כמה זה עולה לנו?

לקראת שנת הלימודים שתיפתח בעוד שבוע, סקר של המועצה הישראלית לצרכנות מעלה, כי ההוצאות לבית הספר עלו. ההערכה עומדת על למעלה מ-2000 שקלים על כל ילד

סקר המועצה הישראלית לצרכנות באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה מעלה כי כמחצית מהורים מעריכים כי ההוצאות עלו יחסית לשנה שעברה, ועומדות על למעלה מ 2,000 שקלים לילד. ההוצאה כוללת רכישת ציוד לימודי ומכשירי כתיבה, קניית ספרי לימוד, ביגוד ותשלומים ישירים לבית הספר, לא כולל חוגים, מועדוניות, ועד כיתה וימי הולדת.

2000 שקלים לילד ואפילו יותר. תלמידים
צילום: פריפיק

כמה עולה להורים חינוך "חינם" של ילדיהם? מסקר המועצה לצרכנות, באמצעות גיאוקרטוגרפיה כי מדובר באלפי שקלים לילד בממוצע. הסכום מוצא על  ציוד, הסעות, תל"ן, (-לא כולל חוגים, מועדוניות, או צהרון, שיעורי עזר, ועד כיתה וימי הולדת), למעלה ממחצית הנשאלים (55 אחוזים) מרגישים שהוצאות עלו יחסית לשנה שעברה.

פחות משליש מהנשאלים עורכים השוואות מחירים לפני היציאה לקניות ציוד לבית הספר (26 אחוזים ), 11 אחוזים לא עורכים אף פעם השוואות. מנתוני הסקר עולה שאחת מכל חמש משפחות קונה חולצות חדשות לבית הספר ללא קשר למצבן, ו-55 אחוזים בקירוב קונים רק אם החולצות בלויות או לא מתאימות. 21 אחוזים רוכשים ספרי לימוד חדשים, ומרבית הנשאלים, 67 אחוזים שואלים את ספרי הלימוד במסגרת תוכנית השאלת ספרים של משרד החינוך.

גובה ההוצאה תלוי: סל לבית ספר תיכון גבוה מעלות סל לבית ספר יסודי); סל מותגים אותו רוכשים רק 5אחוזים מההורים יקר יותר מסל מעורב אותו קונים  כ-60 אחוזים מההורים. הוזלת הסל יכולה להיעשות בשימוש חוזר בציוד שנקנה בשנים הקודמות, כך נוהגים 73 אחוזים מההורים.

ילקוט/תיק בית ספר הוא אחד המרכיבים היקרים בסל (300-200 שקלים) כ-60 אחוזים מההורים ציינו כי הם  קונים ילקוט חדש רק פעם בכמה שנים, ו-17 אחוזים מעידים כי הם קונים ילקוט חדש בכל שנה.

חולצות לבית הספר היא הוצאה של כ 200 שקלים בשנה לפחות (חולצות עם שרוול קצר, חולצות שרוול ארוך, חולצות לבנות לטקסים ואירועים, וסווטשירט אחד לפחות. למעלה מ- 20 אחוזים מההורים קונים חולצות חדשות בכל שנה, כמחצית 54 אחוזים קונים חלק מהחולצות בהתאם למצבן.

הפכו את הקנייה לשיעור בהתנהלות פיננסית. עופר מרום
צילום באדיבות המועצה לצרכנות

מחברות, כלי כתיבה, חוצצים, שמרדפים וקלסרים הם מוצרים שאינם מתכלים, ולמרות זאת כשליש מההורים 27 אחוזים קונים את כל הציוד – חדש, וכ- 70 אחוזים משתמשים בציוד משנה שעברה ועורכים השלמות במידת הצורך.

חוק חינוך חובה לא כולל מלבד ספרי לימוד וציוד גם הוצאות נוספות ובניהן: תל"ן, טיולים, מסיבות, ספרים, ביטוח, הסעות, ושכר לימוד בבתי ספר ייחודים ואולפנות. כ- 40 אחוזים מעריכים כי התוספת עומדת על עד 1000 שקלים נוספים לכל ילד, 30 אחוזים ישלמו עוד כ- 2000 שקלים לשנה, 27 אחוזים ישלמו מעל ל- 2000 שקלים בשנה.

מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר מרום  מדגיש את חשיבות החינוך הפיננסי כשיעור חובה בבית הספר ועד אז מעביר את הכדור להורים: "עם קצת חשיבה, אפשר להפוך את חווית הקניות של חזרה לבית הספר לשיעור בהתנהלות פיננסית בו הילד לומד בין רוצה וצריך, כך, תציידו את הילד לא רק בתיק מתאים, אלא בתובנות צרכניות וכלכליות שילוו אותו שנים רבות ויהפכו אותו לצרכן חכם יותר".

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *