כולם מוכנים כבר לכיתה א?

שנת הלימודים החדשה קרובה מאי פעם, וגם אם הקורונה נוטעת אי ודאות וחששות, כולם מוזמנים להתרגש לקראת הבאות, וכמובן להתכונן. הכתבה תציג טיפים להכנה מוצלחת לשנה החדשה, החל מהצטיידות בציוד הנדרש, המשך בהתעסקות בחוברות הכנה לכיתה א' ועד הכנה רגשית.

כיצד להתכונן לכיתה א?

הכנה לכיתה א מרגשת לא רק את הילדים. ההורים נרגשים לא פחות וזה ניכר בהתעניינות מי מהחברים יהיה עם ילדם בכיתה, וכן בעת רכישת הציוד לכיתה א. על סדר היום – איזה מותג של ילקוט וקלמר הם יקנו, עטיפת המחברות הדרושות, הזמנת רשימת הספרים ורכישת כלי כתיבה ועוד. החנויות עמוסות לקראת החזרה לבית הספר, והילדים מחכים בקוצר רוח שהשנה תתחיל והם יפגשו סוף סוף את חבריהם.

השנה, אל ההתרגשות מתלווה גם תחושה של הלא נודע בעקבות הגבלות הקורונה. האם ילמדו בקפסולות? כיצד זה יתבצע? האם תהיה למידה מרחוק? ועוד ועוד שאלות ותהיות. בכל מקרה, על אף שלא ידוע עדיין כיצד הלמידה תתבצע, יש להתכונן גם מבחינה לימודית וגם מבחינה רגשית.

מוכנות לכיתה א

הכנה לכיתה א אפשר לעשות במספר דרכים מבלי לצאת מהבית. הדרך הפשוטה היא לרכוש חוברות הכנה ולתת לילדים לתרגל. אופציה שנייה היא לשחק עם הילדים משחקי קופסה לשוניים ומתמטיים המתאימים לגילם. אופציה שלישית היא המחשב – ישנן תוכנות באמצעותן ניתן לתרגל. האופציה הטובה ביותר היא לגלוש לאתרים של מוסדות כמו בית אבי חי, המקיימים פעילויות הכנה לכיתה א לא רק בתקופת קורונה, ללא עלות כספית. באתר תוכלו להוריד דפי צביעה, חוברת עבודה להדפסה, פוסטר אותיות וכמובן לקרוא כתבות בנושא. במסגרת זו תמצאו גם פעילויות יצירה, שידורים, סרטונים וסיפורים מפי סופרות הילדים המובילות והמוכרות: דתיה בן דור, מיריק שניר ושלומית כהן אסיף.

הכנה רגשית

ההכנה הרגשית צריכה להיעשות בהתמדה בסיטואציות המשמעותיות לילד. במקרים שלילד קשה לחכות בתור, הוא רוצה דברים באופן מיידי, קשה לו להפסיד במשחקים וכד', יש לעבוד על דחיית סיפוקים.

דוגמה נוספת: לילד קשה לסיים משימות הקשורות באותיות, הוא מוותר לעצמו בקלות ואומר שזה קשה לו או משעמם. במקרה כזה רצוי להתחיל במשימה מוחשית ומשחקית כמו שיש באתרי המוכנות לכיתה א, ורק אז לעבור למשימה על דף.

יש לשקף לילד רגשות ולתת לו לבטא את עצמו ואת רגשותיו. באמצעות סיפורים מתאימים ניתן להגיע לחלק הרגשי עליו אתם רוצים לעבוד.

במידה ואתם חרדים בעניין הקורונה לקראת שנת הלימודים, מומלץ גם לקבל תמיכה רגשית טלפונית מהשירות הפסיכולוגי ייעוצי להתמודדות במצבי לחץ וחירום של משרד החינוך. כמו כן, ניתן לעיין בחוברת "כלי חוסן למשפחה להתמודדות עם בהלת הקורונה". בחוברת ישנם תרגולים מעשיים המשפרים את ההתמודדות. ברגע שתורידו לחצים, גם הילדים יהיו פחות לחוצים והמעבר שלהם לכיתה א יהיה חלק.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

מתנות יוקרתיות – מארזי השוקולד לאירועים מושלמים

שוקולד פרלינים מהווה חלק מהאמנות של עולם השוקולד. מארזי פרלינים הפכו לסמל של יוקרה בכל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *