כך תסננו אתרים במחשב הביתי

חשוב לשמור את האצבע על הדופק כאשר מדובר בגלישה

היום, כמעט לכל ילד יש מכשיר פלאפון סלולארי המאפשר לו גלישה למגוון עצום של אתרים, או לכל הפחות גישה למחשב בייתי וחיבור אינטרנט מהיר.  האינטרנט הולך וגדל בקצב אקספוננציאלי, וכיום יש כמות בלתי נתפסת של דפי אינטרנט אשר יכולה להיות לכם גישה אליהם בלחיצת כפתור. חלק גדול מהאתרים הללו הם חיוביים, מלמדים ומעשירים, אך חלק מהם עלולים להכיל תכנים מפוקפקים שעדיף להימנע מהם. כאשר מדובר בגלישה, סקרים הראו שילדים רבים עברו חוויות שליליות בגלישה באינטרנט, ונחשפו לתכנים אליהם לא התכוונו להיחשף. למרות הרצון לאפשר עצמאות לילדים ולכל בני הבית, כדאי מאוד לשמור אצבע על הדופק בכל מה שקשור להרגלי הגלישה, ולא להיות שאננים. סינון אתרים יכול להיות הפתרון עבור אינטרנט ביתי נקי.

איך ניתן לסנן אתרים מהמחשבים בבית?

סינון אתרים מהמחשבים בבית הוא פתרון נהדר, שיאפשר לכל בני הבית ליהנות מכל היתרונות שיש לאינטרנט ביתי להציע, ולמזער את הסיכוי להתקלות בתוכן לא הולם. החקיקה בנושא הגבלת גלישה באינטרנט בישראל ובעולם היא לא אחידה, וכיום למעשה אין מנגנון בקרה פעיל ברמת המדינה למעט מקרים של אתרי עידוד טרור. סינון אתרים מהמחשבים הביתיים יכול להתבצע במספר דרכים, דרכים אלו כוללות בין השאר:

  • אפליקציות ייעודיות: ניתן להוריד באופן נפרד למחשבים ולפלאפונים של בני הבית אפליקציות שיאפשרו לכם להגביל את האתרים אליהם ניתן לקבל גישה, או לדרוש שימוש בקוד כניסה לצורך גלישה בהם. אפליקציות אלו נחלקות לאפליקציות חינמיות ואפליקציות בתשלום, כאשר חלקן יציעו לכם חסימה חכמה של אתרים שהוגדרו על ידי המפתחים כבעיתיים לשכבות גיל שונות.
  • חסימה אינטרנטית מלאה: כתחליף לחסימה בכל מכשיר בנפרד, ניתן לחסום את הגלישה על ידי הנתב למגוון אתרים. אינטרנט ביתי אשר נחסם בצורה כזאת, לא יאפשר לכל העושים שימוש ברשת הוויפי גישה למגוון אתרים. החיסרון של השיטה, נעוץ בעבודה שכיום להרבה מהילדים יש גישה לאינטרנט דרך הפלאפון החכם, שיכול בהחלט לשמש כנתב על חוטי ולספק אינטרנט למחשבים עצמם, ובכך לעקוף בקלות את החסימה. חיסרון נוסף הוא העובדה שהחסימה היא לא תמיד חסימה חכמה, והיא מגבילה את כל בני הבית מלבד ההורים המכירים את הקוד.

אל תוותרו על פיקוח ובקרה

הורים רבים נדהמים כאשר הם מגלים לאילו תכנים נחשפו הילדים שלהם ברשת האינטרנט. ילדים נוטים להביע את התדהמה שלהם מתכנים מסוימים אליהם הם נחשפו על ידי העברת הכתובת הבעייתית לחבריהם, מה שגורם לתכנים בעיתיים לרוץ בתוך קבוצות הרשתות החברתיות. חשוב מאוד לא לוותר על פיקוח ובקרה, ולהסביר לילדים וכל בני הבית על שימוש נכון באינטרנט, ועל הימנעות מסכנות. מדובר בשטח שלילדים לוקח זמן להכיר ולהבין, ולכן חשוב ללוות אותם במהלך התהליך.  

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

מתנות יוקרתיות – מארזי השוקולד לאירועים מושלמים

שוקולד פרלינים מהווה חלק מהאמנות של עולם השוקולד. מארזי פרלינים הפכו לסמל של יוקרה בכל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *