כולם בשביל אחד

לפני חמש שנים הגיעו עשרות אלפי אנשים, מכל רחבי הארץ, לחלוק כבוד לשון כרמלי, חייל ואוהד של מכבי חיפה שנהרג בצוק איתן. מחר (חמישי) תהיה השנה השלישית שמתקיים טורניר לזכרו. אביו: "עם האוהדים הוא הרגיש שייך". אתם מוזמנים להגיע

את ה –  20 ביולי שנת 2014 לעולם לא אשכח. פוסט בפייסבוק גרם לי לעצור לרגע את החיים וללכת לתת כבוד אחרון לשון כרמלי, גיבור ישראל, שהיה אוהד מושבע של מועדון הכדורגל מכבי חיפה ונפל במבצע צוק איתן. חשבתי שאותו פוסט תמים בפייסבוק עצר לרגע רק את חיי, אבל נוכחתי לדעת שחייהם של רבבות אנשים נעצרו באותו היום, כשנודע להם שכרמלי הוא חייל בודד, והמשפחה חוששת שלא יהיו מספיק אנשים שילוו אותו בדרכו האחרונה. "לא האמנתי שתגיע כמות כה גדולה של אזרחים", הודה אז מפקד משטרת חיפה דאז, ניצב משנה אבי אדרי.  הדיווחים הרשמיים הצביעו על 20 אלף אנשים, אבל כולנו ראינו, הרגשנו וידענו שהגיעו מעל 40 אלף.

טורניר לזכרו. שון כרמלי
צילום: עצמי

מחר (חמישי) בשעה 17:00 יתקיים הטורניר השלישי לזכרו של כרמלי, במתחם גולאסו בקרית ים. זו השנה השלישית שקובי אסייג עובד ימים כלילות ומארגן טורניר כדורגל לזכרו של כרמלי, בהשתתפות המוני האוהדים ונציגים של המועדון, בו נוטלות חלק 16 קבוצות, מהן אחת יוצאת המנצחת, אבל האמת היא שכולם זוכים. כולם זוכים בהנצחת הילד האהוב שבחר לשרת את המדינה ולהתגייס לחטיבת גולני, למרות שיכול היה להישאר עם משפחתו בארצות הברית, רחוק מכל הסכסוך הישראלי – פלשתיני. 

"לפני חמש שנים הקמתי קבוצת ספורט בפייסבוק וקראתי לה 'ליגה משלנו'", סיפר אסייג השבוע. "לא היה לה קשר למכבי חיפה, אבל היו שם המון אוהדים של הירוקים. עיקרון הקבוצה היה להעלות שחקנים ואנשי מקצוע לשיחות עם אוהדים ולציון אירועים חשובים כמו ימי הולדת וכדומה. לפני שנתיים וחצי בערך צץ לי רעיון עם חבר (ליאור יחזקאל, ג.צ.) אוהד שרוף של מכבי חיפה. אמרתי לליאור 'אתה כל כך אוהב את זה, אתה חי את מכבי חיפה, בוא נוציא את זה החוצה'. ככה נולדה קבוצת 'רק בחיפה יש מכבי'".

אותו רעיון עם החבר הוליד קבוצה המונה היום מעל 13 אלף חברים. הנצחתו של כרמלי הצטרפה לשאר פעילויות הקבוצה. "זה התחיל לפני שלוש שנים, ארגנתי כמה שחקני עבר ועשינו משחק לזכר אבי רן ז"ל, לפני שמכבי חיפה השלימו עם אביו משה. הבאנו המון שחקני עבר, ביניהם שפיגלר ועטר ושיחקנו נגד שחקני עבר של מכבי חיפה. משם זה המשיך לעוד טורנירים להנצחת שחקני עבר כמו אבי כהן, ניצן שירזי ועוד הרבה אחרים. בעקבות מה שקרה לצערי עם שון, ראיתי את הפוסט של רפאל קבסה, דיברתי עם עדית, דודתו של שון והבטחתי לה שאעשה את הכול על מנת לקיים משחק לזכרו של הילד. וככה היה. את המשחק בראשון שיחקנו נגד הוותיקים של מכבי חיפה, רוסו, חרזי ועוד שחקני עבר".

את הטורניר הראשון קיימו במתחם מגרשי הכדורגל 'גולאסו' בקרית ים, והשתתפו בו 12 קבוצות, ששיחקו בארבעה מגרשים. "הגיעו קצינים מגולני, שחקנים של מכבי חיפה, הנהלה, המון אנשים יקרים. הטורניר התקיים בדצמבר אבל השנה, משיקולים של מזג אוויר החלטנו לקיימו בסוכות, ובפעם הראשונה השנה, קיבלנו אישור שגם חיילים בסדיר שמשרתים בגדוד, קיבלו חופש קצר על מנת לקחת חלק בטורניר".

השנה יהיו ארבעה בתים, כאשר בכל בית יהיו ארבע קבוצות של ארבעה שחקני שדה ושוער, שיעפילו לשלבי רבע הגמר, חצי הגמר והגמר. את המשחקים ישפטו שופטים מליגת העל והליגה הלאומית. הטורניר ממומן על ידי אילן גניש, בעל חברת MADIS ומשפחת כרמלי שתורמת. בשנה שעברה לקחו את הגביע הקבוצה 'החברים של קנורפל' ולפני שנתיים קבוצת 'GREEN' של חיים בן שימול. לדברי אסייג, מעבר לגביעים ולמדליותכל שחקן מהקבוצה המנצחת יקבל גיפט קארד על סך 150 שקלים ואבישי פרץ תורם חליפות כדורגל.

זכו בשנה שעברה. החברים של קנורפל
צילום: רפי גבאי

דודתו של כרמלי, עדית מסייעת מדי שנה מאחורי הקלעים של הטורניר. תפסתי אותה בדיוק לאחר שיצאה מבית העלמין בנווה דוד בו עלתה אל קברו של אחיינה. "זה מרגש, אתה רואה את הטוב שיש בכולם", אמרה על הטורניר. "המועדון תמיד שולח נציגים, האוהדים באים, זה לא מובן מאליו. מההתחלה זה היה ככה. בשנה שעברה המנכ"ל אסף בן דב הגיע והיה נוכח יותר משעתיים, הוא לא בא רק כדי שיראו שהגיע, גם איתמר צ'יזיק ישב המון זמן, זה באמת לא מובן מאליו. לקראת הטורניר התחושה קשה, עושה טוב אבל קשה, ועם כל הקושי, זה מעודד, זה מחבק, זה מחמם. ביום של הטורניר אני הכי מתרגשת. כולנו אוהדי מכבי חיפה, מאז ומתמיד, אני מאוהבת במועדון הזה ברמות קשות, כולנו, כל המשפחה. אתה רואה שהמועדון עושה את זה מכל הלב. לא בשביל פרסום, לא בשביל 'היינו', 'עשינו', וזה מתחיל בראש הפירמידה. האיש המדהים הזה יענקל'ה שחר כל כך עוזר. כאב לי באופן אישי שהוא נותן כל כך הרבה מעבר, וכל מה שעשו לו עם המחאות. לא רק כדורגל, מה שהוא עושה לאנשים, זה מדהים ולי זה כאב באופן אישי".

את השיחה עם אלון, אבא של שון דחיתי לרגע האחרון. תיארתי לעצמי כמה קשה לו בתקופה זו, מצד אחד מרעיפים עליו אהבה אבל מצד השני, היה עושה הכל כדי לא להיות בסיטואציה הזו בחיים. אני שואל אותו על הימים הלא פשוטים והוא מודה ואומר: "כמובן, זה לא כל כך נעים, גם תקופת חגים וגם הטורניר, שמצד אחד מאוד מרגש ומעודד, כי חשובה לנו ההנצחה של שון, אבל מצד שני מעלה זיכרונות ודברים קצת עמוקים. אבל זה לא חדש, רוב הזמן ככה אצלנו אז זה בסדר".

רק אני והוא. אלון ושון כרמלי
צילום: גל כרמלי

אני שואל אותו, אם יש איזשהו זיכרון שנצרב במיוחד בזיכרונו, מכל אותם שנים בהן הוא ובנו היו אוהדים שרופים של מכבי חיפה, אם יש איזה משחק שלא ישכח. "טסנו מארצות הברית, בעיקר למשחקים באירופה ובחלק מהם הוא ואני לבד. היו משחקים שנסענו רק אני והוא ועבור שנינו זו הייתה חוויה פשוט מדהימה. זה היה כשגרנו בארה"ב וטסנו לאירופה ואחר כך זה המשיך כשהוא עבר לארץ, טסתי לפה והלכנו למשחקים ביחד, רק אני והוא. היה משחק אחד כשטסנו לבורדו למשחק ובמטוס רוב האוהדים היו מהקופים הירוקים והם עשו בלגן שלם במטוס. הטייס פשוט התחנן שהם יפסיקו. עבורי זה היה מוזר, אבל בשביל שון? הוא התמוגג מזה. הוא כל כך שמח להיות יחד עם החבר'ה האלו ולראות את הבלגן שהם עושים, הוא הרגיש שייך".

אני נפרד ממנו בשאלה לאוהד שבו, מה לדעתו תעשה מכבי חיפה השנה. "הם ירוצו חזק בצמרת", הוא אומר בנחרצות. "יש כלים בכל המערכים, גם בצד האופנסיבי אבל גם בהגנה יש שחקנים טובים. עם קצת אמונה, ביטחון ודחיפה של הקהל, זה יגיע. מבחינתי, רק אליפות".

אז אתם שם שקוראים את זה. מחר (חמישי) בשעה 17:00 מתחיל הטורניר במתחם גולאסו ברחוב הגפן 5 בקרית ים וכולנו נהיה שם מתוך כבוד, הערכה והזדהות עם המשפחה ועם שון זכרו לברכה. הגיעו בהמוניכם!

אודות גיל צימרמן

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *