הדרך לאיזון / דבי לזר

מפחדים מרגשות. דבי לזר
צילום: עצמי

האם אתם מפחדים מרגשות? לא מעט אנשים מעבירים את חייהם בניסיון לברוח מרגשות, במיוחד רגשות קשים ופחות נעימים. המחשבה על התמודדות עם הרגשות שלנו לפעמים כל כך מפחידה עד כדי כך שאנו מייצרים מנגנון הדחקה כל כך יעיל שאנחנו אפילו לא מודעים אליו.

אז נכון שהמנגנון הזה יכול ממש לעזור לנו במצבי קיצון, לתת לנו שקט ולאפשר לנו להמשיך להתנהל כרגיל גם כשמסבבינו הכל סוער, אבל האמת היא שלא משנה עד כמה המנגנון הזה יהיה יעיל, אם סיטואציה מסוימת העלתה בנו רגש, הוא לא באמת יעלם.

אנחנו יכולים לדחוק אותו כלפי מטה, להתעלם מקיומו ולהמשיך כאילו כלום לא קרה, אך הרגש הזה עדיין לא ירצה לעזוב ופשוט ימצא לו מחבוא נוח בתאים שלנו עד שנהיה מוכנים לקבל אותו. ויום אחד, כאשר נתקל שוב בסיטואציה דומה, או אפילו רק במשהו שיזכיר לנו אותה, פתאום כל הרגשות האלה שאגרנו עד עכשיו יפרצו החוצה. 

כדי שמשהו כזה לא יקרה, כדאי שתדעו את האמת על רגשות… שום דבר רע באמת לא יכול לקרות לכם מרגשות! האמת היא שרגש כרגש לא יכול להימשך יותר מכמה דקות כל עוד אנחנו לא מוספים עליו מחשבה.

רגשות טהורים מטבעם הם פשוט באים וחולפים. הדבר היחיד שגורם להם להישאר הוא כאשר מתלווה אליהם סיפור שאנחנו מספרים לעצמינו ובכך מבזבזים את הזמן שלנו בניתוח הרגש או בהקשבה לפטפוטים של המודע שלנו בנוגע אליו.

שמתם לב פעם איך תינוקות יכולים לנוע בטבעיות מרגש אחד לאחר? רגע אחד הם בוכים וברגע אחריו מישהו מופיע מולם עם רעשן והם צוחקים. אין להם את הצורך להחזיק את הרגש הקודם ולשמור על רצף. הם לא צריכים להוכיח לעצמם עד כמה הרגש הקודם הוא חשוב או משמעותי. הם פשוט מרגישים אותו ומתקדמים לרגש הבא.

יש אנשים שאומרים אני פוחד לפתוח את "תיבת הפנדורה הזאת", אך האמת היא שהדבר היחיד שאתם יכולים לפתוח הוא שתקשיבו לדיבורים של המוח שלכם שמספר לכם סיפור על הרגשות שלכם.

ובסיפור פנדורה, אם אתם זוכרים אותו, אמנם סקרנותה של פנדורה גרמה לה לפתוח את התיבה ולשחרר לעולם את כל הרגשות הפחות נעימים, כמו עצב, כאב, קנאה וכעס, אך כאשר היא סגרה אותה היא סגרה ביחד איתה גם את התקווה. בעצם ברגע שאנחנו מתעלמים מרגשות אנחנו סוגרים את עצמינו גם ליכולת להרגיש דברים נעימים.  

רגשות בפני עצמם, הם חיוניים והיכולת להרגיש אותם היא מאוד טבעית וחלק מהויותינו אנושיים. מה שלא טבעי וגורם לרגש להפוך למצב רוח הם המחשבות שלנו שמנתחות, מוצאות אשם ובונות סיפורים שלמים על הרגשות.

אם תאפשרו לעצמכם להרגיש רגשות, תגלו שזה אפילו בריא לכם. פשוט עצרו, נשמו ויהיו נוכחים. הרגש יבוא וילך בדיוק כפי שהוא בא.

החיים הם מסע מתמיד של היפתחות לרגשות שלכם, הרשו לכל מה שיש שם להיות מורגש, להשתחרר וללכת. בטחו בעצמכם ובחיים שכל הרגשות שעולים בכם באים לאותת, לסמן גבולות ולאפשר לכם לחיות את החיים מתוך האמת האותנטית של מי שאתם באמת.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

החיים נמשכים / בקי מעוז

בקי מעוז (צילום: דורון גולן) שחור ולבן חלומות של בני האדם נרקמים בשנתנו, או לפחות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *