דווקא עכשיו – קבלו החלטות אמיצות על תיק ההשקעות שלכם

משבר הקורונה הוא אמנם המשבר הבריאותי החמור ביותר במאה העשרים ואחת אך הוא גם עשוי להפוך לאחד המשברים הכלכליים הגדולים של העידן הנוכחי. בשלב של משבר, שוק ההון נוטה לספוג תנודות חדות אשר לא בהכרח מייצגות את מידת ההתמודדות של הגופים השונים עם המשבר אלא בעיקר חרדה של משקיעים מפני קריסת השוק. חרדה שבתורה יוצרת את אפקט הקריסה. עם זאת, לכל משבר יש סוף וניהול נכון של תיק השקעות בתקופת משבר (ובעיקר עוד לפני שהמשבר התחיל), יכול לתרום להתגברות מהירה על התקופה הקשה ואף יציאה מהמשבר בעמדה טובה יותר ממה שהייתה לפניו.

מי שדאג להשאיר קצת בצד לא צריך למכור במחירי הפסד

זה לא סוד שבחודש האחרון נמכרו איגרות חוב רבות במחירי הפסד. אותן איגרות חוב של בנקים אשר בימים כתיקונם נחשבות השקעה בטוחה וסולידית אשר מסוגלת להניב תשואה של 3-4 אחוז, הפכו למוצא של משקיעים רבים – בין אם עבור נזילות מיידית ובין אם כניסיון לחזות משבר ולמכור אותן לפני שיהיה מאוחר מדי. מי שנלחץ בתקופה האחרונה והתחיל למכור איגרות חוב כאילו אין מחר, עשוי לגלות שעבור ההשקעות שלו אכן באמת אין מחר. אך הסיבה לכך היא במקרים רבים ניהול כושל של תיק השקעות בצורה כזו שלא השאירה מספיק כסף נזיל לתקופה הקרובה.

כל השקעה והטווח שלה

ניהול נכון של תיק השקעות כולל בין השאר גם ניהול של לוחות הזמנים עבור ההשקעות. יש השקעות שמתאימות לטווח הקצר ויש כאלו בהן עדיף לקצור את הרווחים בטווח הארוך. מי שידאג לנהל את תיק ההשקעות שלו באופן הנוכחי, לא ימצא את עצמו נואש לכסף נזיל במצבי משבר ונפטר מהשקעות במחירי רצפה. באופן הזה, מי שדאג לטווח הקצר לא רק שלא יזדקק לכסף בטווח המיידי אלא גם יוכל לתת למזומן בתיקי ההשקעות להמשיך לאסוף איגרות חוב ובכך לשפר את תשואתן העתידית של ההשקעות.

הגיע הזמן ליישם את הלקחים שיישמו כבר מזמן בחברות הביטוח

קרנות הפנסיה הן אולי הגוף הפיננסי הערוך ביותר לתקופת משבר שכן כל המודל העסקי שלהן מבוסס על התמודדות עם משברים. במשרד האוצר אימצו לפני שנים אחדות את המודל הצ׳יליאני ויישמו אותו בקופות הגמל לתגמולים ובקרנות המוסדיות. לפי המודל הזה, ישנם מסלולים מבוססי גיל וככל שגיל המבוטח עולה כך החיסכון שלו חשוף פחות לסיכון ממניות ומושקע יותר באפיקים יחסית בטוחים כמו איגרות חוב שנפגעו פחות במשבר האחרון. אם כך, מה שנכון עבור קרנות הפנסיה וודאי נכון גם עבור תיקי ההשקעות. ניהול של תיקי השקעות במסלולים המבוססים על רמות סיכון וטווחי השקעה יאפשרו לכם לשמור על הפעילות העסקית ובמקביל להיפגע פחות מהמשבר על ידי מכירה במחירי הפסד.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

מתנות יוקרתיות – מארזי השוקולד לאירועים מושלמים

שוקולד פרלינים מהווה חלק מהאמנות של עולם השוקולד. מארזי פרלינים הפכו לסמל של יוקרה בכל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *