הגולן חטף פריחה

פריחת החלמונית בגולן תהיה בשיאה במהלך החודש הקרוב וחג הסוכות הוא תירוץ טוב לטייל במזג אוויר נעים ולחזות בפריחה צהובה ומשגעת

הסתיו מביא איתו פריחות שונות ומרהיבות ובמזג האוויר הנוח, כדאי שתנצלו את חול המועד סוכות, לטייל, להעסיק את הילדים וגם להספיק וליהנות ממרבדי החלמוניות והסתווניות הפורחות בגולן.

פריחת החלמונית (צילום: אוהד עומסי)

מסלול הטיול:

הטיול מתחיל ברכס בשנית, שמורת טבע בצדו המזרחי של מרכז הגולן, השמורה, נחבאת אל הכלים אולם אוצרת בחובה טבע בלתי מופרע אשר נדירים כמותו עדין בישראל, חורש של עצי אלון אלה אטלנטית, עצים ממשפחת הורדניים – אגס סורי, שזיף הדוב, עוזרר ואוג הבורסקאים וגולת הכותרת – שניים ממבשרי הסתיו הנדירים והיפים בפרחי ארצנו- סתוונית וחלמונית.

אורך המסלול: כשלושה קילומטרים.

זמן: כ- 2.5 שעות

דרגת קושי: מתאים למשפחות עם ילדים.

הערות: מסלול קווי (יש צורך בשני רכבים).

איך מגיעים: מהפינה הצפון מזרחית של הכינרת, בה נמצאת צומת יהודיה עולים לגולן בכביש 87, ממשיכים ישר בצומת קצביה ובצומת המפלים. בצומת בשן פונים שמאלה לכביש 98. לאחר כ-2.5 קילומטרים, מגיעים לנקודת הסיום של המסלול ובה שילוט המסביר על שמורת רכס בשנית וסימון שבילים ירוק. מחנים את אחד הרכבים בנקודה זו ונמשיך לתחילת המסלול על כביש 98, ולאחר כשני קילומטרים אחרי הפניה לאלוני הבשן נפנה ימינה בכביש מפותל העולה לתל חזקה. נעקוב אחר סימון השבילים הירוק על עמודי הטלפון בצדו השמאלי של הכביש. עם הסימון מגיעים לצומת, שבה מתחיל מסלול ההליכה.

המסלול: מצד ימין לכביש עוברים דרך שער הברזל הקטן. כ- 50 מטרים לאחר תחילת ההליכה מגיעים לרחבה סלעית אשר בה פורחים יחדיו פרחי חלמונית גדולה וסתווניות תשבץ, שני מיני צמחים נדירים בעלי פרחים מן היפים והמרשימים שבפרחי ארץ ישראל.

ממשיכים לרדת עם השביל המסומן, בחורש מגוון של אלות אטלנטיות, עץ העומד בשלכת וצבע עליו בעונה זו של השנה, אדום ושלושה מיני אלונים  – אלון תבור, מין הגדל באזורים נמוכים וחמים, אלון מצוי, הגדל באזור הים תיכוני הגבוה ואלון תולע הגדל באזורים גבוהים גשומים וקרים, אשר רק במקום זה בארץ צומחים יחדיו. בינות לאלונים והאלות משובצים עצי שזיף הדוב ואגס סורי אשר לפרותיהם עפיצות הגורמת לאוכל אותם תחושה של יובש בפיו. עם הירידה בשביל החורש נפרש לעיני המטיילים הנוף הייחודי של הגולן, תילי הגעש, מאגרי המים ופסגות הגליל העליון.

מסלול לכל המשפחה. פריחת החלמונית
צילום: אוהד עומסי

ממשיכים לרדת לאורך המסלול, חוצים שביל כורכר לבן ולאחר כקילומטר מתחברים לשביל ג'יפים. פונים ימינה ומגיעים לחורבות הכפר הצ'רקסי ג'ואיזה. הכפר, כמו הכפרים הצ'רקסים המוכרים יותר בגולן, רמתניה וחושניה, היה אחד מקבוצה של כפרים צ'רקסים אשר הוקמו בגולן בסוף המאה ה-19. במקום ניתן לנוח לאורך המים הנובעים מהמעיין שבמקום, בצל עצי צפצפה ומשם להמשיך עוד כ- 500 מטרים עד לסיום במסלול, בכביש 98.

למידע אודות אתרי לינה ואטרקציות באזור לחץ כאן.

 מידע נוסף: תיירות גולן.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

ספרייה דיגיטלית

הסיפריה העירונית של קריית ביאליק פתחה בפני תושבי העיר השאלת ספרים דיגיטליים בימים של משבר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *