הסתרה גלויה

תערוכת יחיד של השי רוטמנש תוצג בגלריית עין הוד. האוצר אילן סגל בחר בקפידה את הציורים הורסטילים

תערוכת יחיד של השי רוטמנש עלתה ביום שישי האחרון בגלריה עין הוד ותציג כשבועיים. רוטמנש נולד בשנת 1947 בפולין, הוא רופא בהכשרתו ואמן אוטודידקט. רוטמנש החל את דרכו האמנותית לפני כעשור, כשיד המקרה הפגישה אותו עם מטופלת, מורה לאמנות, שהמליצה לו להתחיל לצייר.

רוטמנש נרשם לקורס במוזיאון תל אביב ובחלוף השנים, צייר כמעט בכל יום. העבודות שלו רבות ומגוונות עד מאוד, ולכן לעתים נדמה כי אמנים שונים ציירו את ציוריו. את היצירות ניתן לחלק למספר סדרות, כשלכל מקבץ עבודות ישנו מכנה משותף, בין אם זו השפה והסגנון הציורי או המפתח הצבעוני שבו צוירו. ישנן עבודות אבסטרקטיות, אקספרסיביות ומשולחות רסן, לצד מופשטים גיאומטרים בעלי קווי מתאר ברורים ומוקפדים; עבודות חומריות מאוד, עמוסות בשכבות של צבע, לצד עבודות עדינות, כמעט אקוורליות, בצבעים בהירים ופסטליים. ציוריו נעים במנעד סגנוני וורסטילי וחלקם מאזכרים זרמים שונים בתולדות האמנות, כדוגמת ארט-ברוט, ציור-פעולה, המופשט הלירי ועוד. מתוך סך העבודות השונות עולה בעיקר התשוקה הבוערת של רוטמנש למדיום הציור והרצון שלו לפרוץ את גבולותיו, להיכנס לתוך הבד ולשפוך אליו את הקרביים, כמו גם לבטא את הלך הרוח של אותו היום. רוטמנש ניגש לכל עבודה כאל מסע אל הבלתי נודע. כך, כל יצירה מתחילה מקו או כתם בודד וממשיכה באופן אינטואיטיבי, ללא תכנון מוקדם או ידיעה ברורה היכן היא תיעצר. הוא לא מגביל את עצמו לסגנון ציורי מסוים, אלא בכל פעם מתנסה על הבד מחדש בשפה ציורית אחרת, וכך נשמרת תחושת הרעננות והאקספרימנטליות שעולה מכל עבודה ועבודה.

גוף העבודות המוצג בגלריה נוצר ברובו בשנתיים האחרונות. חלק מהעבודות שנבחרו נעשו באופן מכוון בהשראת ציוריו של משה קופפרמן (1926-2003). קופפרמן, צייר מוכר מאוד בתולדות האמנות הישראלית, נודע בעיקר בזכות סגנונו הייחודי – עבודות מופשטות, מונוכרומטיות לרוב, קווים המכסים את הבד באופן כפייתי של שתי וערב; עבודות שבטאו חוויות מנטליות לא פשוטות של האמן עצמו. כמה מעבודותיו של רוטמנש, אשר נוצרו בהשפעת קופפרמן, מתאפיינות בפלטה צבעונית מצומצמת ובגריד קווי שחוצה את הבדים.

בעבודות אחרות בתערוכה ניכר השימוש בחומריות רבה. כתוצאה מכך, הבד הופך להיות מצע כמעט פיסולי, עליו רוטמנש מניח שכבות עבות של צבע ואף משלב לעתים חומרים שונים (גבס למשל). העבודה המכונה Expulsion from Eden הינה עבודה מונוכרומטית שבמרכזה דימוי של ראש, ספק של ילד, ספק של מבוגר, ממנו בוקעים קווי מתאר רבים, אולי רמזים לדמויות נוספות. הראש עשוי משכבות רבות של צבע, עד שמתקבל דימוי כמעט אבסטרקטי של תווי פנים. כאן, רוטמנש מטיב לעבור בין המופשט לפיגורטיבי ולשחק במעבר בין הדו מימד לתלת מימד.

התערוכה תוצג בגלריית עין הוד עד ל-15 במאי. א'-ה' 10:00-16:00, ו' וערבי חג 10:00-14:00, שבת וחג 11:00-16:00

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

ואולי כל מה שאנחנו צריכים עכשיו זה סטנדאפ עם אסף יצחקי ללא צנזורות?

מה באמת אתם צריכים כרגע? נדמה שלפתוח את מהדורות החדשות בחודשים האחרונים הפך עבור מרבית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *