"הכנסתם לי את האור הביתה"

מחוץ לביתה של ניצולת השואה מחיפה ניצב קיר בטון החוסם את כניסת האור לביתה. עובדת סוציאלית של 'מכבי שירותי בריאות' שהגיעה לבקר אותה, שמעה את מצוקתה ובקשתה הצנועה ומיד הרימה את הכפפה לעזור. באדיבותם של תלמידי בית הספר לאומנויות "רעות" הם יצרו עבורה מחווה מרגשת שלא תוכל לשכוח

באחד מביקורי הבית שערכה יעל פשטצקי-רום, עובדת סוציאלית של "מכבי שירותי בריאות", אצל תמרה ביכובסקי ניצולת שואה מחיפה, סיפרה ביכובסקי, שהקיר הנשקף מחלון חדרה משדר קרירות ושאין קרניי שמש שמגיעות אליה לחדר השינה.

יעל העו"סית ותמרה ניצולת השואה על רקע החלון המצויר
צילום: נעמי גומש

היא ביקשה אם ניתן לצייר על הקיר ציור מלא שמחת חיים שיגרום לה לחייך וישמח את ליבה. יעל פנתה לבית הספר לאומנויות "רעות", הסמוך למקום מגוריה, והם מיד החליטו להירתם למשימה.

במשך מספר שבועות, התלמידים המוכשרים שנבחרו למשימה, הכינו סקיצות של ציור שמתאים לבקשתה של ביכובסקי, ציור של טבע ושמחה.
תלמידי בית הספר "רעות", בהובלת המורה תיה דולנסקי, הגיעו מצוידים בצבעים ומברשות והרבה רצון טוב לביתה של הניצולה, ומיד החלו במלאכה. במקביל למלאכת הצביעה, שוחחו עמה, שמעו את דעתה לגבי הציור ונוצר חיבור מידי ומרגש בין הנערים לתמרה. 

בסוף התהליך, ביכובסקי זכתה לקבל ציור המלווה בשמיים כחולים, שמש בוהקת וקשת ססגונית, והתרגשה במיוחד שכתבו על הציור את המילה, "באהבה" ברוסית ומכך שתוכל לצפות מעתה בציור לאורך כל היום. היא הודתה לכולם על כך שהכניסו אור לחייה "כמה חיכיתי שמישהו יגיע אליי. זאת הפעם ראשונה שמישהו באמת מסתכל לי בעיניים ושואל לשלומי. הכנסתם לי את האור הביתה" מסרה. הילדים ממשיכים להיות בקשר עם ביכובסקי ויבקרו אותה בחגים.

הציור מבחוץ
צילום: תיה דולנסקי

תכנית "בידיים טובות" בשיתוף של הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר ו"מכבי שירותי בריאות" מעניקה מענה רפואי ואנושי לאוכלוסיית ניצולי השואה חסרי מערכות תמיכה משפחתית. בין יתר המשימות דואגות העובדות הסוציאליות למיצוי זכויות הכולל קשר מול הביטוח הלאומי, חברות הסיעוד, לשכות הרווחה, הקהילה התומכת ועוד. מאז החלה התכנית בחודש אוגוסט האחרון במכבי מדווחים כי העניקו מענה לכ-360 ניצולים ברחבי הארץ.

פשטצקי-רום, עובדת סוציאלית של "מכבי שירותי בריאות" בחיפה מסרה, "עזרה לזולת היא ערך עליון בתפקידי במכבי. לראות את החיוך של תמרה בסופו של יום שווה הכל. מודה לחבר'ה המדהימים של'רעות' שהתנדבו והשקיעו מכל הלב. אנו נמשיך לתרום לקהילה ככל הניתן".

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *