"יש לנו נוער מדהים"

שירלי למפל עומדת בראש מחלקת הנוער בקרית מוצקין ועם כל הצניעות והענווה מצליחה לייצר פרויקטים לנוער ערכי ואיכותי, מקרבת בין בני נוער חילוניים ודתיים ואפילו הקימה פלטפורמה לפעילות נוער מהחינוך המיוחד. אפשר גם אחרת

בשנים האחרונות, שמות הרשויות המקומיות דגש על החינוך הלא פורמלי ודואגות למסגרות מיוחדות לבני הנוער. בקרית מוצקין לדוגמה, מנהלת שירלי למפל את מחלקת הנוער, זה 11 שנים ואחראית למגוון פרויקטים, פעילויות ואירועים לילדים ולבני נוער במסגרת הבלתי פורמלית בעיר.

משפחת למפל בהרכב מלא
צילום: עצמי

השבוע היא התבשרה על ידי ראש העירייה חיים צורי, שהיא נבחרה למנהלת מצטיינת, אחת מ-12 מנהלי חינוך שנבחרו בין עשרות מנהלי החינוך הארץ, והיא תקבל את הפרס כמצטיינת בטקס חגיגי שיתקיים במהלך החודש במעמד שר החינוך.

למפל (39), נשואה ואמא לשלוש בנות, עברה להתגורר בקרית מוצקין מאז סיימה את לימודיה האקדמאים. "בלימודים, השותפה שלי הכירה לי את בעלי, רק כי שנינו דתיים, וכשהתחתנו עברנו לגור יחד בקרית מוצקין", היא מספרת.

למפל הגיעה לקריות מירושלים, שם גדלה. "עברתי דברים לא פשוטים בחיים ובגלל זה בחרתי להיות עובדת סוציאלית", היא מספרת. יש לה תואר שני בעבודה סוציאלית ותעודת הוראה שעשתה במסלול מיוחד למנהלי אגפי נוער ומנהל חינוך במכללת גורדון. " עבודה סוציאלית, זה מקצוע מדהים בעיניי אני זוכרת שמגיל קטן כולם היו מספרים לי דברים ומשתפים אותי, הייתי מש"קית ת"ש בצבא, התפקיד הזה היה ברור לי", היא אומרת במהירות, הדיבור שלה מהיר ואנרגטי מאוד. היא מבחינה ששמתי לב לכך ואומרת מיד: "למרות שאני מדברת מהר, אני יודעת להקשיב המון".

הנוער הכי מושלם בארץ
צילום: עצמי

לפני שהתיישבה על כיסא מנהלת מחלקת הנוער, עבדה למפל עם נערות בסיכון בקרית חיים. "היה בית לנערות שנקרא בית איילה, היום הוא כבר לא קיים, שם עבדתי עד שנולדה הבת הגדולה שלי. אז החלטתי לחפש עבודה יותר ניהולית, לעבוד עם צוות. עבודה שתהיה גם עם אוכלוסייה בריאה וגם נזקקת, לעבוד עם נוער מתנדב, מנהיגות נוער, זהות ציונית וערכים. בקרית מוצקין יש את הנוער הכי מושלם בארץ, אולי אני לא אובייקטיבית, אבל יום יום אני פוגשת את בני הנוער שלוקחים חלק בפעילויות התנדבותיות שונות, יוזמים אירועים של תרומה לקהילה וליווי של קהילות עולים. אם בתחילת דרכי בעבודה, היינו צריכים לגייס את בני הנוער להתנדבות, היינו עוברים בבתי הספר וקוראים להם להגיע לפעילויות ולהתנדבות, הקיץ הזה כאלף בני נוער התנדבו בפעילויות שונות בעיר", היא מספרת והגאווה נשמעת בקולה.
מחלקת הנוער, בשיתוף בני הנוער דואגים לחלק מארזי מזון למשפחות נזקקות, מקיימים פעולות לילדים עולים מאתיופיה, מארגנים ימי שיא בספורטלי ובחי פארק, "בני הנוער מעלים את הרעיונות לפעילויות והם גם אלה שמוציאים את האירועים והפעילויות השונות לפועל, וגם ההורים של בני הנוער מתגייסים לפעולה ומסייעים. יש פעילות ענפה של חגיגות יום הולדת לילדים, בכל שלוש שבועות, התוכנית הזו נקראת 'מגשימי יום הולדת', בני הנוער מארגנים יום הולדת לילדים שמגיעים למרכזים של מחלקת הנוער, ומדי פעם מארגנים גם חגיגות יום הולדת גדולות יותר, כמו חגיגת בת מצווה לחמש נערות יוצאות אתיופיה, עם הפקה גדולה מרמת ההזמנה, האולם, המוזיקה והאוכל. רעיון נוסף שבני הנוער העלו והייתי בטוחה שלא ילך, היה אירוע יום הולדת לניצולי שואה, בני הנוער יזמו את הרעיון והפיקו אותו, כולל ארוחה ושירים בציבור. בני הנוער ישבו ושיחקו עם החוגגים המבוגרים בשש בש וחתחתול, לימדו אותם איך לשחק, זה היה מדהים".
לפני שלוש שנים פנו אל למפל אמהות של ילדים מהחינוך המיוחד ושיתפו אותה שפעילויות מגוונות כמו שמחלקת הנוער עושה לכל ילדי ובני הנוער במוצקין, חסרה בעיר לילדי החינוך המיוחד, כך נולד פרויקט "הגשמה".

"כל שבוע מגיעים אלינו 15 ילדי חינוך מיוחד מהקריה ושמונה מדריכים בני נוער מעבירים פעולה של שעתיים, זה נולד מתוך צורך. לא האמנו כמה טוב יצא מזה, היום החבר'ה הבוגרים חוזרים להתנדב".
למפל מספרת בהתרגשות על הבוגרים של מועצת הנוער שהחלו להתנדב, והיו פעילים כנערים היום הם מגיעים כבוגרים לאירועים שונים של מועצת הנוער ולמחלקה, חלקם כבר נשואים ועם משפחה משל עצמם, "עשינו שבת בוגרים והם הגיעו עם המשפחות והילדים, ממש כמו משפחה".

נוער יוזם. בני הנוער בשבת דתיים וחילוניים
צילום: עצמי

לדבריה, אחד הפעילויות האהובות עליה, היא מועצת הנוער, סוג של תינוק עבורה. "קבוצה מדהימה שיש בה 30 בני נוער עם נציגות של כל תנועות וארגוני הנוער בעיר, והחטיבות והתיכונים, דתיים, חילוניים, עולים ותיקים נפגשים כל שלושה שבועות לערך, למליאה ממש כמו פרלמנט והם מקבלים החלטות לפרויקטים והוצאתם לפועל עד לרזולוציות הכי קטנות. לפני החופש הגדול התארגנה שבת משותפת של נוער חילוני ודתי, הם קבעו תוכן השבת, קבלת שבת עם זמירות ונגינה עם גיטרות, הם אחראים ממש על כל האירוע. והשיא היה באירוע שהתקיים לאחרונה באמפי פארק בו נכחו 12 אלף בני נוער, עם מופעים של להקות נוער, המנחים היו חבר'ה ממועצת הנוער ועדן חסון הופיע בו. אירוע נוסף שעליו שוקדת היום מועצת הנוער הוא אירוע התרמה לילדה בת 11 מהקריה, שחלתה בפעם החמישית בסרטן, וב- 21 בספטמבר יתקיים מופע שכולו תרומות, כולל היכל התיאטרון שנתרם וגם המופעים המתוכננים בו, הכל לגיוס כספים למשפחה ולטיפולים לילדה".
לדברי למפל, ראש העירייה חיים צורי מעניק לפעילויות של המחלקה שלה גיבוי אדיר, והתקציב לתחום הנוער הוכפל מאז החלה לעבוד. למפל מעידה אצל עצמה כטמפרמנטית, אך מאוד ביישנית וכשראש העירייה הכריז על הזכייה שלה כמצטיינת ארצית למנהלי חינוך, היא הובכה, אך עלתה על הבמה כי הדבר התבקש. מבחינתה, היא הייתה מעדיפה לתת את כל הקרדיט לנוער של העיר.אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מירי צור- לעצב את החלום שלך

מעצבת הפנים מירי צור, היא דוגמא מוחשית לרפורמה והחדשנות המובאת בימים אלו בעולם עיצוב הפנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *