"הדוח מוכיח את הדברים שנטענו"

השבוע דנה ועדת הביקורת בקרית מוצקין בחוות דעת של משרד חיצוני, שהתבקש לבדוק טענות שהועלו בתחקיר עיתונאי בערוץ 2. חברי הקואליציה פוצצו את הישיבה. עיריית קרית מוצקין בחרה לאיים במקום להגיב

ועדת הביקורת העירונית, בראשונות של יו"ר האופוזיציה ציקי אבישר, התכנסה השבוע כדי לדון בבדיקה חיצונית, שנעשתה על ידי משרד עורכי הדין פוקס נאמן, לבקשתו של ראש עיריית קרית מוצקין חיים צורי, כדי לסתור את תחקיר עיתונאי שפורסם במרץ 2018, בחדשות 12. בתחקיר נטען, כי צורי מנהל מאגר של תושבי העיר בשרתי העירייה ואוסף בו מידע רגיש על התושבים. עוד פורסם כי צורי הזמין תוכנה משוכללת שנועדה לנהל את המאגר לצורכי קמפיין הבחירות שלו באותה שנה, כשהמימון לתוכנה הגיע מהעירייה. המידע הרגיש, כפי שהוצג בתחקיר העיתונאי, כולל פרטי מידע אישיים, כתובת מייל, מקומות עבודה וקשרי משפחה, מתן טובות הנאה הקשורות בתמיכה פוליטית ביניהם ביטול דוחות וכדומה.

חד משמעי. ציקי אבישר
צילום: דורון גולן

לאחר פרסום הכתבה הורה צורי לעירייה להזמין דוח בדיקה חיצוני, במקביל, פתחו המשטרה ומשרד המשפטים בחקירה. משרד עורכי הדין פוקס נאמן, שנשכר למשימה, העמיד בראש צוות הבדיקה את הד"ר עו"ד נמרוד קוזלובסקי, אחד המומחים המובילים בתחום הטכנולוגי- משפטי בישראל. הצוות תשאל את בכירי העירייה, סרק את שרתי העירייה, הצליב מידע ופרסם דוח עם הממצאים.
מעל חמישה חודשים חלפו מאז הגיש משרד עורכי הדין פוקס נאמן את חוות דעתו לעירייה, אך הוא לא הובא לדיון במועצת העיר. השבוע התכנסה ועדת הביקורת של עיריית קרית מוצקין, בראשותו של אבישר, לישיבה שכללה את היועץ המשפטי של העירייה, מבקר העירייה וגזברית העירייה. את הישיבה פוצצו נציגי הקואליציה מלהתקיים. "הדוח מגלה שמה שפורסם בחדשות 12 הוא נכון", אמר אבישר השבוע, "הסיפור הוא חד משמעי, צורי הזמין דוח שיפריך את מה שנאמר כנגדו והדוח מוכיח את הדברים שנטענו".

כשפנינו לקבל תגובה מעיריית קרית מוצקין, בחרו לאיים כי יתבעו את האתר, בעילה שהאתר עובר על החוק וכי אסור לפרסם את דוח הביקורת. עו"ד מימון פאר, המומחה בדין המוניציפלי מסביר את החוק: "השאלה שאותה יש לבחון, היא האם פקודת העיריות חלה רק, ואך ורק, על דוחות וממצאי ביקורת שמבקר העירייה כתב או על כל דוח ביקורת. לעניות דעתי, החוק מדבר על דוחות וממצאי ביקורת שמבקר העירייה ערך בעצמו ולא על חוות דעת או דוח בדיקה שנערך על ידי גורם שאינו מבקר העירייה. אשר על כן, אם מדובר בדוח חיצוני, או בחוות דעת, או בממצאי בדיקה חיצוניים, הרי שסעיף 170 ג' אינו חל עליהם, ומכאן שהם אינם אסורים בפרסום.

אין מניעה לפרסם. עו"ד מימון פאר
צילום: דורון גולן

"יתרה מכך, מדובר בעניינים שכבר פורסמו באמצעי התקשורת וכל דיווח שחוזר ומפרסם אותם הוא בבחינת מביא את הדברים שכבר פורסמו, לכן אני לא רואה סיבה מדוע לא לפרסם את המידע שהובא בחוות הדעת החיצונית, שלא נכתבה או נערכה על ידי מבקר העירייה, והעובדה שהדברים הובאו לדיון בוועדת הביקורת אינה מטילה איסור אוטומטי לפרסמם. יש להדגיש כי לא מדובר בייעוץ משפטי אלא בדעה ופרשנות שלי את החוק".

בעיריית קרית מוצקין, כאמור, בחרו שלא להגיב.

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *