האם בעלי עסקים שאינם מוכנים לשלם לרבנות הראשית משלמים את המחיר?

שירן תורג'מן ועדן טיירי, הבעלים של מסעדת "אסייתיקו" בקריית מוצקין, הופתעו לגלות השבוע כי תמונות של המסעדה עם אזהרה ברורה שהמקום לא כשר, מופצות בקבוצות ווטסאפ של בתי כנסת באזור. כמו כן, ביקשו מאנשים דתיים שלא לאכול שם. עדן ושירן מיד פרסמו פוסט בפייסבוק בו הסבירו שיש להם תעודה מטעם איגוד הרבנים בישראל וקראו לסועדים להמשיך להגיע.

תמונה מקבוצת הווטסאפ.

מסעדת "אסייתיקו", מסעדה אסייתית בקריית מוצקין, נפתחה בחודש אפריל 2019. עם פתיחת העסק פנו בעלי העסק, שירן ועדן, לרבנות הראשית ולרבנות בקריית מוצקין בכדי לקבל תעודת כשרות עבור העסק. לדברי שירן הם  קיבלו את התנאים לקבלת הכשרות והמחיר, אך הסכום היה נראה להם מאד גבוה. מדובר על אגרה שנתית של 1,200 ₪ לשנה ותשלום נוסף של 1,200 ₪ לחודש.
הם החליטו לבדוק באיגוד הרבנים ישראל מה הפרוצדורה וגילו כי המחיר שקיבלו מהרבנות הראשית גבוה פי שלושה מהמחיר שמשלמים לאיגוד הרבנים בישראל. איגוד הרבנית ביקש תשלום של 400 ₪ לחודש ללא אגרה שנתית.

לאחר בירורים ומחשבה רבה גילו  שלא מעט מהשכנים בחרו באיגוד הרבנים ועשו זאת גם.
עד כה, נראה שהבחירה היא חופשית, אך לדבריהם הסיפור רק התחיל.
בתקופה האחרונה שירן החל לקבל תמונות שמופצות בווטסאפ ועל גבי התמונה כיתוב שהמקום לא כשר, לאחר בירור מול האנשים הבין שירן שהתמונות מופצות בקבוצות של בתי כנסת בקריות עם אזהרה ברורה שהמקום לא כשר ואסור להם לאכול שם.

שירן ועדן מספרים:" מאותו היום יש תחושה שהרבנות מתנכלת לנו, שולחת לנו קנסות  ועכשיו התמונות האלה שמופצות בווטסאפ  שהמקום לא כשר. אני לא יודע מי מפיץ אותם אבל זה מרגיש שיש פה מסע הכפשה רק בגלל שלא הסכמנו לשלם את הסכום המופרז שהרבנות ביקשה, זה לא ייתכן. במציאות של היום, בה 90% מהעסקים לא שורדים ונסגרים בטרם חלפה שנה, אין לנו אפשרות לשלם סכומים כה גבוהים אך ורק עבור תעודה על הקיר".

ביקורת איגוד הרבנים במעדה. צילום עצמי.

למרות שהחליטו שלא להתנהל דרך הרבנות הראשית הם אינם מוותרים על משגיח כשרות ומוצרים כשרים:" כל המצרכים בעסק כשרים למהדרין, חתם סופר, בשר גלאט כשר כל הרטבים נעשים על ידינו והירקות מוכשרים, המקום לא פתוח בשבת, לקוחות דתיים אוכלים אצלנו ואנחנו מראים להם שהכל כשר פשוט אין תעודה מהרבנות. זה נטו עניין של כסף כי אנחנו עומדים בכל התנאים. מגיע משגיח כשרות 3 פעמים בשבוע ובודק את הכל. אני מדגיש, אין לנו בעיה בנוגע לכשרות, יש לנו בעיה עם גורמים שמתנכלים לנו".

כמו כן מוסיפים בעלי המסעדה:" אנחנו אנשים שומרי מסורת אשר מכבדים כל אדם באשר הוא, ללא הבדל מין, גזע ודת. צר לנו כי גורמים בעלי אינטרס מובהק מנסים לפגוע, שלא בצדק, במסעדה ובכל מאות הסועדים הפוקדים אותה מידי יום ביומו ונהנים מאוכל איכותי וטרי. היועצים המשפטיים של  המסעדה ימצו את הדין מבחינה משפטית עם אלו המנסים לפגוע ולהעליל עלילות שווא על המסעדה".

אודות אורטל איבגי

אולי יעניין אותך גם?

מטבח בהיר? מטבח כהה? הגיע הזמן לתפוס גוון

לקראת משימת עיצוב מטבח חדש, אנשים רבים מתלבטים אם לבחור בגוונים כהים או בהירים. אם …

תגובה אחת

  1. להפסיק את מונופול הרבנות!!!

    המדינה צריכה להתבייש שהיא נותנת גב לרבנות, במקום להגיד לכל מקום חדש שיתמכו בו ללא תשלום בשנים הראשונות ולאחר מכן לגבות תשלום סמלי, מחפשים למצוץ להם את הדם. איפה העזרה לעסקים קטנים???
    לצערנו לא פלא ש 70% לא מחזיקים מעמד. צריך לעצור את מי שמפיץ שקרים ורוע, לפגוע בעסק זה פשע.
    תהיו חזקים יש לכם אחלה אוכל אנחנו נשמיך לאכול ולהנות מכל ביס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *