כל מה שחשוב לדעת על החזרי מס ויעזור לכם לממש את הזכויות שלכם!

בכל שנה בישראל נפגעים עשרות אלפי אנשים כתוצאה מתאונות עבודה, חלק קטן מהם מקפחים את חייהם ואחרים נאלצים להתמודד עם השלכות רפואיות קצרות או ארוכות טווח אשר פוגעות בתפקוד היומיומי שלהם מבלי שהם מודעים לזכויות המגיעות להם כחוק.

נפגעתם בעבודה? אתם זכאים להחזרי מס

עשרות אלפי אנשים נפגעים בכל שנה במסגרת עבודתם וכתוצאה מכך מאבדים את יכולת התפקוד היומיומי שלהם. בהתאם לנתונים ישנה עלייה במספר הנפגעים כתוצאה מתאונות עבודה, כאשר ההגדרה מדברת על פגיעה הנגרמת לאדם עקב עבודתו או במהלך נסיעתו אל מקום העבודה או בדרך חזרה ממנה. קטגוריה נוספת של נפגעים במקום העבודה מוכרת במחלת מקצוע ובמסגרתה עובדים הנחשפים לעבודה בחומרים מסוכנים, עמידה ממושכת, רעש מתמשך, העמסת משאות כבדים וכד' עלולים לגרום לנזק גופני אשר עתיד להתבטא לאורך שנים במחלה ואף בנכות. אחת מהזכויות המגיעות לנפגעים בעבודה היא כמובן החזר מס, אולם למי מגיע החזר כזה וכיצד ניתן לממש אותו?

מה ההבדל בין דרגת נכות ודרגת אי כושר עבודה?

שני מושגים חשובים מאוד ומשפיעים על זכויותיהם של נפגעי עבודה או אנשים שזכאים לנכות כללית או רפואית. המושג הראשון הוא דרגת נכות, אשר נקבעת על ידי ועדה מטעם המוסד לביטוח לאומי ותפקידה לקבוע את אחוזי הנכות המעידים על ההגבלות של אדם כתוצאה ממצבו הרפואי וההשפעה על שגרת חייו. לאחר קביעת אחוזי הנכות קובע המוסד לביטוח לאומי את דרגת אי כושר עבודה אשר למעשה קובעת כיצד הפגיעה או המחלה עתידה להשפיע על יכולתו של האדם להשתכר ולפרנס את עצמו לאורך זמן. המוסד לביטוח לאומי יכול לקבוע לנפגע בתאונות עבודה או לנפגע כתוצאה ממחלה ארבע דרגות אפשריות של אי כושר עבודה והן – 60%, 65%, 74% ו100%, הדרגה הגבוהה ביותר נקבעת עבור אנשים שאיבדו את יכולתם לעבוד ולהביא פרנסה באופן מוחלט.

החזרי מס לנפגעי עבודה

כחלק מהזכויות המגיעות לנפגעי עבודה או לאנשים שנקבעה להם נכות כללית או רפואית עולה נושא החזרי המס. בהתאם לחוק מעבר לקצבאות השונות ותנאים נוספים המגיעים לאנשים שנקבעה להם נכות כללית או רפואית, מגיעים החזרי מס לנפגעי עבודה והחזרי מס לנכות רפואית אשר להם זכאים מי שנפגע בתאונת עבודה ונקבעה עבורו נכות קבועה או זמנית של 185 ימים בשיעור של 100% לפגיעה אחת או 90% עבור מספר פגיעות. רמות החזרי המס והפטור ממס משתנים בהתאם להכנסתו של העובד וניתנים לחישוב על ידי העוסקים בתחום.

כיצד ממשים את החזרי המס לנפגעי עבודה?

מרגע שנקבעו אחוזי הנכות בעקבות הפגיעה, עליכם להגיש טופס בקשה לפטור ממס הכנסה בצירוף המסמך המאשר את קביעת הועדה הרפואית מטעם ביטוח לאומי בדבר הנכות. החזרי מס מנכות כללית או החזרי מס מנכות רפואית יכולים להיקבע לצמיתות או לתקופות זמניות. תהליך הגשת הבקשה כרוך בהגשת מסמכים ועלול להימשך זמן ממושך, אך מרגע האישור תוכלו לקבל את החזר המס רטרואקטיבית לשש שנים אחורה מיום הגשת הבקשה. בוולך מימוש ומיצוי זכויות רפואיות, מתמחים במשך השנים בטיפול בהחזרי מס עבור נפגעי עבודה או עבור אנשים שנקבעה להם דרגת נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי. המומחים שלנו ישמחו לסייע לכם בייעוץ מקצועי, ויפעלו לשם מימוש הזכויות שלכם בדרך המדויקת והנכונה אשר מתאימה למצבכם האישי. 

אודות לירן לביא

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …