן ראשון במאסטר שף ואז, חודש לפני יום הולדתה, הרגישה גוש בחזה. "לפי כל הסימנים והבדיקות הבנתי שזה סרטן עוד לפני שאמרו לי את זה באופן רשמי", היא אומרת, "ברגע שידעתי שזה גידול ממאיר הבנתי שיש לי שיעור לעבור, שאלוהים מלמד אותי משהו".

מטפלת בנשים. איריס מתוק
צילום: דורון גולן

מתוק עברה שנה וחצי של גיהינום שכללה טיפולים כימיים, ביולוגיים והקרנות, לצד משברים אישיים. אבל הזמן חלף ואז, היא הבינה איזה שיעור עליה לעבור. "פגשתי מישהי שסיפרה לי על קלפים אינדיאנים ובהתחלה לא התחברתי לזה, אבל בסופו של דבר היא אמרה שהקלפים לא צופים עתיד, אלא מחזקים ומכוונים והסבירה לי את תהליך הטוטם האינדיאני. היא סיפרה לי את הסיפור שלי דרך הקלפים, עשתה לי את הטוטם ודרכו הבנתי למה אני כזו חזקה ואיך בזמן שהייתי חולה יכולתי ללוות נשים ולהצחיק את החולים. הבנתי שחליתי בגלל שלא טיפלתי באנשים ולכן הלכתי ללמוד את הקלפים האינדיאנים אצלה. דרך הקלפים המהממים האלה לא רק כשגיליתי את הכוחות שלי, אני מטפלת היום בנשים".

היום הקלפים משמשים אותה ככלי טיפולי לעזור לחולות סרטן אחרות לעבור את המחלה. "בקלפים האלה רואים את הדברים הטובים והמחזקים ביותר ודרך זה הנשים שאני מטפלת בהן מקבלות חיזוק", היא אומרת.

מחזקים ומכוונים. קלפים אינדיאנים
צילום: איריס מתוק

על פי גישת הקלפים האינדיאנים, לכל אדם תשע חיות עוצמה שמייצגות את סגולות המרפא שהוא נושא איתו, והם יכולים ללמד על הפוטנציאל של האדם ולכוון אותו. בעלי החיים מייצגים דפוסי התנהגות ומסרי ריפוי, באמצעותן ניתן ללמוד על היכולות, הכישורים והאפשרויות במישורים שונים של החיים. האינדיאנים מאמינים כי זימון העוצמה של בעל חיים מסוים, מאפשרת להם להתמזג בהרמוניה מושלמת עם המהות של אותו יצור.

"ההתמודדות שלי עם מחלת הסרטן הייתה קשה ועם כל הקושי שהיה בה, מצאתי את הכוחות להילחם ולעזור לנשים אחרות, תוך כדי שאני נלחמת במחלה בעצמי. ראיתי כל הזמן את ההחלמה שלי וידעתי שאני צריכה לעבור שינוי תוך כדי ההחלמה".

לפני כעשרה חודשים פתחה מתוק, יחד עם חנה כץ את הסניף המקומי של "שלובות" בבית הספר אורט ביאליק, שכיום מגיעות לפעילות בו, כ-70 נשים מדי שבוע. במקום הן מקבלות פעילויות שונות כמו הרצאות, הצגות, סדנאות צילום ופסיכודרמה וטיפולים בחינם.

הפרשת חלה עם ברי סימון
צילום: איריס מתוק

השבוע הגיעה אליהן ברי סימון וביחד עשו את טקס הפרשת חלה. "היה לנו חלום משותף לעשות משהו למען נשים שמתמודדות עם סרטן ופתחנו את הסניף המקומי. הכל נעשה בהתנדבות ואנחנו מקבלות מזה המון חיזוקים ומחמאות מהנשים וזה בעצם הכוח שלנו להמשיך את הפעילות. אני רואה כמה טוב זה עושה לנשים, החיבורים שנוצרים והחברויות שיש בין הנשים פה, זה נותן המון כוח". מתוק עצמה עושה הרצאות על ההתמודדות עם הסרטן ותהליך הריפוי שלה וכיום היא נחשבת כמי שהתגברה על המחלה.

אחת השיטות שמתוק עשתה בה שימוש בהליך הריפוי שלה נוגעת לילדיה. "כל הזמן חלמתי על זה שאני מחתנת אותם וזה נתן לי כוח להמשיך הלאה ולנצח את הסרטן", היא אומרת. "צריך אמונה מאוד חזקה כדי לעבור את זה וצריך לדעת שזו מחלה שיכולה לעבור ואסור להישאב לחלק הגרוע שלה".

אודות דורון גולן

אולי יעניין אותך גם?

מירי צור- לעצב את החלום שלך

מעצבת הפנים מירי צור, היא דוגמא מוחשית לרפורמה והחדשנות המובאת בימים אלו בעולם עיצוב הפנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *