דור כימיקלים: הצו לאיסור שינוע חומרים מסוכנים יישאר בתוקפו

השופטת תמר שרון נתנאל נתנה תוקף לצו שניתן לפני מספר ימים והכניסה בו תנאים מגבילים. אביהו האן: "החלטה רעה מאוד של השופטת שמאפשרת לדור כימיקלים להמשיך לפעול כאילו דבר לא קרה"

בעקבות הדליפה שהתרחשה במפעל לפני כשבועיים, במהלכה נסגרה צומת הום סנטר ל-30 שעות, הזמינה עיריית חיפה את חברת דור כימיקלים לשימוע מיידי, בעקבותיו הוציאה לו הודעה על פקיעת תוקפו של ההיתר הזמני לשינוע חומרים מסוכנים בצינורות תת קרקעיים.

החור שאותר בצנרת המפעל
צילום: המשרד להגנת הסביבה

למחרת הגישה דור כימיקלים עתירה מינהלית נגד עיריית חיפה ויחד איתה, הגישה בקשה בהולה למתן צו ביניים אירועי שיורה על התליית החלטת העירייה. בדיון שהתקיים במעמד צד אחד, ניתן על ידי השופטת תמר שרון נתנאל, צו זמני המורה על התליית החלטת העירייה, עד לדיון שהתקיים לפני כיומיים.

במהלך הדיון עלה כי בשנת 1998 הגישה דור כימיקלים בקשה לרישיון עסק, אך מעולם לא ניתן לה היתר קבוע.

בבית המשפט טענה דור כימיקלים כי עיריית חיפה הפרה את חובתה לקיום הליך שימוע תקין, והשימוע נערך שלא כדין ותוך הפרת זכויותיה, מהיום למחר. עוד טענו נציגי החברה, כי גם בהליך השימוע נפל פגם, מאחר ובמהלכו, העלו נציגי העירייה טענות חדשות שלא נכללו בזימון לשימוע.

נציגי העירייה טענו כי נעשו שינויים בצנרת, ללא הגשה של תוכנית אישורים ואישורה ולכן, ההיתר הזמני פקע. עוד נטען, כי העירייה לא ידעה על השינויים או על העמקת קו החוף וכי לא קיבלה תוכניות מעודכנות שהוגשו למהנדס העיר.

דור כימיקלים
צילום: המשרד להגנת הסביבה

בתום דיון אמרה השופטת, כי יש להותיר את הצו הזמני שניתן, כולל האיסור על הפעלתו עד לזיהוי וניטור מלא של התקלה, תיקונה וקבלת אישורים מעיריית חיפה, המשרד להגנת הסביבה ושירותי הכבאות.

השופטת אף קבעה תנאים, שעליהם החברה מחויבת לעמוד. בין השאר, קבעה השופטת כי דור כימיקליים תקיים פעמיים בשבוע סיורים מקיפים לאורך כל קווי הצנרת ותערוך רישום מפורט של הסיורים, שתיעודם יועבר אל בית המשפט מדי שבוע. עוד קבעה השופטת, כי אם יבחינו המסיירים בדליפה, על החברה להודיע באופן מיידי ובכתב, לעיריית חיפה, המשרד להגנת הסביבה ושירותי הכבאות ולפעול על פי הוראותיהם. עוד נקבע, כי החברה תבצע בדיקה בלחץ תקנית של ארבעת הצינורות שלא נבדקו השנה, בשני שלבים, בכל שלב יבדקו שני צינורות. את הדיווח על כל אחת מהבדיקות, על החברה לדווח אל בית המשפט בתאריכים שהשופטת קבעה מראש, במהלך חודש יוני.

יו"ר סיעת הירוקים בחיפה אביהו האן מסר בתגובה: "החלטה רעה מאוד של השופטת שמאפשרת לדור כימיקלים להמשיך לפעול במפרץ חיפה כאילו דבר לא קרה, כאילו לא היה אירוע חמור של דליפת גז. יש כאן המשך הפקרה של תושבי חיפה לרגולטורים חלשים חסרי עמוד שדרה שמשאירים את תושבי חיפה בפוטנציאל סיכון רב. ישבתי בדיון בבית המשפט מספר שעות, גם ראש העיר ישבה שם איתי. כאב לי לראות איך עיריית חיפה הגיעה לדיון ללא חוות דעת מומחים, ללא ניתוח סיכונים סביבתיים, ללא הכנה עם איגוד ערים להגנת הסביבה שיציגו דוחות ניטור בעייתיים וחומרים תומכים לאי מתן ההיתר. יותר ויותר מתברר לי שאיגוד ערים הופך להיות גוף נטול שיניים וחסר מוטיבציה לניטור ואכיפה.

החלטה רעה. אביהו האן
צילום: עצמי

"כואב לי לראות את עיריית חיפה ללא סוללת מומחים מהאקדמיה ומהתעשייה, שתגבה את דרישת העירייה לסגירת הפעילות המסוכנת של דור כימיקלים. אני פעלתי בשנים 2015 – 2016 כדי שלא יתנו לדור לגליזציה והיתר למתקנים המסוכנים שלה וזאת כנגד מהנדס העיר וטרמן וראש העיר יהב שתמכו במתן ההיתר.
עצוב היה לי לראות את מהנדס העיר שפעל למען הלגליזציות וההיתרים לדור טוען כיום כנגדם.
משהו רע קורה לחיפה, דור כימיקלים זה רק סימפטום אחד מיני רבים. לתחושתי העיר לא מנוהלת אלא מתנהלת ללא שום כיוון ופסיקת בית המשפט היא עוד רכיב במסלול מסוכן זה".

מארגון מגמה ירוקה נמסר בתגובה: "השופטת תמר שרון נתנאל לא הסתכלה בהחלטתה על סכנות העתיד, הנובעות מחוסר היכולת של המפעל לנטר את מוקדי הדליפה הבאה וכן התעלמה מאחריותו של המפעל והזמן שנדרש לו לאתר את התקלה בעקבות תלונות התושבים. אנו מקווים כי הסיור שתעשה היום המשלחת בראשות מנכ"ל המשרד להגנ"ס יתרום לגיבוש ההבנה כי אין עוד מקום להעברת חומרים נפיצים ומסוכנים שכאלה בצנרת כלשהי מתחת לרגלי התושבים".

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *