הכל מלמעלה / ליאת ירון

חשבתם פעם כמה ערך ומשמעות יש למילים סבא וסבתא?

ליאת ירון
צילום: דורון גולן

נולדת וזכית בתור ילד ליהנות מסבא לזמן קצר מאוד, הוא נפטר לפני 32 שנים והזיכרון שלך בגד בך, כל המידע שהיה לך עליו, בא רק מסיפורי המשפחה. כמה טרחו לספר לך שאתה כל כך דומה לו ולך רק נשארו חלל ריק והרגשה של פספוס, ללא סגירת מעגל.
הגעת אלי עמוס נפשית ועייף, כל מה שביקשת היה מסר מסבא וסבתא.
סבתא הגיעה ראשונה, סיפרה לי שנפטרה לפני חמש שנים. היא שיתפה שלקראת מותה סבלה מסוג של דמנציה, סיפרה שהייתה שוכבת הרבה במיטה ומאוד לא רצתה ללכת לבית אבות. אז, היא הפסיקה לדבר על עצמה ועברה אליך. היא הראתה לי שהיא עומדת מאחוריך, טופחת לך על הכתפיים ומבקשת שתשחרר את כל העומס. היא ביקשה להעביר לו מסר חשוב, אמרה שהיא רואה את כל הנעשה במשפחה וביקשה ממך להבין שכל מה שקורה, לא שלו. דאגה להדגיש שכל מה שאתה עושה, זה בסדר גמור.
הסבתא סיפרה לי שיש ריחוק במשפחה בין כולם ושוב חזרה והדגישה, שאין לך כל קשר לזה. דיברנו על מה אתה צריך לעשות כדי להשתחרר מכבלי החיים והלחצים שכבלו אותך, עבודה קשה מאוד על עצמך, שבסופה תניב תוצאות יפות.
ואז סבא הגיע והיה מאוד רגוע, מסתבר שעבור סגירת מעגל לא ממש משנה מתי הם נפטרו. סבא סיפר לי שיש בבית ציור פנים שלו. הוא סיפר עליך כשהיית קטן, סיפר על כמה פינק אותך ואהב אותך מאוד. הוא סיפר לי שאת העיניים היפות שלך קיבלת ממנו, את החיוך, את הטוב ואת חכמת הרחוב.
מאוד התרגשת. כל מה שרצית היה סגירת מעגל איתו וקיבלת.
הוא איחל לך רק טוב והיה מאוד שמח שיכול היה להעביר לך את המסר.

צחקנו ביחד והוא תיאר לי שקיבל שבץ מוחי כשנפטר, סיפר גם שמאוד סבל לפני שנפטר, היו לו כאבי רגליים מאד חזקים. אתם אישרתם את הדברים וסיפרתם שבאמת היו לו בעיות קשות ברגליים, עד כדי כך שהרופאים רצו לכרות אותן, אך הוא לא הסכים בשום אופן. סבא דיבר על האוכל של סבתא שלך, בעוד היא יצאה ממטבח עם סינר וכפכפים שחורים בדיוק כפי שזכרת אותה.

הגיע מסר גם לאישתך, מסבא וסבתא שלה, מסר קטן ומצחיק. סבא שלה לא היה דברן גדול כשהיה כאן ולכן, גם לי אמר: "בשביל מה לדבר?". 

דיברנו על הרבה מאד דברים, כל המידע שהעברתי לכם היה נכון ובסופו של דבר יצאתם מחוזקים, מחויכים ובעיקר מרוגשים עד העצם.
זכינו לסגור לך מעגל וכמובן החלל שנותר מסבא שלך, כבר לא ריק.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

החיים נמשכים / בקי מעוז

בקי מעוז (צילום: דורון גולן) שחור ולבן חלומות של בני האדם נרקמים בשנתנו, או לפחות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *