להציל חיים

מנהלת הסיעוד בבריאות הנפש של כללית, הצילה נערה שהתמוטטה ברחוב ואבחנה שהיא עברה אירוע מוחי. גם אחרי שנלקחה הנערה אל בית החולים, שם חשב הצוות הרפואי שמדובר בבעיה פסיכיאטרית, התעקשה האחות המנוסה ובכך הצילה את חייה

מיכל אידלמן אוחנה, שבמסגרת עבודתה היא מנהלת הסיעוד בשירותי בריאות הנפש של כללית במחוז חיפה, לא תיארה לעצמה שתציל נערה ברחוב. אידלמן אוחנה נהגה ברכבה והבחינה בצד הכביש, בהתקהלות סביב נערה שהייתה מוטלת על הרצפה.

התקשה. אידלמן אוחנה
צילום: דוברות שירותי כללית

באינסטינקט של אחות מנוסה, היא עצרה את הרכב בצד וניגשה לעזור. מקהל הצופים מסביב שמעה שהנערה נפלה לפתע והתעלפה, הסובבים ניסו להרים אותה וללוות אותה לביתה, אך ללא הצלחה. היא דאגה לשנות את תנוחת הנערה על ידי הרמת הרגלים לזרימת דם משופרת. מאחר והנערה הייתה בהכרה ודיברה לעניין, ניסתה אידלמן אוחנה לברר מה ארע, אך הסתבר שהנערה אינה זוכרת את אירוע הנפילה. היא מסרה פרטים כיצד ליצור קשר עם  אמה ואידלמן אוחנה המשיכה לתחקר את הרקע הרפואי שלה וגילתה כי היא נערה בריאה ללא מחלות רקע וטיפול תרופתי. במהלך התשאול, הבחינה אידלמן אוחנה בעיוות שנוצר בפני הנערה וכשביקשה ממנה לחייך, שמה לב שהחיוך לא סימטרי, ידה השמאלית שמוטה ולא היה ביכולתה ללחוץ יד או להרים יד שמאלית או להזיז את רגלה השמאלית. מיד עלה חשדה שמדובר באירוע מוחי. כשהגיע האמבולנס, ביקשה האחות המנוסה מהנהג לפנות את הנערה, ללא דיחוי אל בית החולים ולמסור במיון שלמרות גילה הצעיר, יש סימנים ברורים לכך שהיא עברה אירוע מוחי וחיוני שתתקבל מיד ולא ישהו אותה בהמתנה.

בבית החולים עברה צילום סי טי ראש שיצא תקין, מה שגרם לצוות הרפואי לייחס את התעלפות הנערה ושאר הסממנים, לתגובה נפשית. למזלה של הנערה, אידלמן אוחנה נשארה בקשר עם אמה וצלצלה לבדוק מה שלומה. כששמעה מהאם שהצוות הרפואי אינו מתייחס לנעררה כמי שעברה אירוע מוחי, המליצה להורים להתעקש, שלמרות בדיקות הסי טי ראש התקינה, יושלם הבירור הרפואי ובתם תעבור בדיקת אמ אר איי.

ואכן, לאחר הבדיקה ראו הנוירולוגים שהנערה עברה אירוע מוחי וכי יש לה פגיעה מוחית. חיי הנערה הצעירה ניצלו תודות לאחות המנוסה והתעקשותה, והיא עתידה לעבור תהליך שיקום ממושך.

"אנו מודים מכל לב לאחות שהצילה את בתנו", אמרו ההורים. "בזכותה של מיכל הבת שלנו הגיעה במהירות לבית החולים והוחל טיפול שהציל את חייה והפחית את הנזקים לעתיד. מדהים שהיא אבחנה ברגע הראשון, בשטח מה שהרופאים בבית החולים לא הצליחו משך יומיים. ההתעקשות של מיכל שלא מדובר בתגובה נפשית הייתה מוצדקת ומקצועית וחשובה להמשך הטיפול והשיקום שלה".

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *