זמן השושן

האביב מזמן כבר כאן, גם הגשמים שפקדו אותנו בחג הפסח מעידים על כך שהאביב כאן וזה הזמן לטייל ולראות את הפריחה המרהיבה ברחבי הארץ. מיזם "אוצרות הגליל" ממליץ על טיול אל קרן ברתות הצופה אל נחל כזיב ומבצר המונפורט. בתקופה של סוף חודש אפריל ותחילת חודש מאי, פורח לתקופה קצרצרה השושן הצחור, מהיפים שבפרחי הארץ המשתייך למשפחת השושניים ויש לו מקום של כבוד גם במסורת היהודית וגם במסורת הנוצרית.

הטיול מתאים לכל המשפחה, ובמקום ניתן לטייל לאורך כל עונות השנה, אך כאמור בסוף אפריל ותחילת מאי, בעת פריחת השושן הצחור, פרח נדיר ומוגן שאסור לקטוף, רצוי למהר ולהגיע במיוחד. המסלול קצר יחסית לטיול המלא לנחל כזיב, מכיוון שאינו יורד ממש לקניון הנחל. מרבית המסלול בתוך חורש מוצל ולאורכו תצפיות נוף מרהיבות.

מדובר במסלול מעגלי המתחיל ומסתיים בחניון שליד מצפה הילה. המסלול ממוקם כ-17 קילומטרים מזרחית לנהריה. נוסעים מזרחה על כביש 89, חוצים את צומת כברי וממשיכים כ-10.5 קילומטרים עד מעיליא.

פונים שמאלה למעיליא, נוסעים כל הזמן ישר בתוך הכפר עד לכביש המגיע עד מצפה הילה. ממשיכים כחצי קילומטר עד לעיקול הדרך לישוב מנות. פונים ימינה לדרך עפר מסומנת באדום, עד לצומת שבילים המסומן באדום שחור. מחנים את הרכבים ומתחילים בטיול.

פונים ימינה לפי הסימון השחור, נכנסים לחורש מוצל ובו שלט המכריז על שמורת נחל כזיב. יורדים במדרגות ונכנסים לערוץ נחל ברתות. ממשיכים עד צומת שבילים המסומן בשחור כחול. ממשיכים ללכת לאורך 300 מטר לפי הסימון השחור. בגדה הצפונית של הנחל נבחין במערת המקדש המפורסמת בשל תבליט גדול של חייל רומי החצוב בסמוך אליה. נמשיך שמאלה לפי הסימון הכחול. אחרי כחצי קילומטר של הליכה באזור טרשי נבחין בשושן הצחור. ההליכה מובילה לקרן ברתות, מצוק מרשים מעל מפגש הנחלים ברתות וכזיב, ממנו יש תצפית נוף מרהיבה למונפורט.

בימי שבת בתחילת מאי תוקם תחנת מידע של רשות הטבע והגנים, להכוונת המטיילים למקומות בהן פורח השושן צחור. בחניה ובירידה למסלול.

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

חופשה מהסרטים

חורף בכפר הנופש עין-גב: הגשם כבר כאן, הימים קרירים יותר וזה הזמן לצאת מהעיר ולהגיע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *