הדרך לאיזון / דבי לזר

דבי לזר
צילום: גיל נחושתן

בתקופות קשות אנחנו מעלים לא מעט זיכרונות מהעבר ומתרפקים על נוסטלגיות ישנות עם אמירות כמו "איך פעם היה לנו טוב יותר", "פעם הייתי בריא", "כשהייתי צעיר היו לי כוחות ויכולתי לעשות הכל" וכדומה.

דמיינו שהיו נותנים לכם את האפשרות לחזור אחורה במכונת זמן, לאיזה נקודת זמן הייתם חוזרים? מצוין! כעת תראו את עצמכם שם לפני X  זמן, האם אתם מרוצים או גם שם יש לכם מחשבות על מה היה או על מה עוד הייתם רוצים להשיג?

העניין הוא שאם נשים לב, כמעט בכל נקודת זמן, העבר או העתיד נראים לנו נוצצים יותר, כלומר גם אז כשהיינו בתקופה ההיא הנוסטלגית, הסתכלנו אחורה בגעגוע לתקופות טובות יותר או קיוונו לעתיד טוב יותר.  אז מתי המעגל הזה נפסק ומתחילים לחיות בדיוק ברגע הזה?

מספרים על אדם שבכל פעם ששאלו אותו "מה שלומך?" הוא נהג לענות "לא טוב" ואכן קיבל את מבוקשו, עוד מה"לא טוב" הזה. כשראה שהמצב לא משתפר החליט לשנות את גישתו ולענות בחיוב גם כאשר נסיבות חייו לא היו משמחות, הוא דאג תמיד להשיב "ברוך השם, הכל טוב" ואכן מפעם לפעם בקשתו נשמעה והגיע עוד טוב לחייו.

סיפור זה ממחיש את החוק הבסיסי של  דומה מושך דומה, ככל שנתמקד בטוב כך נמגנט אלינו עוד ממנו. גם כאשר חיינו מתנהלים בשגרה וגם כאשר אנו נתקלים במצבים פחות נעימים, אם נדע למצוא  למצוא את הדברים הקטנים שאנו יכולים להודות עליהם נוכל למשוך אל חיינו עוד מהם.

יש כאלה שיגידו שהם פשוט קיבלו קלפים לא טובים בחיים והלוואי שהיה להם יותר כסף, חברים או מזל, אז נכון מטבענו אנו שואפים לעוד וזה ממש בסדר ואפילו מה שגורם לנו להמשיך לנוע, אך הרעיון הוא לקבל עוד מכל מה שנרצה בעזרת ראיית הטוב בכל מה שקורה.

כי למען האמת אם נרצה להתלונן נוכל למצוא תמיד על מה וזה אפילו יהיה לנו נעים לשחרר קיטור אך העיסוק במה שאין לנו ממקד אותנו בדיוק בזה ולפעמים אף גורם לנו לעשות השוואה מול האחר המצליח יותר, למרות שברור לנו שגם אלה שנראה שיש להם הכל בחיים, הם אנשים כמו כולנו וככאלה הם חווים קשיים, אובדן ועצב.

כולנו קיבלנו את המתנה היקרה מכל, את זכות הבחירה בין טוב לרע, ההבדל היחיד הוא שיש מי שיבחר לראות את הטוב ולעסוק בהכרת תודה ואחרים אשר יבחרו להתמקד במה היה להם בעבר ומה עוד הם יכולים להשיג במרדף אחר האושר שבעצם כבר קיים בתוכנו.

אין אדם שמאושר בגלל שיש לו הכל או שהוא השיג את כל מטרות חייו, אדם מאושר הוא אדם המאושר בחלקו. זה שידע לראות את הטוב ולהיות בהודיה על מה שיש לו ולא על מה שעדיין אין לו.

ואם גם אתם רוצים אושר בחייכם כל מה שעליכם לעשות הוא לזכור כי אושר הוא תחושה פנימית אותה אנחנו יכולים לבחור להרגיש בכל רגע נתון! כי זה לא באמת משנה מה יש לנו ומה הנסיבות, או במילים אחרות איזה קלפים קיבלנו בגלגול הזה, מה שמשנה באמת זו רק הדרך בה אנחנו רואים את הדברים ומה אנחנו רוצים ובוחרים להרגיש.


אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

החיים נמשכים / בקי מעוז

בקי מעוז (צילום: דורון גולן) שחור ולבן חלומות של בני האדם נרקמים בשנתנו, או לפחות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *