"כשכל החברים שלה יתחילו את שנת הלימודים בהתרגשות, היא תישאר בבית"

במהלך הקיץ אובחנה בתה של בתאל גיוס על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה, אך היא גילתה, שלא תיפתח כיתה תקשורתית בקרית אתא. לטענתה, ממשרד החינוך לא קיבלה כל מענה ובתה לא תתחיל את שנת הלימודים

בעוד כשבועיים יתחילו את שנת הלימודים עשרות אלפי ילדים , רבים מהם יגיעו לכיתה א' בפעם הראשונה. אליאן גיוס בת השבע מקרית אתא כנראה שלא תתחיל את שנת הלימודים שלה כי עדיין לא נמצאה לה מסגרת מתאימה.

לא תתחיל את שנת הלימודים. בתאל ואליאן גיוס
צילום: עצמי

"איך אספר לבת שלי שכשהיא נשארת בבית, כשכל הילדים והחברים שלה יתחילו את שנת הלימודים בהתרגשות בכיתה א', היא תישאר בבית", אמרה היום אמה בת-אל גיוס.
במשך ארבע שנים הייתה שייכת בתה לגן קטן ובו עשרה ילדים, כשצוות של 11 אנשי טיפול דואגים להם. כעת חוששת גיוס, שבתה תיעלם בתוך המערכת. "המסגרת הייתה מאוד מחבקת לאליאן ונתנה מענה למגבלות שלה, היא לא מודעת לסכנות, לא עצמאית בשירותים ומתקשה להבין סיטואציות חברתיות", אומרת גיוס.
לפני כחודשיים המליצה ועדת השמה לגיוס לאבחן את בתה ולאחר האבחון נקבע כי היא על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה. "כשהיא הייתה בגן היא הוגדרה עם עיכוב התפתחותי ולא היה נחוץ לנו למהר לבצע את האבחון, כי בגן היה מענה לכל הצרכים שלה, אך לאחר הוועדה, הומלץ שאליאן תלמד בכיתת תקשורת בבית ספר רגיל ולכן ביצענו את האבחון הקיץ, כדי שהיא תוכל לקבל את ההמלצה הזו של ועדת ההשמה", היא מספרת.
מאז שקיבלה את האבחון מנסה גיוס למצוא מסגרת שתתאים לבתה ותאפשר לה להתפתח ולממש את היכולות שלה. "התפקוד שלה גבוה, יש לה קליטה והבנה ורצון ללמוד, ועם תיווך נכון היא יכולה להגיע להישגים. במשך כל שנות חייה, אני עושה הכל כדי לצמצם את הפערים שלה, כדי שהיא תוכל להתמודד, אך יש לה קשיים ומגבלות שלא מאפשרים לה ללמוד במסגרת רגילה, גם לא עם סייעת אישית, מסגרת כזו לא תיתן מענה לצרכים שלה, ולמגבלות מהם היא סובלת".
לאחרונה נאמר לה כי לא תיפתח כיתת תקשורת בקרית אתא. בנוסף לבתה יש 17 ילדים נוספים שייאלצו ללמוד במסגרת שלא מתאימה להם, אך גיוס לא מוכנה לוותר. "אם לא תימצא לאליאן שלי מסגרת מתאימה היא תישאר בבית בראשון לספטמבר, אבל זה לא מזיז לאף אחד".
לפני כחודש גיוס פנתה למפקחת במשרד החינוך, שהבטיחה לה שתבדוק את הנושא ותחזור אליה, אך מאז היא לא קיבלה כל תשובה. לטענתה, לאחר שנחסמה על ידי המפקחת פנתה ללשכת מנהל המחוז סער הראל ושטחה בפני מזכירת המפקח את טענותיה לגבי כך שלא נפתחת כיתת תקשורת בקרית אתא. המזכירה הפנתה אותה שוב למפקחת ולאחר הסבר של גיוס, הבטיחה לה להעביר את הפרטים למפקחת, אך עדיין לא קיבלה כל מענה".
אחרי שגילתה כי בקריה אחרת נפתחו שתי כיתות תקשורת, היא פנתה, אך באיחור, גילתה כי לא נותרו מקומות בכיתות אלה. במחלקת החינוך הציעו לגיוס לרשום את בתה לבית ספר מיוחד בקרית טבעון. "אני לא ניידת וגם אם תהיה הסעה, אני לא חושבת שילדה צעירה כמו הבת שלי, שסובלת ממגבלות שונות, צריכה לנסוע כשעה ויותר לכל כיוון כדי להגיע לבית הספר. הציעו לנו גם בית ספר לחינוך מיוחד, שם לומדים ילדים עם קשיים אחרים משל אליאן, בתפקוד בינוני ומטה. אני רוצה שהיא תמשיך להתפתח ושמצבה לא יחמיר, שהיא תצליח בלימודים וגם שיתווכו לה נכון מצבים חברתיים ואתגרים שהיא תעמוד מולם".

ממשרד החינוך טרם הגיעה תגובה בעניין.


אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *