הכל או לא כלום

תוך כדי הקלטות לאלבום השני שלה, איבדה הזמרת אוזי זולטק את מכשירי השמיעה שלה ונשאבה לעולם הדממה, עד שהחליטה לצאת בפרויקט למימון המונים, שיסתיים בדיוק בעוד שבוע. בא לכם לעזור?

כמה זה נדיר להיות זמרת כבדת שמיעה? נדיר מאוד, אבל לאוזי זולטק זה קרה. היא בת 36 מקרית אתא, ולמרות שהיא סובלת מהתדרדרות בשמיעה מגיל שלוש, כבר עברה כברת דרך ארוכה בעולם המוזיקה.

לא שומעת. זולטק
צילום: מיכאל טופויל

זולטק הספיקה להקליט שלושה סינגלים לאלבומה השני "אישה ביונית", עד שאבדו לה מכשירי השמיעה, מה שמנתק אותה מהעולם. "באופן אירוני כנראה שהקופסא של מכשירי השמיעה נפלה ולא שמעתי את הנפילה, וכשהתכוונתי להקליט את השיר הרביעי, שמתי לב שהם אינם. מדובר במכשירי השמיעה שהותאמו לאוזניים שלי על ידי קלינאית תקשורת ושולמו על ידי ההורים שלי רק לפני חצי שנה".
לזולטק יש ירידה בשמיעה ההולכתית, שזה אומר, פגיעה בהעברת גלי הקול. השמיעה שלה התדרדרה בעקבות דלקות אוזניים חוזרות ונשנות, מהן סבלה כילדה וניתוחים שונים שעברה, שבאו לאחר מכן. "אני לא חירשת, אלא כבדת שמיעה", היא מסבירה. "עם המכשיר אני שומעת כי הצלילים מגיעים ישירות לאוזן. כשאני שרה ומקליטה יש עשרה ערוצים ויותר של כלים שונים ושירה, וכל הערוצים האלה צריכים להיות בבלאנס מושלם כדי שאצליח להקליט. אם יש רעש סביבי, אני לא שומעת. קשה לי לשיר כשאני לא שומעת את עצמי ואת הכלים הנוספים, אני צריכה לשמוע חזק יותר מאדם שהשמיעה שלו טובה, כך בעצם המכשיר מסייע לי".
זולטק גדלה בקרית אתא, וכבר בגיל שש החלה לשיר בהצגות, משחקים והפעלות בשכונה. "אמא שלי רשמה אותי לכל תחרויות המוזיקה", היא אומרת, "הייתי בלהקת 'קולות' של קרית אתא ו'נויה' הלהקה הייצוגית של חיפה. ההשתתפות שלי בשירה מגיל צעיר לימד את המוח שלי לזהות צלילים, עשיתי המון קולות, וכשהגיע המאני טיים להקליט את הקולות, ידעתי לזהות צלילים. האוזן הסלקטיבית שלי שמעה זיופים ברמה גבוהה, השמיעה שלי מאוד מפותחת".

לפני 11 שנים עזבה את הקריות להגשים את חלומה ועברה לתל אביב. היא למדה בבית הספר למוזיקה רימון, לקחה שיעורים לפיתוח קול אצל ריקי גל והשתתפה בתוכניות טלוויזיה שונות. "עברתי לתל אביב להגשים את החלום שלי ולהיות זמרת, השתתפתי בתוכניות טלוויזיה והיו עלי אייטמים בגיא פינס, הכרתי מפיקים ואמנים, הקמתי להקה והתחלתי להיכנס לתעשייה. לקריות אני באה להתפנק אצל אמא, להגיד שלום לחברים ולבית הכנסת בחגים".
אחרי שהבינה שלא תוכל להמשיך את הקלטת האלבום ללא מכשירי השמיעה שלה שאבדו לה, בהמלצת חבר החליטה לגשת למימון המונים שיסייע לה ברכישת מכשירי שמיעה חדשים. היא השיקה את הפרויקט תחת הכותרת "חלולה" ומי שמשתתף, זוכה לקבל תמורות קטנות בחזרה.

אישה ביונית. זולטק
צילום: ניר אורן

"הייתי מאוד מתוסכלת וחשבתי כמה זה אירוני שזה מגיע לי בדיוק כשאני עובדת על העלאת המודעות לקהילה. לא קיבלתי את זה ובמשך שלושה שבועות המשכתי לחפש את הקופסא, עד שחבר הציע לי לפתוח הד סטארט. ידעתי שהבנק לא ייתן לי הלוואה, מההורים אני לא יכולה לבקש שוב שישלמו לי על המכשירים וזאת נראתה לי אפשרות טובה".
 דרך פרויקט המימון החליטה להעלות את המודעות לאוכלוסיית כבדי השמיעה וחירשים. "מטרת העל שלי היא לגעת באנשים באמצעות המוסיקה ולהעלות דרך השירים את המודעות לכבדי שמיעה וחירשים. בשירים שלי מוצגות סיטואציות ותחושות של 'לא שומעת' בתוך עולם של שומעים. אני רוצה להוציא אנשים מהארון שלהם, שאנשים עם מגבלה לא יפחדו לתעל וליצור מהמוגבלות שלהם משהו חיובי. זה גם מהות האלבום שלי 'אישה ביונית'".

בנוסף לשירים שלה, דואגת זולטק גם להנגשה של ההופעות על ידי מסמנת בשפת הסימנים. "ההופעות שלי הן הופעות רוק מסומנות, יש את לי דן, מהחדשות, שהיא מסמנת בשפת הסימנים את ההופעות שלי וזה חשוב לי, כחלק מהעלאת המודעות לקהילה והנגשה לקהילה".
נותרו עוד שבעה ימים לסיום פרויקט המימון וזולטק כבר השיגה יותר מ- 60 אחוזים מהסכום, אך אם לא תשיג את כל הסכום בזמן הנקוב, היא לא תוכל לרכוש את מכשירי השמיעה להם היא זקוקה כל כך. "זה הכל או כלום בפרויקט כזה", היא אומרת.
התשורות בפרויקט מגוונות מאוד וכל תמיכה בפרויקט מזכה בכניסה להגרלה של גיטרה חשמלית, מתנת 'אמיר גיטרות' מחולון. "המון חברים התגייסו ותרמו תשורות מגניבות לקמפיין שבנינו במיוחד. יש סינגל דיגיטלי שלי, אלבומים דיגיטליים של אומנים אחרים, שרשרת מיוחדת שעוצבה על ידי מעצבת וצורפת שהיא כבדת שמיעה, שהיא מיקרופון וגם המשפט I LOVE U , בשפת הסימנים. גם ההרצאה שלי 'זמרת באקווריום' שמגיעה לקריות וחיפה, היא כחלק מהתשורות בקמפיין".

לכניסה להד סטארט לחצו.
צפו בסרטון ההגרלה:אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

גל הרמן

גל הרמן השם החם של עולם הקידום הדיגיטלי ממשיך להפתיע ובדרך לכבוש את עולם הכדורגל

הוא כבש את עולם הפרסום הדיגיטלי בסערה כאשר הקים את חברת TGMEDIA לבניית אתרים, קידום …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *