"כל מי שמכיר אותי יודע, שאותי אי אפשר לקנות"

עו"ד שי פניני יצא להתמודדות קשה בלשכת עורכי הדין בחיפה וימים ספורים לפני הבחירות, הוא היחידי שנשאר במירוץ לראשות הלשכה החיפאית, מול עו"ד תמי אולמן. בריאיון אמיתי הוא מדבר על הכיוון הלא טוב והשינוי שיש לעשות בלשכה ומתייחס גם לפרשיה במרכזה עמד, שהסעירה את קהילת עורכי הדין

עו"ד שי פניני מייצג את הדור הצעיר יותר במחוז חיפה בלשכת עורכי הדין, חלק מקבוצה שרוצה לשנות את התנהלותם וחושבים שצריך להיות יותר מעורבים בקהילה. זו הסיבה שהחליט להתמודד בבחירות לראשות הלשכה בחיפאית ואחרי ששאר המתמודדים פרשו, הוא מצא את עצמו עומד מול עו"ד תמי אולמן הוותיקה.

בשבועות האחרונים הרוחות סערו בין המתמודדים ותומכיהם וההכפשות גברו מדקה לדקה. בריאיון אמיץ הוא אומר שהוא אדם של אמת וכל מי שתומך בו, עושה זאת בדיוק מהסיבה הזו. אולי הוא כל כך אמיתי כי החיים הובילו אותו לשם.

לפעמים מנצחים ולפעמים מפסידים. שי פניני
צילום: דורון גולן

פניני (37), נולד וגדל בקרית ביאליק. בתקופת התיכון השקיע יותר בפאב הג'אפטו, שם עבד כטבח והרבה פחות בלימודים, אבל בתקופת הצבא, חל בו שינוי שגרם לו להשלים בגרויות, לסיים שני תארים במשפטים, ואם זה לא מספיק, היום הוא דוקטורנט במחקר מקדים באוניברסיטת חיפה, מתרגל ועוזר הוראה. עו"ד פניני בעל משרד עצמאי, נשוי לסיוון ואב גאה לארבעה ילדים, שהקטנה בהם בת חודשיים בלבד.

"גדלתי בקריות, לא גדלתי בכרמל ואני יודע טוב מאוד, מה היה יכול לצאת ממני", הוא אומר. "תמיד הייתי מעורב חברתית בכל מקום. אני לא בן אדם שיודע לסתום את הפה, בכל מקום שאני רואה שנעשה אי צדק או עוול למישהו, אני חייב לדבר ומאז שאי זוכר את עצמי אמרו לי משפטים כמו 'מה אתה הסנגור שלו?'. כמי שכבר היה בחיים שלו בתפקידים ציבוריים, גיליתי, שכשאתה מוביל ציבור במאבקים גדולים ומצליח לשנות משהו, אתה מבין כמה כוח יש למנהיג שיודע לנצל נכון את המנדט שהוא קיבל מהציבור, והיום אני חושב שהלשכה צריכה שינוי, כי מי שכיום עומדת בראש הלשכה, מובילה אותה למקומות לא טובים".

פניני צפה בהוריו מצליחים ונופלים לא פעם, ועד היום הוא מזכיר לעצמו שיש אנשים טובים לאורך הדרך, שיכולים לשנות מסלולי חיים שלמים לטובה. "אני חושב שנכון להיום, המעורבות של הלשכה בחיי הקהילה לוקה בחסר. כרגע הלשכה לא עושה שום דבר עם תוכן. אין לה קול, לא חברתי, לא צרכני, לא מקצועי ולא כלום. מתי שמעת את לשכת עורכי הדין בחיפה מביעה עמדה כלשהי על סוגיות משפטיות חברתיות שקשורות לאזור שלנו בחיי היומיום, כמו האם זה חוקי למדוד לילדה בבית הספר את אורך המכנס שלה או לא. תמי אולמן היא בעיקר השם שלה, מבחינת עשייה היא לא יכולה להצביע על שום דבר מהותי שהיא עשתה כיו"ר הלשכה ואני חושב שזה בא בעוכריה".

אף אחד לא מת על עורכי דין

אם לשפוט את קצב הדיבור, את המבט בעיניים ושפת הגוף שלו, אין ספק שמדובר באדם שקיים בו רצון אותנטי לפעול, הלכה למעשה, ולא רק לצעוק מהיציע. "המעורבות החברתית היא האני מאמין שלי לכל אורך הדרך. האמת הפנימית שלי היא להושיט יד לאנשים ואני חושב שגם הלשכה צריכה לעשות את זה. גם מתוך רצון לעשות טוב לקהילה בתוכה אנו חיים וגם מתוך אמונה שזה ישפר את התדמית של עורכי הדין בעיני הציבור. ברגע שהלשכה תייצר עשייה אקטיבית למען ערכים של צדק, של שוויון ושל מעורבות, כולם רק ירוויחו מזה".

ציבור עורכי הדין בארץ נאלצים להתמודד לא פעם עם תדמית שלילית של אנשים שפועלים מתוך שיקולים ואינטרסים כלכליים, שהמרחק ביניהם לבין עשיית צדק גדול מאוד. לפניני זה חורה והוא רוצה לפעול כדי לשנות את פני הדברים ולהראות שרוב עורכי הדין, הם אנשים ערכיים, שפועלים מתוך תחושת שליחות ציבורית. "עורכי הדין הם אנשים שבעיסוק היומיומי שלהם משפיעים על חיים של אנשים אחרים ולכן אני מאמין שבבסיס רובם, הם אנשים ערכיים שפועלים מתוך רצון להשפיע ולא רק מתוך אינטרס כלכלי. לכן אני חושב ומאמין שגוף ציבורי מייצג כמו הלשכה, צריך ויכול לעשות הרבה מעבר למה שהוא עושה כיום, כמו לדוגמה לעזור למיעוטי יכולת, לארגן פעילות התנדבותית בקהילות המקומיות, לאפשר לתלמידי תיכון להתנדב בלשכה או במשרדים של עורכי דין, כדי שיראו ויבינו מה בדיוק עורכי דין עושים ברמה היומיומית. חשוב לי לנסות לשפר את המעמד של עורכי הדין, שזה לא סוד שאף אחד לא מת על עורכי דין וגם עורכי דין לא מתים על עורכי דין".

מנהלים נגדי מסע רדיפה. שי פניני
צילום: דורון גולן

לצד החזון שלו בכל הנוגע לפני הלשכה, פניני מאוד מודע לעצמו ולא מנסה להציג מצג שווא בנוגע למציאות. "אני לא שייך לסוג האנשים שעולים למגרש רק בתנאי שהם מנצחים. אני עולה לשחק את המשחק ואני יודע שלפעמים מנצחים ולפעמים מפסידים. לא משנה מה יהיו התוצאות, אני לא מתכוון להיעלם בשום צורה. אומנם אני נחשב צעיר ויש לפני עוד שנים רבות של עשייה, אבל כל מי שתומך בי, עושה את זה בגלל שאני בן אדם של אמת. כל מי שמכיר אותי יודע, שאותי אי אפשר לקנות בכלום, כי אני לא חייל של אף אחד, אני לא מקבל תכתיבים מאף אחד ואני לא עושה דברו של אף אחד בעולם הזה. אני גם לא עושה חשבון לאנשים בגלל מי שהם, או מה שהם, אלא אני עושה חשבון לאנשים בגלל איזה סוג בני אדם הם, ולכן כולם יודעים שאני לא מישהו שאפשר לשלוט בו. יש לי עסק שאני מנהל עשר שנים וב-37 שנותי עשיתי המון דברים. יש לי קבלות מאחורי ואני אומר לכולם, בואו תראו את מה שאני מציע ותשפטו לבד אם הוא בר ביצוע או לא".

בשונה מארגון המורים, שם לחברי הארגון יש בחירה לאיזה מהארגונים הם רוצים להשתייך או בכלל, ציבור עורכי הדין מחויב על פי חוק לשלם ללשכת עורכי הדין. בהקשר זה, הטענה המרכזית של פניני היא שגוף שהוקם, חי ונושם מהכסף של החברים שלו, גם צריך לפעול למען החברים שלו. "רק במחוז חיפה יש ללשכה ארבעה מיליון שקלים בחיסכון ועדיין, אם היום יש לעורך דין בעיה כלשהי, הלשכה לא באמת מייצגת אותו בפועל. לדוגמה, אני עורך דין עצמאי ובשנת 2014 נאלצתי לסגור את המשרד שלי בגלל בעיות בריאותיות. הלשכה לא תמכה בי בשום צורה, אפילו לא סיוע בסיסי ברמה הנמוכה ביותר. אי אפשר לקבל וזה לא סביר בעיני, כי זה בסך הכל ארגון יציב שתפקידו לייצג את עורכי הדין ולפעול למענם".  על פי פניני התנהלות הלשכה לא מקדמת את עורכי הדין גם ברמה העסקית, גם ברמה הצרכנית וגם ברמה הכלכלית.

לפניני חזון ברור בנוגע להתנהלות הלשכה. על פי משנתו, הלשכה צריכה להיות גוף שמייצג את עורכי הדין, בכל הנוגע לבעיות אישיות ומקצועיות כאחד. הוא מדבר על הקמת מועדון צרכנות, לטובת קהל עורכי הדין במחוז צפון, שיספק שירותים לעורכי הדין, מרמת הזמנות של נייר וציוד משרדי, דרך הנפקת כרטיס שייתן הנחות והטבות בבתי עסק שונים באזור, ועד מתן אפשרות לסליקה דרך הלשכה, על מנת לחסוך עלויות ועמלות גבוהות לכל עורכי הדין העצמיים. לדבריו, לשכת עורכי הדין צריכה להתעסק בהשמה של עורכי דין, בנטוורקינג של משרדים שונים בין עורכי דין מתחומים שונים שיכולים לעזור אחד לשני, על ידי הקמת מערכת ממוחשבת להעברת עבודות בתוך קהילת עורכי הדין. אפשר לסכם את החזון של פניני בכך שהוא שואף לייצר קהילה של עורכי דין שתחבר בין עורכי הדין עצמם ולבין הקהילה בתוכם הם חיים ותספק שירותים עסקיים, בירוקרטיים, משרדיים וצרכניים.

הבחירות לראשות לשכת עורכי הדין רשמה בשבועות האחרונים עליית מדרגה וסיפורי הכפשה הסתובבו בין חברי הלשכה, משני הכיוונים. עו"ד פניני הוא חלק מהסיעה של עו"ד ציון אמיר, בלשכה הארצית. השבוע התפרסם כי נגד עו"ד פניני נפתח תיק במשטרה, לאחר שבינואר 2014 הוא נתפס עם קוקאין בקרית חיים. כתב אישום בגין אחזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית הוגש נגדו בבית משפט השלום בקריות, שקבע כי הוא ביצע את העבירה המיוחסת לו. בית המשפט לא הרשיע אותו, אבל כן הטיל עליו 150 שעות שירות למען הציבור לאורך שנה, במהלכה גם אפשר לשירות המבחן לערוך לו בדיקות לגילוי סמים. עם פרסום הידיעה אמר עו"ד פניני: ״בשבועות האחרונים, מאז שהודעתי על התמודדותי לראשות ועד מחוז חיפה בלשכת עורכי הדין, מתנהל נגדי מסע מרושע ונבזי של סחיטה באיומים על ידי עו"ד תמי אולמן ושליחיה. במסגרת מסע זה לא בוחלים יריביי בשום אמצעי, כולל ניצול ציני של מצב בריאותי פיזי קשה ממנו סבלתי בעבר. כאחד שצמח ממשבר אישי קשה, אני יודע איך להתגבר ולנתב את הכוחות שלי, לא רק לעצמי ולמשפחתי, אלא גם לעשייה ציבורית כפי שעשיתי במהלך כל חיי וכעת, לציבור הקולגות שלי – עורכי הדין. מנהלים כנגדי מסע רדיפה חסר מעצורים, תוך כדי רמיסה של כל נורמה ותוך ניצול מצבי הבריאותי לטובת צבירת רווח פוליטי זול.
גורמים מטעמה מפיצים מידע מסולף אודותיי, תוך כדי שהם רומסים ברגל גסה כל נורמה. חמור מכל, הם איימו שוב ושוב לחשוף פרטים מביכים כביכול בפני לקוחות ובני משפחה, שסברו כי הם אינם מודעים לדבר זה או אחר. הצורה בה הם מתנהלים, לקוחה מעולם ערכים מעוות, שמתאים לארגון פשיעה יותר מאשר ללשכת עורכי הדין. המטרה שלהם ברורה, הם יעשו הכל על מנת להסיט את הדיון המקצועי שאני מקדם ולנסות להכתים את הבחירות האלו לפי צורכיהם האישיים והפוליטיים. אמשיך לנהל מסע בחירות נקי, שמבוסס על שכנוע הבוחרים באמצעות הצעת פתרונות לנושאים הבוערים שעל הפרק, ולא באמצעות ניסיונות לבצע סחיטה באיומים והפצת הכפשות ושקרים נבזיים".

אודות חגית פורטל

אולי יעניין אותך גם?

מירי צור- לעצב את החלום שלך

מעצבת הפנים מירי צור, היא דוגמא מוחשית לרפורמה והחדשנות המובאת בימים אלו בעולם עיצוב הפנים …

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הוא שכח להזכיר שיש לו תיק נוסף בו הורשע בגין אי טיפול בלקוח, ואי רישום הערת אזהרה בטאבו.
  הוא שכח לצין שלא סיפר לציון אמיר על הרשעותיו הקודמות.
  הוא שכח לצין כי לא סיפר לציבור מצביעיו על הרשעותיו הקודמות.
  הוא שכח לצין כי פנה לבית המשפט לאסור פרסום ממצאי התיק הפלילי, על מנת שציון אמיר וציבור לקוחותיו לא ידע.
  והוא שכח לצין כי כל כך חשוב לו עקרון השקיפות.
  קשוט עצמך לפני האחר.
  עם נורמות התנהלות של עברין- כך תנהל את לשכת עוה״ד מחוז ליפה!?

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   אתה בנאדם זבל שמכפיש עורך דין בפומבי. טול קורה מבין עינך. הרוע שלך יקח אותך למקום רע בחייך.

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    הוא שכח להזכיר שבגלל פרשת הקוקאין הוא מעל בחובת האמון שלו כלפי הלקוח הגדול הראשון שלו- אגודת הסטודנטים.
    עד היום האגודה מתנהלת בניגוד לתקנון הרשום שלה בגלל שוא היה עסוק מדי בבעיות האישיות שלו ולא דיווח לרשויות (שוב בניגוד לחוק ) על שינוי תקנון, ועוד יש לעמותה תחת פיקוחו את החוצפה לבקש אישור ניהול תקין תוך הצגת מצגי שווא.

    הוא גם שכח לציין שאירוע השקת הקמפיין שלו באוניברסיטה נעשה תוך הפרת התקנות של המוסד וללא כל אישור או הרשאה.

    לא מדובר בקורבן תמים של רדיפה שלמד מהטעוית שעשה ובשל להנהיג רוח חדשה.
    מדןבר בטיפוס חלקלק ושחצן שגורם נזק רב למקצוע, ועם כל מידת הרחמים יש גבול למה שאפשר לקבל. אז טול קןרה אתה ואם אתה קשור אליו אז תוודא שאתה לא נפגע מהתמיכה בו לתפקיד ציבורי

 2. שי פניני

  איפה ציון אמיר!?
  למה הוא לא משמיע את קולו!
  רימית אותו, ורימית את צבור בוחריך!נסית להוליך שולל את צבור בוחריך ולהתחנן בפני שלוש ערכאות שלא יפרסמו את שמך!
  שמך מתנוסס בגאון בהחלטת כבוד השופט מזוז, בגין תיק בו הודית בשמוש בקוקאין, ותיק בו הורשעת בהזנחת הטיפול בלקוחותיך!
  ואתה עדין לושב שאתה מתאים לנהל את צבור עוה״ד במחוז חיפה!?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *