המלאך הפרטי שלכם

הודות לממשק חינמי לאיתור אנשים, המכיל בתוכו מערכת לזיהוי פנים ופרטי קשר, הצליח אייל טננבאום לאתר את אמו של ילד בן ארבע, שהלך לאיבוד בקריון. יזם הממשק: "המקרה בקריות הסתיים בטוב ובנס"

"שלום, מצאתי ילד קטן מחוץ לקריון", אמר קול בצד השני של הטלפון. "הוא בוכה וקורא לאמא שלו, אבל זיהיתי באמצעות אפליקציית 'הזילו' שהוא קשור אלייך". מ' שקיבלה את השיחה, הגיעה אחרי עשר דקות, נרגשת ובוכיה כדי לאסוף את בנה הקטן שהלך לאיבוד בקניון העמוס.

ילד הולך לאיבוד (צילום: הזילו)

קצת קודם לכן, הבחין אייל טננבאום, אב לארבעה ילדים, בילד קטן שעומד מחוץ לקריון, בוכה וקורא לאמו. "אני מכיר את התחושה שהילד שלך נעלם, אפילו לרגע ואתה לא רואה אותה לידך", סיפר טננבאום. "נתקלתי במיזם הזילו, בשיתופים שלהם בפייסבוק, והחלטתי לחפש את זה באותו רגע, אולי אמצא שם את הורי הילד. התחברתי לממשק, שלא חייב מבחינתי רישום מיוחד והורדה למכשיר ויצרתי קשר עם האמא, שבמקרה הפרטים שלה היו בממשק הזה".
טננבאום הצליח לאתר את אמו של הילד, רק בזכות העובדה שפתחה חשבון חינמי באפליקצייה, עוד בטרם המקרה. היא אף הכניסה את תמונת בנה ופרטי הקשר איתה, למקרה שילך לאיבוד. לשמחתה הרבה, הבכי של בנה מחוץ לקריון, הוביל את טננבאום לפתוח את הממשק בטלפון הסלולרי שלו, לצלם את הילד, וטכנולוגיית זיהוי פנים שקיימת בממשק, כבר עשתה את השאר וביצעה התאמה מלאה בין פרטי הילד, שכבר היו קיימים במערכת, לבין התמונה שצולמה.

הזילו הוא ממשק  המבוסס על טכנולוגיית זיהוי פנים, שהוקם במטרה למזער את כמות הנעדרים ולסייע לבני משפחותיהם לאתרם, באמצעות הציבור ומכשירי הטלפון הסלולרי שלו. 

משפחות של נעדרים, או גורמים המצויים בסיכון גבוה להיעלמות כמו, נערים בסיכון, חולי אלצהיימר המתקשים להתמצא במרחב, ילדים קטנים האובדים במקומות הומי אדם, יכולים להיכנס לאתר, לפתוח חשבון בחינם ולשלב תמונת פנים של בן המשפחה, כולל פרטי קשר של קרוביו, בדיוק כפי שמ' עשתה עם בנה, מה שסייע לטננבאום לאתר אותה.  

בשלב הבא, הפעילות עוברת לציבור, הנחשף מדי יום לתמונות של נעדרים ברשתות החברתיות, בתקשורת או באתרי אינטרנט של רשויות אכיפה וביטחון. במידה ואזרח נתקל באדם בעל מראה דומה לנעדר אליו הוא נחשף בפלטפורמות אלה, עומדת בפניו האפשרות לגלוש בממשק ולצלם אותו. אם התמונה של המצולם קיימת במאגר, טכנולוגיית זיהוי הפנים תדע לבצע התאמה מוחלטת ואז יופיע על מסך הסלולרי פרטי הקשר לבני משפחתו. 

כל אחד יכול לנקוט גם בפעולות יזומות, אם הוא מבחין באדם המתנהג בצורה לא טבעית, בדיבור לא ברור, או אדם הזקוק לרמת פיקוח מסוימת או השגחה של אדם אחראי, הוא יכול להיכנס לממשק, לצלם ולנסות לחפש פרטי קשר לאחראים אליו. בחברה מתחייבים כי התמונה נשמרת באופן דיסקרטי ומאובטח, לא נעשה בה שום שימוש אחר, והיא אינה חשופה.

יזם אפליקציית הזילו אסף בר, התייחס בשיחה למקרה שארע בקריון ואמר: "המקרה בקריות הסתיים בטוב ובנס, הודות לאחריות כפולה, גם של האזרח שצילם וגם של האמא, שפתחה חשבון ורשמה את ילדיה בהזילו. אנו נחשפים מדי יום לעשרות מקרים של אזרחים שהולכים לאיבוד, מסיבות כאלה ואחרות, וקשה לתאר את המתח, החרדה וחוסר הידיעה בקרב אזרחים שבן משפחתם נעדר. אני קורא לתושבים בישראל לפתוח חשבון בהזילו שנוצר במיוחד עבורם כמיזם חברתי טכנולוגי חינמי ולהגן על קרוביהם, זקנים, ילדים, חולים וגורמים בסיכון. ולכולנו אני אומר, תביטו סביבכם, תהיו ערניים, היום זה של אחר ומחר יכול להיות בן משפחה שלכם. ערנות מצילה חיים".

ככה עושים את זה. הזילו
צילום: הזילו

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מירי צור- לעצב את החלום שלך

מעצבת הפנים מירי צור, היא דוגמא מוחשית לרפורמה והחדשנות המובאת בימים אלו בעולם עיצוב הפנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *