זהירות, נחשים!

החום הכבד והקיץ המתקרב מוציאים אותנו עם הילדים לפעילויות בגינות ובשדות, אבל לא רק אנחנו משילים מעצמנו שכבות ויוצאים לטבע, גם הנחשים מתעוררים משנת החורף שלהם וחלקם אף ארסיים ומסוכנים לאדם.

תיזהרו מהצפע. ד"ר נוימן
צילום: מכבי שירותי בריאות

הקיץ הגיע ויחד עם הבגדים הדקיקים התופסים את מקומם של הסוודרים והמעילים, גם הנחשים מתעוררים משנת החורף שלהם. רק בסוף השבוע האחרון פורסמו ארבעה מקרים של הכשת נחש באזורים שונים בארץ. בישראל יש מינים רבים של נחשים, הנפוץ בנחשים הארסיים הוא הצפע הארצישראלי, שנחשב לנחש הלאומי של ישראל. רוב הנחשים פעילים ומתרבים בחודשי האביב והקיץ ועד ספטמבר. עקב חוסר יכולתם לשמור על חום גופם הם נוהגים לצאת מקום המחבוא שלהם בעיקר בשעות הערב המוקדמות ובימי הקיץ החמים פעילים גם במהלך שעות היום. צבע הצפע אפור חום, על גבו מעוינים כהים הנראים מחוברים, משקלו עד 1.5  קילוגרמים ואורכו יכול להגיע עד 160 סנטימטרים.

"בארס הצפע הארצישראלי, ישנם מספר חלבונים בעלי פעילות ביולוגית הגורמת להרס דפנות כלי הדם, דימומים מקומיים והפרעות בקרישת הדם", מסביר רופאי הילדים במכבי שירותי בריאות ומומחה בפרמקולוגיה קלינית ד"ר גל נוימן. "סימני ההכשה מתחלקים למקומיים ולכלליים. הסימנים המקומיים כוללים, בצקת שמתחילה במקום ההכשה ומתפשטת במעלה הגפה. לרוב, ההכשה גם מלווה בכאבים ניכרים, ולעיתים אף בנימול. ייתכן מצב של כיחלון או חיוורון, או כתמים שנראים כדימום תת עורי. הסימנים הכללים כוללים כאבי בטן, שלשולים, הקאות, בבדיקות הדם יראו ירידה בטסיות הדם,  לעיתים נדירות הפרעה בתפקודי הכליה, הפרעה בתפקודי קרישה, בצקת ריאות או סיבוכים אחרים".

לעיתים הכשה מלווה בכאבים. הצפע הארצישראלי
צילום: גולן פדידה


לדברי ד"ר נוימן, כל אדם שנפגע מהכשת נחש יש לפנות לבית חולים להשגחה, ובמקרים של בצקת, כאבים ניכרים או סימני הרעלה כללית כמו כאבי בטן או הקאות הפינוי צריך להיות באמצעות אמבולנס.

במקרים של הכשת נחש, יש למנוע עד כמה שאפשר את התפשטות הארס, לצורך כך מומלץ להרגיע את האדם שהוכש. יש למנוע אכילה ושתייה, לקבע את אזור הנשיכה, ובמקרים בהם דרוש פינוי באמבולנס לבית החולים יש לקבע את הנפגע על אלונקה או קרש בגב. אם אפשר, להביא את הנחש לחדר המיון, תמונה שלו או תיאור מדויק עד כמה שניתן וכל זאת ללא עיכוב בטיפול או בפינוי הנפגע, ומבלי לסכן אנשים נוספים.

אסור בתכלית האיסור להניח חסם עורקי למניעת התפשטות הארס. אין לבצע חיתוך של מקום ההכשה או למצוץ את הארס ממקום ההכשה.

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *