הכל נשאר במשפחה / שלומית סטרוגנו, עו"ד ומגשרת

האם לבגידה ישנן השלכות על הגירושין?

תכינו את הקרקע. עו"ד סטרוגנו
צילום: גיל נחושתן

אם החלטתם להתגרש עקב בגידה של בן/בת הזוג, רצוי לתת דעתכם אודות מספר עניינים. תחילה ועוד בטרם תיידעו את בן/בת הזוג כי הם "נחשפו במערומיהם" (תרתי משמע…) רצוי ואף הכרחי כי תתייעצו עם עורך דין הבקיא בתחום על מנת שזה יסייע לכם לבנות אסטרטגיית גירושין, אשר בסופו של יום תניב עבורכם את התוצאות להן אתם מייחלים.

כאמור, בגידה של בן/בת הזוג הינה אחת הסיבות הנפוצות ביותר לסיום מערכת הנישואין ולפיכך לפתיחת הליך גירושין. שכן, עבור בן/בת הזוג הנבגדים חווית הבגידה הנה לרוב כה טראומטית, עד כי נעדרים הם יכולת ו/או רצון לשקם את נישואיהם ומכאן דרכם קצרה לפנייה להליך של גירושין.
 
בנקודה זו חשוב לציין כי, בטרם יפנה הצד הנבגד להליך גירושין, רצוי לבחון האם ניתן על אף הבגידה לשקם את התא המשפחתי, שכן, ניסיון העבר מצביע על מספר לא מבוטל של מקרים בהם על אף משבר האמון שחל בעקבות בגידה, העדיפו הצדדים שלא למהר ולא לפנות באופן מידי להליך של גירושין וחרף מעשה הבגידה הצליחו להביא לשיקום מערכת היחסים ביניהם והצליחו לבנות את האמון מחדש. מדובר בעיקר במקרים בהם דובר על בגידה חד פעמית להבדיל, מרומן ממושך.
 
מכל פנים, במידה ובגידת בן הזוג גרמה אצלכם למשבר אמון כה קשה ובאופן שאינכם יכולים לגשר עליו ואין מנוס מצדכם אלא לפנייה להליך גירושין, הרי בטרם תעשו כן, יהא עליכם כצעד ראשון, "להכין את הקרקע" ולבנות תשתית לשם הגשת תביעת גירושין ועל תביעה זו לכלול עילות גירושין מוכרות בדין העברי ואשר ניתן להוכיחן.

כלומר, במידה ותביעת הגירושין אותה ברצונכם להגיש מושתתת בעיקרה על אותה טענת "בגידה", הרי שיהיה עליכם להוכיחה, ולפיכך דבר גילוי הבגידה חייב להישמר בסוד ובפרט אם אין בידיכם ראיות חותכות לכך. ככל הנראה לשם איסופן של ראיות מעין אלו, יהא עליכם להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי והוא גם יהא זה אשר בסופו של דבר יוכל לסייע לכם, להפריך או לאמת את דבר הבגידה של בן/בת הזוג. בכל אופן, אימות החששות יוכל לסייע בעדכם בניהול ההליך המשפטי, ואילו במידה ולשמחתכם יופרכו החששות, הרי שהדבר יסייע בעדכם בקבלת ההחלטה בדבר הצורך לפנייה להליכי גירושין.

במידה והשגתם ראיות לדבר הבגידה, מומלץ מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין לענייני גירושין ובאמצעותו ינוהל הליך הגירושין, על הצד הטוב ביותר, תוך שייעשה שימוש נכון באותן ראיות שעלה בידכם להשיג. 

באשר להשלכות הבגידה על ניהול הליך גירושין, יש לציין כי, בעוד שבתי המשפט לענייני משפחה, כמעט שאינם מייחסים חשיבות לעניין הבגידה, הרי שבתי הדין הרבניים כן עשויים לייחס לעניין זה חשיבות ובמבחן התוצאה של תיק הגירושין עשויות להיות למעשה הבגידה, לא מעט השלכות.
 
 
כך לשם הדוגמא, חוק יחסי ממון בין בני זוג, אינו מייחס חשיבות לאקט של בגידה מצד בן או בת הזוג ולא נזקק להכרעה בשאלה מי מהם הביא לפירוק התא המשפחתי בעקבות אותה בגידה וזאת ככל הנוגע להליך חלוקת הרכוש ביניהם, כך שברמת העיקרון האיזון הרכושי יערך באופן של מחצה על מחצה. אם כי, בבתי הדין הרבניים נהוגות שיטות שונות מעט מהוראותיו של חוק יחסי ממון, ולפיכך חשוב מאוד כי, תקבלו יעוץ משפטי מקצועי בטרם תנקטו בצעד כזה או אחר.
 
עוד ראוי לציין בהקשר זה כי, בתי הדין הרבניים אינם מזכים אישה אשר בגדה בבעלה, בתשלום מזונות אישה וכמו כן, ימנעו ממנה זכאותה לתשלום כתובתה.


***המידע במאמר  זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, ואינו מהווה המלצה לנקיטת אי אילו הליכים או לאי נקיטתם של אי אילו הליכים. הסתמכות על האמור במאמר זה הנה על אחריות הקורא בלבד וכפועל יוצא, האחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור במאמר זה, תחול על הקורא בלבד.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

קניות ברשת: איך תעשו את זה נכון

אין ספק שהישראלים גילו את הרכישות ברשת, בעיקר מאתרים מרחבי הגלובוס. מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *