ד"ר ביזנס / יואל סולם

למעלה מ-300 אלף משרות ייעלמו בארצות הברית בחמש השנים הקרובות, מה עם המשרה שלכם?

ד"ר יואל סולם (צילום: רפי זוהר)
ד"ר יואל סולם (צילום: רפי זוהר)

עולם העבודה משתנה ללא היכר בשנים האחרונות, אחד מהכוחות שמניעים את המגמה הוא הרצון לחסוך בעלויות העסקה באמצעות אוטומטיזציה והכנסת רובוטים ומחשבים למקום העבודה, במקום עובדים בשר ודם. מדובר בתהליך שעדיין נמצא בתחילת דרכו אך ניצנים שלו אנו רואים כבר כיום בשעה שמכונות אוטומטיות מחליפות עובדים במספר ענפי תעסוקה, דברים כדוגמת קופאים בסופרמרקטים, פועלים בחקלאות או עובדים במחסנים של אמזון.

שני מחקרים שנערכו בשנים האחרונות בארצות הברית, מסמנים את השינויים הצפויים. המחקר הראשון של פריי ואוסבורן, קבע כי ישנם מקצועות שעתידים להיעלם בצורה משמעותית, ביניהם עובדי טלמרקטינג, חייטים, עובדי נמל ועובדים בתפקידים פקידותיים שונים. מחקר נוסף שנערך על ידי לשכת הסטטיסטיקה האמריקאית קבע, כי עד לשנת 2024 ייעלמו בארה"ב למעלה מ-339 אלף משרות בתחום החקלאות, הביגוד, הדואר ושירותי הבריאות.

בטח, אתם שואלים את עצמכם ומה יקרה אצלנו בישראל. המקצועות העיקריים שנמצאים בהתאם לתחזיות בסיכון גבוה הם מוכרים וזבנים, נהגי מכוניות, מזכירים, עובדים במוצרי מתכת, מנהלי חשבונות, פקידי בנק וחברות אשראי, עובדים בעץ, קופאים וסוכני ביטוח.

אם אתם נמצאים רגע לפני בחירת נתיב הקריירה העצה האישית שלי היא שתנסו להימנע מהמקצועות שהוזכרו ואם את עובדים כעת במקצועות אלה ייתכן ומוטב שתתחילו לבחון חלופות אפשריות להמשך הקריירה או מעבר לנתיב קריירה שונה, בכל מקרה, שיהיה בהצלחה.

הכותב הוא ד"ר למנהל עסקים, מרצה בכנסים בין לאומיים. בעל חברת "יאיא – ייעוץ וליווי למצוינות עסקית" ומחברם של חמישה ספרים בנושאי ניהול ויזמות.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

יועץ פיננסי בחיפה

בניית אסטרטגיית פעולה עסקית מצליחה

ניהול פיננסי יעיל הוא המפתח להצלחה של העסק, ולעיתים קרובות דורש ידע מתקדם בנושא. המציאות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *