"יש לפעול בצורה נחושה נגד המפגינים האלימים ולהרחיק אותם ממוקדי המחאה"

היום השלישי של המחאה נכנס לתוקפו והציבור מאבד סבלנות. במשטרה הודיעו אתמול כי לא יאפשרו היום למחאה להמשיך במתכונתה האלימה והיום נערכים השוטרים לעצור את המפגינים

כוחות גדולים של משטרה נערכים גם היום, רביעי, להפגנות של בני העדה האתיופית, במחאה על מותו של סלומון טקה מירי של שוטר מתחנת משטרת זבולון, אולם הכוונה היום היא לא לאפשר התפרעויות בקנה המידה שהיו עד כה.

המשטרה תנקוט ביד קשה
(צילום: משטרת חוף)

ביומיים האחרונים נהגה המשטרה ביד רפה כלפי המפגינים, שנהגו באלימות וביצעו ונדליזם ברכוש ציבורי. ההנחייה הייתה לנהוג ביד רכה הגיעה מהדרגים המבצעיים הגבוהים ביותר בכדי למנוע חיכוכים ואלימות בין המפגינים למשטרה. עם זאת, התברר כי את האלימות מובילים הצעירים שבמפגינים אליהם מצטרפים גורמים נוספים מהקריות, בהם בני נוער שנמצאים בחופש הגדול והם מתייחסים אל האלימות והוונדליזם כמעין בילוי לילי.

על אף ההנחייה לשוטרים בשטח להכיל ככל האפשר את המחאה האלימה, היום מתכוונת המשטרה לנהוג ביד תקיפה יותר נגד מפגינים שינהגו באלימות ויגרמו להפרות סדר. קצין בכיר לשעבר במחוז חוף מותח ביקורת קשה על התנהלות המשטרה ואומר: "אין ספק שלכולם מותר למחות, אך הדרך ארוכה ממחאה ועד לשיתוק של מטרופולין הקריות וחיפה וגם חלקים גדולים מהמדינה. במצב כזה יש לפעול בצורה נחושה נגד המפגינים האלימים ולהרחיק אותם ממוקדי המחאה. במקביל צריכים נכבדי העדה להגיע לשטח ולהרגיע את הרוחות של אותם צעירים שאינם יודעים היכן עובר הקו בין מחאה לגיטימית להפרות סדר ופגיעה בציבור רחב של אזרחים".

המשטרה הודיעה היום, "כי חסימות צירי תנועה הינם מעשה אסור על פי חוק וגורמים לפגיעה בציבור רב של נהגים. לצד הכלה ואיפוק משטרתי רב כלפי מפגינים מתוך ניסיון לאפשר להם לבטא את מחאתם, משטרת ישראל לא תאפשר את המשך החסימות של צירי תנועה מרכזיים ברחבי הארץ באופן שיוביל לפגיעה כה משמעותית באזרחי ישראל בכלל ובמשתמשי הדרך בפרט".

הסתה נגד השוטר. צילום מסך

במהלך היומיים האחרונים משמשות הרשתות החברתיות לזירת הסתה נגד השוטר שירה שגרם למותו של סלומון. תמונתו עם אשתו וילדיו מופצת ברשתות החברתיות בצירוף קריאות לפגיעה בו ובמשפחתו. המשטרה מאבטחת אותו על מנת למנוע כל פגיעה. בקריות נעצרו יותר מ-20 מתפרעים בגין הפרת הסדר הציבורי, תקיפות שוטרים והתפרעויות אלימות. נפצעו 12 שוטרים שנזקקו לקבלת טיפול רפואי, מתוכם שוטר אחד שאיבד את הכרתו כתוצאה מאבן שפגעה בראשו. השוטרים השתמשו ברימוני הלם וגז להרחקת המתפרעים שתקפו את תחנת משטרת זבולון באבנים, חזיזים, בקבוקים ורימון גז.

עו"ד יאיר נדשי המייצג את השוטר היורה, מסר: "בשם מרשי ומשפחתו אבקש למסור כי מרשי משתף פעולה עם חוקרי מח״ש באופן מלא במטרה להגיע לחקר האמת במהירות האפשרית. מרשי דבק בגרסתו לפיה נאלץ להגן על עצמו ועל משפחתו מפאת סכנת חיים מיידית ומוחשית בה היו נתונים ודומה כי ממצאי החקירה עד כה תומכים בגרסתו. מרשי לא חפץ בתוצאה הטרגית והוא מצר על כך מאוד. למרבה הצער מרשי ומשפחתו נתונים בלחץ כבד נוכח חשד לשלומם וביטחונם ועל אף צו איסור הפרסום פורסמו ברשת דברי בלע ואיומים. נוכח האמור הוגשה תלונה למשטרה ואנו תקווה כי החקירה תמוצה במלואה והאחראים יועמדו לדין. יודגש כי מרשי הנו קצין משטרה מוערך המשרת את מדינת ישראל על כל אזרחיה מתוך תחושת שליחות ונאמנות אין קץ".

אודות דורון גולן

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *