"החלטתי לצאת מאזור הנוחות ולהילחם"

כשנאוה קול שמעה שיש עוד בחירות, היא הבינה שזה יהיה יום השבתון השלישי השנה. הפעם החליטה לצאת למאבק והיא מתכוננת לפגישה עם מנכ"ל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה. היום היא קוראת לבעלי העסקים להצטרף אליה

בשעה שחברי הכנסת נערכים שוב לקראת הבחירות שיתקיימו בחודש ספטמבר הקרוב, בעקבות חוסר היכולת להקים ממשלה יציבה, בעלי העסקים הקטנים והבינוניים חוששים מפגיעה כלכלית נוספת בתקופה של מספר חודשים.

לא יכולה לשתוק עוד. נאוה קול
צילום: יניר סלע

נאוה קול היא בעלת בית הספר למקצועות היופי נאוה קולאז' וכששמעה על בשורת הבחירות, הבינה שבתוך שנה, היא אמורה למממן את יום השבתון השלישי. באוקטובר האחרון היו הבחירות המוניציפליות בהן, לראשונה אושר יום שבתון. הבחירות לראשות הממשלה ובספטמבר יהיו בחירות נוספות. "יום הבחירות הוא יום חופש", אומרת קול, "אם אני מעסיקה עובדים, אני משלמת להם 200 אחוזים עבור אותו יום ובשביל כל עסק, מדובר בהוצאה משמעותית ביותר. כל פעם שיש יום שבתון, המדינה כולה מפסידה סכום בלתי נתפס של כמה מיליארדי שקלים. תכפילו את המספר הזה בשלוש פעמים ותקבלו את הגירעון העצום שנוצר השנה. ומי משלם על כך? אנחנו האזרחים. לוקחים לנו מתקציבי החינוך, הבריאות התחבורה ובעלי העסקים הפרטיים נאלצים לממן את ימי השבתון. כמה אנחנו יכולים להפסיד? למה לא להעניק לכל עובד כמה שעות נוספות וגם זה רק בתמורה לכך שבאמת יצביע. חוק השבתון נועד מלכתחילה כדי להוביל את הציבור ליטול חלק בחגיגה הדמוקרטית וללכת להצביע, אבל האם כך באמת קורה? נתוני ועדת הבחירות מצביעים על כך שבערים הגדולות יש אחוזי הצבעה נמוכים לעומת הישובים בפריפריה. לכן אם המטרה של יום השבתון היא להגדיל את אחוז ההצבעה, כנראה שהיא לא מצליחה לעמוד במשימה".

במדינות מערביות כמו אוסטרליה ישנה חובה אזרחית להצביע בבחירות, ואזרח שאינו מצביע, נקנס על ידי המדינה. קול מציעה להחיל את החוק הזה גם בישראל וכך לפחות תהיה חובת הצבעה, בתמורה ליום שבתון. לדבריה, בשנת 2018 נשבר שיא בסגירת עסקים והנתונים מצביעים על למעלה מ-44 אלף עסקים שנסגרו. "אין לי ספק שחלק נכבד בכך הוא הנטל שיש על הכתפיים שלנו, בעלי העסקים הקטנים והבינוניים, למעלה מ-400 אלף עסקים, שאגב, מעסיקים כמחצית מהשכירים בארץ. כדי להבין את הנתונים הכואבים, תחשבו על למעלה מ-44 אלף עסקים שנסגרו שהעסיקו בממוצע חמישה עובדים, ותגיעו למספר של 220 אלף מובטלים חדשים בשנת 2018".

בניגוד לרבים אחרים, קול החליטה לעשות מעשה ולנסות, על אף הסיכוי הקלוש ביותר, לשנות. "יש רגעים בחיים, בהם אנו אומרים לעצמנו 'עד כאן'. רגעים שבהם אנו מחליטים לצאת מאזור הנוחות שלנו ולצאת להילחם. בשבועיים האחרונים אני מרגישה בדיוק ככה, אני לא יכולה לשתוק יותר, אני מרגישה שאני חייבת לעשות מעשה. היום החלטתי לעשות מעשה, החלטתי לצאת מאזור הנוחות ולהילחם. אני בוחרת להגיד 'די. די לפגיעה בבעלי העסקים'. די לפגיעה בנו ולפגיעה בביטחון התעסוקתי של העובדים ושל כולנו, האזרחים במדינת ישראל'. בואו נעצור את זה! ביום הבחירות אין יום שבתון נוסף. אני קוראת לבעלי עסקים וחברות בישראל, שחושבים כמוני להתעורר, הצטרפו אלי ויחד נעשה משהו, כי אי אפשר לשתוק יותר. שתפו כדי שישמעו אותנו".

בחודש הבא תפגוש קול את מנכ"ל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשדר הכלכלה רן קיויתי, מתוך מטרה להעלות בפניו דרכים להתמודד עם הפגיעה הכלכלית הצפויה לעסקים. "עדיף לנסות ולעשות משהו מאשר להמשיך לשבת בסלון ולקטר", היא אומרת, "כבר נמאס לי".

אודות דורון גולן

אולי יעניין אותך גם?

יועץ פיננסי בחיפה

בניית אסטרטגיית פעולה עסקית מצליחה

ניהול פיננסי יעיל הוא המפתח להצלחה של העסק, ולעיתים קרובות דורש ידע מתקדם בנושא. המציאות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *