כל ההתחלות

אין ספק, לשלוח את הילד לגן זה לא פשוט – בעיקר לנו ההורים הדואגים ויודעים שאין מי שיטפל בו טוב יותר מאיתנו. 10 עצות לימים הראשונים בגן. קליטה נעימה

רוני לנגרמן-זיו

רוני לנגרמן זיו
צילום: יעל בר פסח

הכנה טובה: הכינו את הילד למצב החדש: ספרו לו בהתלהבות על הגן החדש כאילו זו מתנה ענקית עבורו (וזו אכן כזו – הוא יפגוש חברים חדשים, ילמד דברים חדשים, ובקיצור, יתפתח!). אם אתם תהיו בטוחים שזה הדבר הכי טוב שאתם עושים בשבילו – זה מה שתשדרו לו. הרוגע שלכם ישפיע עליו ויעזור גם לו להיות רגוע ובטוח. אם תהיו מלאי חששות ולחצים, ובכן, הוא עלול להגיב בהתאם…

תקופת הסתגלות: סמכו על הצוות החינוכי שהוא בעל ניסיון ויודע מהי תקופת ההסתגלות המתאימה בכל גיל. היו עם הילד בימים ובשעות ההסתגלות שמציע הגן, ואם אין הכרח אמיתי – אל תתעקשו על יותר. זה עלול להקשות על הילדים האחרים לראות שיש הורים שנשארים, וכן להקשות על תפקוד הגן ועל הכנסת הילדים לשגרה. סמכו על עצמכם שבחרתם נכון.

שחררי אותו: אם נראה שהילד מסתדר, אין צורך אפילו להישאר את הזמן המוקצב. יש ילדים שמשתלבים בקלות ונוכחות ההורים רק עלולה להפריע להם במשחק החופשי.

ליאור בכה כשאמא הלכה: הוא בכה במשך דקות ארוכות? בקשו ממטפלת חביבה ורגועה לקחת אותו על הידיים, לומר לכם שלום מהחלון, והתרחקו. אל תתחבאו מאחורי הגדר (כן, ראיתי אותך!) כדי לשמוע אם הוא נרגע, כי זה עלול לפתות אתכם לחזור פנימה. אם תשאלו בצהריים כמה זמן הילד בכה, תשמעו שלאחר שתיים-שלוש דקות הוא נרגע והשתלב במשחק.

לסמוך עליו: גם אם נדמה לכם שהילד לא יצליח להתמודד, הוא יכול להפתיע אתכם לטובה. אך אם היחס שלכם יהיה מגונן מדי, זה עלול להפחית את כוחות ההתמודדות שלו.

בלי לחץ: ותרו על הטלפונים כל שעה לגן. כל דקה שהגננת נמצאת בטלפון איתכם – משמעותה פחות זוג עיניים על הילדים שלכם!

בלי להפתיע: אל תגיעו לביקורי פתע בגן לראות אם הילד מסתדר. אם היה קורה משהו, כבר היו מתקשרים אליכם. ביקורי פתע מבלבלים את הילד, רק גורמים לקשיי פרידה נוספים, וגם פוגעים בילדים שההורים שלהם לא באים לבקר אותם.

חפץ מעבר: חפץ מעבר (דובי, שמיכי, צצי) בימים הראשונים יכול לעזור לילד להרגיש "בבית". אם לגננת יש התנגדות עקרונית לכך, מוטב לבקש ממנה מראש להתיר זאת לכל הילדים בימים הראשונים.

נהלים: כבדו את נהלי הגן – למשל, אם הגננת מבקשת לא להביא בקבוק, משחק, ממתקים או כל דבר אחר – כבדו זאת. אם תראו לילדיכם שנהלי הגן הם בגדר המלצה בלבד, גם הם ילמדו שלא לכבד את חוקי המסגרת.

אוכל: לא מומלץ להיכנס לשיחות מעמיקות בענייני אוכל – מה הוא אכל, מה לא אכל ומתי. אם הילד ישמע שאתם עושים מזה עניין, הוא יבין מהר מאוד שזה כלי למיקוח וינצל אותו.

רוני לנגרמן זיו היא מדריכת הורים, מנחת קבוצות הורים וצוותי חינוך ומאמנת אישית להורים ולמתבגרים. תוכלו למצוא אותה גם בפייסבוק כאן.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

הורים בגן ילדים

למה חשוב כל כך לבנות יחסים טובים עם הגננת? ואיך עושים את זה? רוני לנגרמן-זיו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *