כלכלנים מובילים בעולם

מזה שנים שלימודי כלכלה במקומות רבים בעולם וגם בישראל פופולריים במיוחד. לימודי כלכלה משלבים תיאוריות כלכליות והתנסות פרקטית, מחד לימודים מתמטיים ומאידך גם קצת הומניים, ועוד מוקדי משיכה רבים. אין צורך להכביר במילים כדי לתאר את ההשפעה האדירה של כלכלנים ובוגרי לימודי כלכלה בעולם כולו, ונדמה שמשבר הקורונה שגרר עימו משבר כלכלי אדיר רק מחזק את עובדה זו. במאמר זה נסקור מספר כלכלנים מובילים בעולם, אשר תרמו לשינויים משמעותיים בחברה בה הם חיים ופועלים.

מנואל טרכטנברג

פרופ' מנואל טרכטנברג הינו פרופסור לכלכלה ישראלי יליד ארגנטינה. בין תפקידיו השונים ניתן למנות את יושב ראש הועדה לתכנון ולתקצוב של המוצה להשכלה גבוהה, חבר כנסת מטעם המחנה הציוני והעומד בראש ועדת טרכטנברג – הועדה לשינוי חברתי כלכלי שנוסדה בעקבות מחאת האוהלים בשנת 2011 במטרה לבחון את יוקר המחיה בישראל. מעבר לזאת, פרופ' טרכטנברג הינו פרופ' פעיל לכלכלה שתוצריו האקדמיים פורסמו בכתבי עת יוקרתיים ברחבי העולם, ונחשב לבעל השפעה רבה בישראל לאור תפקידיו האקדמיים והציבוריים לאורך השנים.

מילטון פרידמן

מילטון פרידמן היה כלכלן יהודי אמריקאי, ונחשב לאחד מן הכלכלנים החשובים ביותר במאה ה-20. הסיבה לחשיבותו הינה היותו אבי אסכולת המויניטריזם, אשר אינה תומכת בהתערבות פיסקאלית של הממשלה בעיתות משבר. מכך, ניתן להסיק כי הוא מחזיק בעמדות ליברליות-כלכליות של שוק חופשי. על עבודתו הרבה הוא זכה בפרס נובל לכלכלה עוד בשנת 1976, וכתב מאמרים וספרים רבים שנלמדים עד היום בפקולטות רבות לכלכלה ברחבי העולם.

קרל מרקס

רובנו מכירים את השם בצורה כזו או אחרת. קרל מרקס הינו אדם בעל תארים רבים, ואחד מהם הינו כלכלן. הוא יהודי ממוצא גרמני, ואבי תאוריית המרקסיזם המפורסמת שהפשיעה רבות על הקומוניזם, שגם לו תרם מרקס רבות. בקצרה, לפי המרקסיזם בעידן הקפיטליזם מתקיימת מלחמת מעמדות בין הבורגנות אשר שולט באמצעי הייצור ובין הפרולטריון אשר משמש ככוח הייצור עצמו. כמובן שיריעת הבד של מאמר זה קצרה בכדי לפרוס את כלל התיאוריה, ולכן לא נרחיב בה יותר. כך או כך, על אף שעבודתו של מרקס נכתבה במאה ה-19, גם במאה ה-21 היא נלמדת במקומות רבים והשלכותיה מורגשות במקומות רבים.

גארי בקר

גארי בקר היה כלכלן יהודי אמריקאי שזכה בפרס נובל בשנת 1992 על עבודתו רבת השנים. מחקריו הכלכליים התמקדו בתחומים רבים, ובין היתר בהון אנושי, כלכלת המשפחה, אפליה בשוק וכן תיאוריות כלכליות של מערכת הענישה הפלילית. בשל המגוון הרחב המתואר בשורות אלו, ניתן להבין שהשלכותיו של בקר משפיעות על תחומים רבים מחוץ לכלכלה.

כמובן שישנם כלכלנים רבים נוספים שהשפיעו רבות על העולם ועודם משפיעים. בסופו של דבר, כלכלנים מעצבים את המדיניות הכלכלית הגלובלית, אשר מניעה את העולם כולו. לפיכך, השפעתם אדירה, הן מבחינה אקדמית והן במשרות מפתח במשקים השונים.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

מטבח בהיר? מטבח כהה? הגיע הזמן לתפוס גוון

לקראת משימת עיצוב מטבח חדש, אנשים רבים מתלבטים אם לבחור בגוונים כהים או בהירים. אם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *