צפו: "חיפה דורשת צדק סביבתי"

בהפגנה שמתקיימת בדקות אלה בצומת האצטדיון בקרית חיים משתתפים מאוד אנשים שהגיעו למחות בהפגנת חרם, עקב האירועים הסביבתיים האחרונים

מאות תושבי הקריות וחיפה מפגינים בדקות אלה בצומת האצטדיון בקרית חיים, בהפגנת הסביבה הגדולה של תושבי מטרופולין חיפה ופעילי סביבה, למען הפסקת הרעלתם וסיכון חייהם של תושבי המטרופולין.

ההפגנה היא יוזמה שעלתה בעקבות שורת אירועים ומחדלים שאירעו במתחמי התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה בימים האחרונים, ובראשם דליפת הגז המסוכן מצנרת מפעל דור כימיקלים ופשיטות משטרתיות על משרדי דור כימיקלים ובז"ן.

הפגנת חירום
צילום: מגמה ירוקה

המפגינים נושאים שלטים וכרזות, עוטים מסכות אב"כ, מצפצפים בצופרים, כורזים במגפונים וצועקים: "לא עוד". בהמשך הערב תוצג מצגת מעוררת מחשבה (צפו בסרטון המצורף). המפגינים ייצאו בקריאה לממשלת ישראל העתידית לפרסם באופן רשמי את המלצות דוח מקינזי ולאמץ את תוכנית רמ"י לניקוי מלא של מפרץ חיפה ממפעלי תעשייה פטרוכימית.

השבוע הוציאה עיריית חיפה צו השולל מדור כימיקלים את יכולת השינוע של החומרים המסוכנים, אולם בית המשפט ביטל את הצו באופן זמני וקבע מועד לדיון בשבוע הבא. בינתיים, אפוא, הזרמת הגזים נמשכת. בהפגנה שותפים ארגוני סביבה וגופים מקומיים שונים, ביניהם ארגון מגמה ירוקה חיפה, הקואליציה לבריאות הציבור, מרכז מחקר סביבתי חיפה, מועצת הנוער העירונית חיפה וועד קרית חיים.


"תושבי קרית חיים וחיפה רוצים לנשום". ההפגנה בצומת האצטדיון בקרית חיים
צילום: אבירם פישר

שי דנון ממגמה ירוקה אמר: "הפור נפל. המגמה השתנתה. הבנו מה תוקע את המטרופולין מכל יכולת להתקדם ועל כך אין מחלוקת. גורמי התכנון, ראשי הערים וממשלת ישראל מסכימים על כך ועכשיו הדיון הוא על איך ומתי. אנחנו כאן להבטיח שתוך חמש שנים נהיה עם קרקע נקייה ותכנון מפורט למפרץ נקי לחלוטין מרעלים".

ד"ר רויטל גולדשמיד ממרכז המחקר הסביבתי בחיפה אמרה, שתושבי המטרופולין חיים במציאות תקלות נפיצה שיכולה להתפתח כל רגע לקטסטרופה. "היעדר האכיפה מטעם המשרד להגנת הסביבה מוכיח שוב ושוב כי לא ניתן לסמוך על משרדי הממשלה בכל הנוגע לשמירת סף ולכן, על פי עקרון הזהירות המונעת, יש להרחיק את המפעלים המסוכנים והמזהמים מהמרחב הציבורי. אנו מצפים מנציגי הממשלה שהתחייבו לכך ערב הבחירות לעלות את תוכנית מפרץ החדשנות להחלטת ממשלה בבהילות לפני שיקרה כאן אסון״, אמרה ד"ר גולדשמיד.

נציגת ועדת איכות הסביבה מקרית חיים עליזה ברקן אמרה: "בשם תושבי קרית חיים, שנשמו ועדיין נושמים זיהום, אבקש לבשר שזאת קריאה אחרונה לממשלה לאמץ תוכנית של מפרץ נקי וירוק, לפני שמחריפים את המאבק, כי יותר לא נשתוק".

המצגת שתוצג בהפגנה
צילום: ארגון מגמה ירוקה

אודות אבירם פישר

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *