"המהלך מסייע למניעת קריסת מערכת הבריאות"

במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות, בשיתוף משרד הבריאות, השיקו פתרון חדש ויצירתי לטובת חולי קורונה ללא תסמינים או עם תסמינים קלים על ידי בידוד ביתי הכולל השגחה וטיפול בדיוק כמו בבית החולים, לאור המהלך החדשני ראש מחוז הצפון במכבי שירותי בריאות, ד"ר גלית קאופמן, בראיון, כיצד במכבי נערכים לשגרה החדש

נגיף הקורונה ייצר משבר עולמי כאשר אנו רחוקים ממציאת פתרון ובכל יום מתגלים חולים נוספים. כדי לנסות לפתור בעיה אחת לפחות, הוחלט על שיתוף פעולה בין מכבי שירותי בריאות למשרד הבריאות. במסגרת זאת החולים המשויכים למכבי ומצבם מוגדר טוב על ידי משרד הבריאות, יוכלו להישאר בבידוד ביתי ולא יצטרכו להגיע לבית החולים. מדובר במהלך ראשון מסוגו בעולם, שכן עד כה כל חולה קורונה נאלץ להתפנות לבית החולים

כיצד מתבצע תהליך הבידוד הביתי עבור חולי קורונה? 

"מחוז הצפון המשתרע מקרית שמונה ועד בנימינה מונה מאות אלפי מטופלים. גם בזמני שגרה מכבי מפתחת את הטיפול מרחוק, לטפל באנשים בלי שיאלצו לצאת מהבית וכעת זה פוגש אותנו בזמני חירום. אנחנו מחזיקים מטופלים בבידוד ביתי, כאשר אנחנו בשיתוף פעולה מלא מול משרד הבריאות, שקובע האם אותו חולה יכול להיות בבידוד ביתי בהתאם למצבם של החולים, כאשר לרוב מדובר בחולים שמצבם קל ולרוב מדובר באדם שכבר נמצא בבידוד ביתי ואין סיבה להוציא אותו מהבית לבית החולים".

כיצד בודקים חולה קורונה בבידוד ביתי?

ד"ר גלית קאופמן, ראש מחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות צילום: מכבי

" יש לנו צוות של רופאים ואחיות עם צוות של מומחים ממשרד הבריאות, שבעצם מקיים פעמיים ביום שיחות גם בטלפון וגם בווידאו. כל חולה שנכנס לבידוד ביתי מקבל ערכה, בערכה הזאת יש את כל הדברים הנדרשים לבדיקה עצמית בדיוק כמו שיש בבתי החולים עבור החולים הקלים, מד לחץ דם, מד חום ועוד. באמצעות כל הכלים שאנחנו מספקים למבודדים הם בודקים את עצמם, הכל כאמור בהנחיות רופאים שיוצרים קשר טלפוני / ווידאו שמסבירים להם איזה בדיקות לבצע וכיצד וכך אוספים מדדים ופועלים בהתאם לכל חולה וחולה באופן אישי" עוד מסבירה ד"ר קאופמן: "אם מדובר בילדים מעורבים גם פסיכולוגים כדי לעזור לעבור את החששות והדאגות".

מה היתרון של בידוד ביתי עבור חולים? 

" ראשית, צמצום חשיפת החולה לציבור, נחסכת גם הדרך לבית החולים. באותו עניין הוא נשאר במקום הטבעי שלו ומחקרים הוכיחו שאדם מבריא מהר יותר וטוב יותר כשהוא בסביבה הטבעית שלו, מה גם שבבידוד ביתי נחסכת החשיפה לזיהומים שאולי קיימים בבתי חולים ועשויים להחמיר את המצב. שנית, מדובר במהלך שמקבל באופן משמעותי על העומסים של בתי החולים ומאפשר להם לטפל בחולים היותר קשים וכן במבוגרים שמקבלים את הנגיף הזה באופן קשה יותר וזקוקים למשל להנשמה. המהלך הזה בעצם מסייע למניעת קריסת מערכת הבריאות, לשמור את מערכת הבריאות שלנו פנויה למי שצריך טיפול מסיבי".

מה זמן ההחלמה מהקורונה? 

"אנחנו יודעים לומר היום שהקורונה בשונה משפעות אחרות שאנחנו מכירים, היא הרבה יותר מדבקת ובנוסף משך המחלה ארוך מאוד וכשאני אומרת ארוך מאוד מדובר על החל ממספר ימים בודדים ועד שלושה ואפילו ארבעה שבועות".

אילו הנחיות ודרכי התמודדות אתם מציעים לאוכלוסיית הגיל השלישי הנמצאת בסיכון גבוה יותר?

בהמשך להוראות משרד הבריאות, אנו ממליצים לאוכלוסייה לבני 60 ומעלה, הסובלים ממחלות רקע כרוניות  (מחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות נשימתיות) להימנע מהתקהלויות וממגע עם אנשים ששבו מכל יעד בחו"ל או ממגע עם בעלי תסמינים של המחלה או ממגע עם אנשים שקיים חשד שהם חלו בקורונה. כמובן יש להימנע מביקורים בבתי חולים ובמוסדות לקשישים. אם יש צורך במלווה, יש להסתפק במלווה אחד. לאנשים עם סימפטומים אסור ללוות חולים או לבקר במוסדות לאוכלוסייה הקשישה"

אתם ערוכים לעלייה ניכרת בכמות החולים שיכנסו לבידוד ביתי תחת השגחתכם?  

"בהחלט. אנחנו צופים עלייה במספר החולים, אבל יש גם נתונים משמחים שמראים שמרבית החולים יעברו את זה קל בלבד ואלו החולים שאנחנו קוראים להם לבחור באופציה של בידוד ביתי. הסיבה שאנחנו קוראים לאנשים דווקא כן להישאר בבידוד ביתי אם הם במצב קל ומשרד הבריאות מאשר זאת, היא ההסתכלות שלנו על המצב בעולם. אנחנו לומדים על הנגיף הזה ברמת ההיערכות רק מלראות את מה שקורה באיטליה למשל ונראה שגם ספרד בכיוון, אנשים חולים הגיעו למרפאות הציפו את מערכת הבריאות ועכשיו הרופאים והצוותים הרפואיים בעצמם חולים וזאת כבר בעיה גדולה מאוד שעלולה להוביל לקריסה של מערכת הבריאות וממנה אנחנו רוצים להימנע. אנחנו רוצים להשאיר את בתי החולים פנויים לאנשים שבאמת זקוקים לטיפול שלהם, לאנשים מבוגרים שיצטרכו טיפול צמוד". באותו נושא מוסיפה ד"ר קאופמן: "לאור ההתפתחויות האחרונות אנחנו גם מבקשים מאנשים עם תסמונת של חום מעל 38, שיעול וקשיי נשימה, לא להגיע לקופת החולים, יש לנו שירותים מרחוק שפועלים בשגרה ואפשר לפנות דרכם ולקבל מענה אישי בהתאם למצב. כי בסופו של יום גם הצוותים הרפואיים הם בני אדם וחלקם בקבוצות סיכון – מבוגרים ואנחנו רוצים שהם יישארו כשירים לתת מענה למטופלים שבשגרה".

אתם מרגישים שהציבור בלחץ יותר ממה שצריך? 

"אני לא חושבת שאנחנו בהיסטריה, אנחנו באמת לא בשגרה. אני חושבת שבאופן כללי הציבור מתנהג מאוד יפה, אנשים דואגים וזה מובן, מבקשים לקבל מידע, מבקשים להתייעץ, אנחנו רואים שיתוף פעולה גם מהציבור וגם מהצוות הרפואי כמו שצריך להיות במצב כמו זה.

לסיכום אמרה ד"ר קאופמן: "אני חייבת לומר שמגיע צל"ש למערכת הבריאות בישראל שמובילה בקבלת ההחלטות האמיצות והמשמעותיות ברגעים אלו. ואני קוראת לציבור להמשיך לגלות ערנות ודאגה וגם הקפדה על הנחיות של משרד הבריאות. מי שלא מרגיש טוב לא להגיע. ליצור קשר עם הקופה ותקבלו מענה במגוון רב של דרכי התקשורת וביחד נעבור את התקופה הזאת".  

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *