זה שיר פרידה

הילד מתקשה להיפרד בבוקר בגן, מה עושים?

מכירים את התסריט שאנחנו מריצים לעצמנו בראש על הבוקר – אוף, בטח שוב יהיה קשה, שוב הוא ייצמד

רוני לנגרמן זיו
צילום: יעל בר פסח

אליי ויבכה ולא ירצה להיכנס לגן. ואנחנו דואגים: אולי באמת לא טוב לו בגן? ואז הנבואה מגשימה את עצמה, ואותו סרט חוזר על עצמו מדי בוקר, ושוב בכי וקושי בפרידה. מה עושים? שואלים את עצמנו כמה שאלות:

מה אני מרגיש כלפי הגן הזה? כשאנחנו לא בטוחים בגן, אנחנו עלולים לשדר לילד תחושה דומה. גם באופן לא מודע. אם אנחנו חוששים כדאי לפתוח זאת בשקיפות מול הגננת, לבדוק איתה שהכל בסדר, ואפילו לבקש ממנה לשלוח לנו תמונה של הילד כמה דקות אחרי הפרידה. קודם כל חשוב שאנחנו נהיה רגועים!

ממי קשה לו להיפרד? האם הקושי בפרידה הוא מכל מי שלוקח אותו מהגן, או שזה בייחוד עם אמא או בייחוד עם אבא? אם זה רק עם אחד ההורים, כנראה שזה לא קשור לגן עצמו אלא לקושי בפרידה מאותו הורה.

איך אנחנו מגיבים לזה? מה הילד מרוויח? עוד כמה דקות אמא או אבא בבוקר? אולי אנחנו מרחמים עליו, אולי אנחנו נשארים איתו כמה דקות בגן – אם הוא מרוויח מזה, הוא ימשיך בדרך הזו. חשוב לדעת שילד "מרוויח" גם מתגובה הפוכה שלנו – אם צועקים עליו וגוערים בו. גם תשומת לב שלילית היא תשומת לב. עלינו למצוא דרך לתת לו אותה בדרך חיובית ייזומה.

ועכשיו מה עושים? מדברים על זה. לא רק בינינו ההורים. מדברים על זה עם הילד. לא ברגע האמת עם הקושי של הבוקר, אלא אחר הצהריים בשיחה שקטה. השיחה תכלול כמה חלקים:

נשקף לו שראינו איך הוא מרגיש, ונביע אמפתיה: "אני רואה שקשה לך בבוקר. אני מאוד מבינה את זה. גם לי קשה להיפרד ממך. אני מתגעגעת אליך כל היום ומחכה לראות אותך בצהריים".

נשאל אותו: "מה יכול לעזור לך להתגבר?"

אם הוא לא יודע, אפשר להציע רעיונות: אולי מדבקה עם חיוך על החולצה תזכיר לך לחייך? מה דעתך שנמציא טקס של "חיבוק ושלוש נשיקות ואומרים יפה להתראות"? בוא נתאמן על הטקס כבר עכשיו. אמא יצירתית במיוחד שהגיעה אליי להדרכה סיפרה לי שהיא קנתה לבן שלה משקפת צעצוע קטנה, שדרכה הוא מסתכל עליה מהחצר של הגן, מתרחקת עד שהיא נכנסת למכונית.

ונעודד: "אני סומכ/ת עליך שאתה יכול להתגבר על העצב והגעגועים, ועד שניפגש שוב תלך לשחק עם הילדים".

בבוקר בדרך לגן נזכיר לו את הדרך שבה סיכמנו להיפרד. גם אם בימים הראשונים הוא עדיין לא יהיה מרוצה ויבכה – אנחנו נתמיד בדרך שלנו, נמשיך לעודד אותו, להאמין בו ולסמוך עליו שיוכל להיפרד יותר בקלות, עד שזה אכן יקרה.

רוני לנגרמן זיו היא מדריכת הורים, מנחת קבוצות הורים וצוותי חינוך ומאמנת אישית להורים ולמתבגרים. תוכלו למצוא אותה גם בפייסבוק כאן.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

הורים בגן ילדים

למה חשוב כל כך לבנות יחסים טובים עם הגננת? ואיך עושים את זה? רוני לנגרמן-זיו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *