יורה לכל הכיוונים

עשרה חודשים אחרי שציקי אבישר התיישב על כיסא יו"ר האופוזיציה בקרית מוצקין, הוא פותח את הפה. על חיים צורי: "אני רואה אותו כחותם ובונה העיר לדורותיה, אבל מאמין שאחרי חמש קדנציות צריך לומר תודה". על המועצה: "לא ניתן לערוך דיונים על נושאים משמעותיים". על פרשיית היורש: "חבריי ואני באופן אישי לא נאמר דבר שקר". על העתיד: "אני מאמין שיהיה שינוי ורוח חדשה, בראשותי תוביל את העיר". לא חוסך במילים

הוא עדיין לא שנה בתפקיד כחבר מועצת העיר קרית מוצקין וכיו"ר האופוזיציה העירונית, אבל ציקי אבישר ממוקד מטרה. הוא החל את פעילותו הפוליטית כשנתיים לפני הבחירות ומאז, הכל מתנהל אצלו כמו צבא מאורגן.

צריך להגיד תודה. ציקי אבישר
צילום: דורון גולן

בחודש הבא הוא יחגוג 41, הוא נשוי לאיילת ואבא לשלושה ילדים ומשפחתו מתגוררת בקרית מוצקין, אבל כשהגיע לקרית מוצקין, לפני מספר שנים, כדי לעמוד בראש מחלקת הדוברות, הוא הגיע מירושלים, בה עבר כמה וכמה תפקידים פרלמנטריים, ביניהם היה גם יועץ לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון.

אבישר הוא יזם, גיאוגרף ואיש חינוך, בעל תואר ראשון בגאוגרפיה עירונית ומזרחנות ותואר שני במנהל עסקים. "בשנת 2016, הקמתי את התנועה המקומית 'רוח חדשה' במוצקין, בדעה שצריך לומר תודה לראש עיריית קרית מוצקין חיים צורי", אומר אבישר השבוע, "אני רואה אותו כחותם ובונה העיר לדורותיה, אבל מאמין שאחרי חמש או שש קדנציות צריך לומר תודה. צורי הוא דמות מורכבת, וכאופוזיציה, אני אומר באותה נשימה, שהוא עושה ועשה דברים יפים לעיר וגם כשהוא נגוע בשחיתות ציבורית מקיפה, שמחמירה עם השנים, וזה מוכיח את דעתי בנוגע להגבלת הקדנציות. ראשי ערים מסמרים את עצמם לכיסא והם בטוחים שמגיע להם הכל, והם לא מבינים איך מישהו מעז לחשוב שונה מהאופן שהם חושבים".

לאבישר יש שלל דוגמאות לנמק את טענותיו. כמו למשל הבנייה בשטח בסיס כורדני לשעבר. "צורי חושב שצריך לבנות בצורה נרחבת בכורדני, ואני כגיאוגרף צעיר, אומר שזה לא נכון. זה ידוע שארנונה של תושבים לא משתלמת, יש לקחת בחשבון את שווי השירותים שיש לתת לתושבים. בשנת 2013 צורי היה בדעה שכשבסיס כורדני יתפנה, האזור יוקדש לפארק הייטק. חמש שש שנים אחר כך צורי פועל אחרת ואזור כורדני מצופף בבנייה, כשאופן הנשיאה של תשתיות, בדגש על תחבורה, לא נלקח בחשבון. העניין יהיה רלוונטי לתושבים הצעירים בקרית מוצקין, כשצורי כבר לא יהיה נוכח".

אבישר שעד אוקטובר האחרון היווה אופוזיציה מחוץ לעירייה, נכנס למועצת העיר ומכהן היום כיו"ר האופוזיציה. "כשנשאלות שאילתות, צורי לא מגיב עליהן עניינית, או לא מגיב כלל", אומר אבישר. "אותו הדין לגבי חינוך, מערכת החינוך במוצקין היא בינונית, יש בה כמה דברים יפים, אך יש בעיות של אלימות בבתי הספר, תוכניות שלא מתוקצבות  על ידי העירייה. משלחות מהעיר שטסות לחוץ לארץ, לא מתוקצבות על ידי העירייה, אך ראש העירייה דואג להעלות ידיעה של לפייסבוק עם תמונה של המשלחת ודגל העיר. את התמונה הוא משתף, אך לא משתתף בשקל בנסיעות האלה".

שינוי וריענון הנהלת העיר. אבישר
צילום: דורון גולן

לדברי אבישר, התנהלותו של ראש העירייה בישיבות המועצה מקשה לקיים דיונים בעניינים חשובים. "על כל דבר שהאופוזיציה פונה, צורי אומר שאנחנו בכיינים, לא ניתן לערוך דיונים על נושאים משמעותיים. לדוגמא, ליד כורדני קיים אגם יתושים. כאופוזיציה שכרנו אנשי מקצוע לבחון את הנושא והמסקנה הייתה שיש לשאוב את הביצה. מה עשתה העירייה? ריססה בחומר הדברה ושמן, שזה כמו כוסות רוח למת.

במרחק של  20 מטרים בקו אווירי, מבית הספר נבון בונים בניינים, ילדים עם ראות קטנות נושמים את האוויר הזה, היכולת של ילדים לסלק רעלים היא מוגבלת, אבל כשרוצים לערוך על כך דיון הוא קורא לנו 'בכיינים', ומוריד הכל מסדר היום. מבחינתו, שיתפרסמו בסוף השבוע כתבות של מצוינות בחינוך שהוא קונה בכסף. סוגיות הליבה לא מגיעות לכדי דיון. זו הביקורת עליו, וזו הסיבה ש'רוח חדשה קמה במוצקין, צורי היה רוצה אופוזיציה חובבנית לא מנומקת, אבל אני חושב שמחובתנו כבני אדם להוקיר תודה על הדברים שנעשו, אך גם שיתכבד לענות על השאלות והבעיות האמיתיות".

לרוח חדשה הצביעו בבחירות האחרונות 7000 מתושבי קרית מוצקין. אבישר טוען, כי צורי לא יכול להתעלם מאנשים אלה, המהווים חלק מתושבי העיר. "הם לא ראויים להיות תושבי העיר כי הצביעו לציקי אבישר ורוח חדשה?", הוא תוהה, "כשתושבים פנו לאופוזיציה לקבל עזרה ונענו, צורי נהיה אובססיבי לאנשים אלו. מדינת מוצקין מתקיימת בתוך מדינת ישראל, אבל זו דמוקרטיה ומותר להביע דעה ולחשוב שונה".

לקראת הבחירות האחרונות הקים אבישר את דף התנועה בפייסבוק, שהפך להיות אחד מהדפים הנצפים ברשת, בקרית מוצקין. "מבחינת אינטראקציות, הדף די דומה למדינות לא דמוקרטיות, היחס בין צפייה למעורבות של לייק או תגובה הוא נמוך, אנשים צורכים את המידע, אך נמנעים מלהגיב, כי הם מבינים שהם יסומנו על ידי צורי".

בשבועות האחרונים עלתה לסדר היום פרשייה נוספת שחשף אבישר בדף הפייסבוק שלו, שלו רק עשירית ממנה נכון, הדמוקרטיה שלנו בסכנה. "צורי ניסה למנות יורש בובה שיחליף אותו עוד בקדנציה הזאת", אומר אבישר ומרעיד את אמות הסיפים של הדמוקרטיה, "המידע הזה מגיע מהסביבה הכי קרובה אליו, אין סיבה הגיונית שחברי מועצה שהתמודדו, יצטרכו להפקיד לידיו של ראש העיר מכתבי התפטרות, זה אומר בכל שלב הוא יכול להשתמש במכתב ההתפטרות של אותו חבר מועצה", אומר אבישר.

צורי קורא לנו בכיינים. חברי סיעתו של אבישר
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

לפני כשבועיים פרסם אבישר כתבה בדף הפייסבוק של התנועה, בו הוא מספר סיפור, שנשמע כאילו לקוח מסרט על אחת מהדיקטטורות המזרח אירופאיות. אבישר טען, שצורי דרש מחברי סיעתו להגיש לו מכתבי התפטרות, כדי שבבוא העת, יוכל למנות יורש בובה, יפטר חבר מועצה אחר במקומו וימנה אותו לתפקיד הסגן, כדי שיוכל לרשת את התפקיד.

"חבריי ואני באופן אישי לא נאמר דבר שקר, כשאנחנו יוצאים במסר לציבור זה אומר שבדקנו את הדברים, אומר אבישר השבוע. "חברי המועצה פנו אל האופוזיציה וסיפרו על מכתבי ההתפטרות במקום לומר לראש העירייה שזה לא תקין. צורי מראיין מועמדים לתפקיד ראש העירייה, אבל הדרך היחידה שלו היא למנות ממלא מקום, לפטר את מי שהיה ברשימה לפני כן, ואז את המועמד הוא ימנה כסגן, על פניו זה חוקי, אם לא מתייחסים למה הובטח לאותו מועמד. החלטתי לחשוף את הסיפור הזה כשהביטוי לזה החל לקבל תוכנית מעשית. כשצורי ביקש את מכתבי ההתפטרות מחברי המועצה, היו לי שלוש מטרות. הראשונה ליירט את המהלך, לערער את בטחונו של המועמד, השנייה רציתי ליצור דה לגיטימציה ציבורית לעניין והשלישית להגיע לידי מצב שצורי חוזר בו ושיבוא ויגיד על דרך החיוב או השלילה, אני (צורי) זה שיתמודד או פלוני לראשות העיר".

וזה עבד, ולו רק מהעדויות המצטברות בשבועיים האחרונים על כך שצורי אומר לתושבי העיר, שהוא עומד להתמודד לקדנציה נוספת. "כרגע המהלך נפגע אנושות, ואם צורי ינסה לעשות אותו מחדש, אז יהיה רוב בציבור שיצא נגד המהלך הזה. רצינו שהתוכנית הזו תרד מסדר היום ותהיה בחזקת טענת הציבור וכל מהלך נוסף כזה, עם 'הלווינים' שלנו, נדאג לחשוף בעת הצורך".

אבישר נכון לעבודה קשה ורואים כבר כמה שנים שהוא ממוקד מטרה, צורי כבר לא זוכר אופוזיציה כה לוחמנית, שהציבה לעצמה יעד אחד, לחשוף אותו. "לא ביקשנו לעצמנו עבודה קלה", אומר אבישר "אבל אני אופטימי לגבי ההתמודדויות הבאות, בין שיהיו במועד או שיוקדמו. אני מאמין שיהיה שינוי ורוח חדשה, בראשותי תוביל את העיר. אני מאמין שכל עוד נעמוד בהתחייבות שלנו ונהיה מחויבים לאינטרסים הציבוריים הרחבים, אין לי ספק שהציבור יעדיף אותנו. סירבתי להצעות של צורי להיות סגן ראש העיר בשכר, התחייבתי בפני הציבור ואני לא מוכן לוותר על תפיסת העולם שלי, שהיא שונה בתכלית מזו של צורי. שינוי ורענון הנהגת העירייה לשתיים שלוש קדנציות היא בליבת תפיסת העולם שלי".

אבישר אומר שמפלגתו עומדת במבחן התוצאה, בטח כשמדובר במעשים. "התושבים רגילים לראות עשייה פוליטית בתקופת בחירות בלבד, אבל המפלגה שלנו פועלת ועושה לאורך כל הזמן, אנו עומדים במילתנו ולא מצטרפים לקואליציה, ממשיכים לקדם עניינים ציבוריים מהותיים על סדר היום הציבורי של העירייה".

מעיריית קרית מוצקין נמסר בתגובה: "מדובר בספין מתואם ולא רלוונטי של אדון אבישר הירושלמי. בעיריית קרית מוצקין עסוקים כל שעות היום בעשייה למען התושבים. לעומת זאת, אבישר, ששימש בעבר כיחצ"ן ביתר שאת של פעילות העירייה עת תפקד כדובר. וכעת לא ברור כלל ממה הוא מתפרנס וייתכן כי הוא הוזה, כתוצאה משעמום ופועל ממניעים של אובססיה ונקמנות, מעודד הסתה ומחבל בכל חלקה טובה. לאור זאת הוא יכול להמשיך לספר מעשיות ואגדות. סוף שבוע מהנה ושבת שלום לכל תושבי קרית מוצקין היקרים".

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

הפתרונות הדיגיטליים שישדרגו לכם את היום־יום

בני האדם המציאו לאורך ההיסטוריה אין־ספור המצאות מדהימות שכל מטרתן הייתה לשפר את איכות חיינו. …

תגובה אחת

  1. כתבה שלמה ללא מילת ביקורת או נבירה קלה בעברו של המעומד הצעיר.
    רק תבדקו כמה משך לעצמו שכר חודשי בעמותה שהקים למען הילדים האתיופים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *