"הפנו לנו עורף ותקעו לנו סכין בגב"

פרשת המטפלות המתעללות בחיפה: ההורים הגישו תביעה נגד בעלי הגן, שסירבו להחזיר את כספם, למרות שהעבירו את הילדים לגן אחר. עו"ד גיל אופק: "הסירוב להשיב להורים את כספם מציב רף חדש להגדרת המונח חוסר תום לב". מנהל הגן סירב להגיב

לא די בכך שלפני כחודש וחצי גילו הורים לילדים בגן בחיפה, פרשת התעללות על ידי שתי מטפלות בגן הילדים בו הפקידו את הדבר החשוב להם מכל, בעל הגן סירב להחזיר צ'קים להורים שהוציאו את ילדם מהגן, בעקבות הפרשה. השבוע הגיש עו"ד גיל אופק, תביעה בשם 6 משפחות, בגין הכסף שלא הושב.

בתביעה טען עו"ד אופק, כי על בית המשפט לזמן את בעלי הגן לבית המשפט ולהורות להם לבטל הליכי הוצאה לפועל שנפתחו או ייפתחו בעתיד נגד הורים שביטלו צ'קים שניתנו לגן. עוד ביקש עו"ד אופק מבית המשפט להורות לבעלי הגן להשיב להורים את התשלומים שנגבו מהם עבור החודשים אפריל ומאי ולהשיב להורים את כל הצ'קים שהופקדו בידי בעלי הגן עד לתום שנת הלימודים.

הגן בו התרחשה האלימות
צילום: עצמי

"לימים נדהמו התובעים לגלות, כי שתי סייעות מתוך סגל הגן, נקטו באלימות קשה נגד מספר פעוטות בגן הילדים, בגינה זומנו השתיים לחקירה משטרתית ומחומר החקירה עולה, כי קיים סיכוי גבוה שבקרוב יוגשו נגדן כתבי אישום בגין מעשיהם", כתב עו"ד אופק בכתב התביעה. "מעשיי האלימות אשר התגלו לתובעים והכו אותם בהלם רב, שמטו את הקרקע תחת התחייבותם החוזית כלפי גן הילדים לאלתר, שכן משנודע אודות מעשיי האלימות, אליהם ייתכן וילדי התובעים נחשפו, לא ניתן היה להמשיך את אותה התקשרות חוזית המושתתת על מערכת יחסים עדינה, מבוססת אמון, מול מי שאמור להיות ממונה ולדאוג לשלום ובטיחות הדבר היקר מכל, הילדים שלנו".

עו"ד אופק מגולל בכתב התביעה, כי לאור גילויי האלימות, החליטו ההורים להוציא את ילדיהם מהגן מיידים. "ניתן היה לצפות כי הנתבעים יגלו רגישות כלשהי כלפי ההורים ההמומים, ייענו לבקשות התובעים לביטול ההסכם וישיבו להם את כספם".

לא זאת בלבד שבעלי הגן לא ביטלו את העסקה, כפי שהיו אמורים לעשות, אלא כששמעו כי ההורים מתכוונים לדרוש את כספם בחזרה, פנו ללשכת ההוצאה לפועל במטרה לפתוח תיקים להורים שביטלו צ'קים עבור חודש אפריל וכן צ'קים עתידיים.

"אנחנו פגועים עד עמקי נשמתנו", אמרה אחת מהאימהות, "לפחות אני, כי ההורים שתבעו הם הוותיקים ביותר בגן. זו הסיבה שזה מרגיש כל כך פוגע, כי באמת הרגשנו כמו משפחה, אבל התחושה היא שהפנו לנו עורף ותקעו לנו סכין בגב. לא מספיק שהם לא שמרו על הילדים שלנו, הם מחפשים להוציא כסף והכל שקרים על גבי שקרים, בעיקר מבאס וזו הרגשה נוראית".

מעבר לכסף, אותה אמא אכולת רגשי אשם, כי אחת המטפלות המתעללות טיפלה בבנה. "אני אוכלת את הלב, כי הבן שלי היה עם אחת המטפלות המתעללות ושנא אותה. אני אוכלת את עצמי שלא עשיתי כלום, כי אם יש אינטואיציה, משהו לא בסדר, אין כמו אינטואיציה של הורים".

אבא אחר סיפר, שכשהתפוצצה כל הפרשה, חשבו ההורים לתומם, שיוכלו להוציא את הילדים מהגן ובזה יסתיים הסיפור. "לא היו לנו טענות גן לצוות למנהלים, וכשהתפוצץ הסיפור, ביקשנו את הכסף בחזרה, כדי לשלם לגן החדש. להפתעתנו קיבלנו סירוב. לא רק את אפריל גבו מאיתנו, אלא גם את מאי. מבחינתנו הגן הוא מסחטת כסף, לא מעניין אותם גידול הילדים, רק כסף".

לא נסתפק בהבעת צער. עו"ד אופק
צילום: ניסן אביטל, טריו צלמים

אותו אבא, להבדיל מהורים שביטלו צ'קים, חויב בתשלום עבור אפריל ומאי, למרות שהוציא את בתו מהגן. "במשך חודשיים אני משלם לשני גנים וזו מכה כלכלית למשפחה, חוץ מזה שנכנסנו להוצאות של תביעות ובתי משפט. מעבר להכל נוספת גם המעמסה הנפשית, כי זה מחזיר אותנו לתמונות ולאי ידיעה אם נגעו בילדים שלנו או פגעו בהם. ניסינו לגשר, הרמנו טלפון, לא פעם ולא פעמיים, אבל ההתנהלות שם היא ממש התנהלות של עולם תחתון".

מנהל הגן מסר: "אני לא מוסר שום תגובה".

עו"ד גיל אופק מסר בתגובה: "כמי שמייצג את ההורים בפרשה חמורה זו, שלפי החשד בגן בו שהו ילדיהם, נעשו מעשיי התעללות ואלימות כלפיי פעוטות, אני מדגיש שלא יהיה לאף אחד ספק, אני ומרשיי לא נסתפק בהבעת צער וחרטה בנסיבות החמורות האלה. סירובם של למנהלי הגן, להשיב להורים את כספם מציב רף חדש להגדרת המונח חוסר תום לב. אנו פועלים ועומדים על כך שהדין ימוצה עם כל מי שאחראי לדבר ונדרוש זכותנו לפיצויים בגין כל הנזקים שנגרמו למרשיי בפרשה זו".

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *