"חגיגות יום העצמאות הפכו מזמן לתחרות 'למי יש יותר גדול'"

עם כל הכבוד לשר הפנים שקבע תקרת תשלום לאומנים ביום העצמאות, על סך 70 אלף שקלים, אבל רק משנה הבאה, לאייל פרדיס יש מה להגיד

טוב עשה משרד הפנים. אייל פרדיס
(צילום: גיל נחושתן)

רק סיימנו את חגיגות המימונה שעיריות רבות הוציאו עליהן מיליוני שקלים, לעיתים רק כתפאורה לאירוח שרים, וכבר אנו נכנסים לסחרור הבא של במות הבידור העירוניות ביום העצמאות, מיליוני שקלים לשעה או שעתיים של בילוי ברחבי המדינה. זה היום הגדול של האומנים, עומר אדם גורף 300 אלף שקלים לערב, עדן בן זקן ואייל גולן 220 אלף שקלים.

משרדי הפנים והאוצר נהגו משך שנים באימפוטנטיות בנושא וגם רשויות נכשלות הוציאו מאות אלפי שקלים על חגיגות ערב אחד של יום העצמאות.

איש לא אמר לראשי הרשויות לבחור את הסגנון התרבותי של תושביהם, או להעניק הופעות חינם ביום העצמאות. ורק אל תגידו שזה נובע משיקולים חברתיים, שבזכות העיריות, תושבים שידם אינה משגת זוכים להופעת אומן פעם אחת בשנה. הרי בעקיפין כל תושב משלם דרך מיסיו ואגרותיו את האומנים הללו, אולי לא גובים כסף בכניסה, אבל גובים אותו בתלוש הארנונה, או על חשבון הוצאות אחרות.

לא זכור לי שפקודת העיריות מזכירה שהעירייה היא יצרנית הבידור עבור תושביה, וכי רוב קואליציוני יכול לאשר גם את הופעתה של מדונה בבית שאן, בערב יום העצמאות. פסטיבל יום העצמאות הפך כבר מזמן לחלק מקמפיין הבחירות של ראש הרשות. הוא יזכיר לתושביו שאצלם היה האומן הכי נחשב ביום העצמאות, הרבה יותר מהאומנים שהופיעו בערים אחרות בסביבה. ואם חלילה יאמרו לו שבעיר סמוכה היה אומן נחשב יותר ותושביו עברו את הגבול והלכו להופעה בעיר אחרת, הוא והם לא ישכחו זאת לעולם.

חגיגות יום העצמאות הפכו מזמן לתחרות "למי יש יותר גדול" . לנו היו יותר זיקוקים, שלושה אומנים, אצלנו היה עומר אדם. פשוט הפכו את ערב יום העצמאות לפנטזיה, הוצאות של עשרות מיליונים ברחבי המדינה כולה, כשחלק גדול מהרשויות אינן יכולות לעשות כן, אלא נאנסות על ידי הציבור, והרצון של פוליטיקאים שלא לאכזב.

טוב עשה משרד הפנים שקבע את תקרת ההוצאה ונקווה שאכן כך יהיה, אומן שלא רוצה להופיע בעבור 70 אלף שקלים לחצי שעה ולכבד את יום העצמאות, שילך לשיר בחתונות.

לצד הגבלת ההוצאה לזמרים, ניתן גם לקבוע מוקדי שמחה בערים גדולות ושיתוף פעולה בין ישובים כדי לחלק את ההוצאה. הבעיה היא שאף ראש עיר לא יוותר על הבמה שלו. אולי גם מרכז השלטון המקומי הוא שירכוש את ההופעות באופן מאורגן, כדי שהאומנים יורידו מחירים ואנשי השלטון המקומי ינהלו איתם משא ומתן קשוח.

אהבת המדינה לא נמדדת בזיקוקים ואיכותו של ראש עיר לא נמדדת בשמות נוצצים שהוא מביא למסיבה, בטח לא כשבדלת האחורית הציבור משלם זאת מתוך המיסים או שהחגיגה באה על חשבון הוצאות חשובות אחרות.

חג עצמאות שמח

הכותב הוא יועץ אסטרטגיה ותקשורת לשעבר מנכ"ל עיריית עפולה

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *