הורים בגן ילדים

למה חשוב כל כך לבנות יחסים טובים עם הגננת? ואיך עושים את זה?

רוני לנגרמן-זיו

שיתוף פעולה למען הצלחת המטרה. רוני לנגרמן זיו
צילום: יעל בר פסח

המשולש הורים-גננת-ילד הוא משמעותי מאוד. מדוע? אנחנו רוצים שלילד שלנו יהיה טוב בגן; גם הגננת רוצה שלילד שלנו יהיה טוב בגן. כלומר, לשני הצדדים אינטרס משותף. אם לשני הצדדים יש אינטרס משותף, כדאי לפעול ביחד ובשיתוף פעולה למען הצלחת המטרה.

מה עלול להכשיל את שיתוף הפעולה הזה למען המטרה החשובה כל כך? הדאגה שלנו לאוצר היקר שלנו, גורמת לנו לשים לב לכל פרט במקום שבו הוא מבלה שעות רבות ביום. זה מתחיל כמובן מהפרטים הגדולים והחשובים, כמו סדר היום בגן, סוג האוכל ובטיחות המתקנים; אך לפעמים אנחנו עלולים להיתפס לפרטים הקטנים, ולשכוח את מה שחשוב באמת – שלילד יהיה צוות חינוכי והורים שמנהלים ביניהם תקשורת טובה למען שלומו ורווחתו.

אז איך עושים את זה? לוקחים את כל המרכיבים של יחסים טובים, ומכילים אותם גם על הקשר החשוב הזה.

אמון: להאמין שבחרנו את הגן הטוב ביותר, וגם אם הגן נבחר עבורנו – להאמין באמת שזוהי המסגרת הטובה ביותר עבור הילד. האמון שלנו בגננת הוא תנאי לבניית יחסים טובים איתה, וגם משדר לילד שמבחינתנו הוא במקום בטוח, מה שיעזור לו לסמוך עליה ולהרגיש טוב ואהוב בגן.

הקשבה: זה מתחיל מאסיפת ההורים הראשונה שבה הגננת מסבירה על השנה שמתחילה. הקשבה היא, למשל, לתת לגננת לסיים את דבריה לפני שמפציצים אותה בשאלות, דוגמאות וסיפורים; הקשבה ממשיכה כאשר הגננת פונה אלינו באופן אישי או ביום ההורים. להקשיב לפני שמגיבים, מתגוננים או מתלוננים. לבוא בפתיחות ולהקשיב באמת.

בקשה: עבורנו, הילד שלנו הוא כל העולם. לגננת יש עוד 35 ילדים. מכורח המציאות, היא לא יכולה לראות כל ילד כאילו הוא היחיד. אם יש נושא מסוים שחשוב לנו שהיא תשים לב אליו – כדאי שננסח את הבקשה באופן מדויק (למשל, אשמח לדעת אם מי יואבי משחק כדי שאוכל להפגיש אותו עם חברים אחר הצהריים), ולא כתלונה ("את לא רואה את הילד").

תזמון: כשיש נושא שהיינו רוצים להעלות מול הגננת, לא להפציץ אותה בשאלות בבוקר כשהיא מקבלת את הילדים, וגם אל בשעת הפרידה בסוף היום. לבדוק איתה שעת קבלת הורים או שעה שהיא פנויה טלפונית.

עזרה: כדי לקבל שיתוף פעולה, הקשבה, הבנה ועזרה מהצד השני, אנחנו קודם כל צריכים להציע אותה בעצמנו. לבדוק עם הגננת במה היא זקוקה לעזרה, ואפילו כדאי לפני שהיא תבקש – להציע עזרה בתחום שאנחנו טובים בו ומעדיפים אותו (למשל, גינון, קניות, ארגון, צילום וכו').

רוני לנגרמן זיו היא מדריכת הורים, מנחת קבוצות הורים וצוותי חינוך ומאמנת אישית להורים ולמתבגרים. תוכלו למצוא אותה גם בפייסבוק כאן.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

כל ההתחלות

אין ספק, לשלוח את הילד לגן זה לא פשוט – בעיקר לנו ההורים הדואגים ויודעים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *