לא, זה לא התקף לב

צעיר בן 24 הגיע למיון לין על כאבים בחזה ומצוקה בנשימה. בדיקה מהירה העלתה כי הוא סובל מתסמונת חזה אוויר בלחץ. הוא טופל במהירות וחייו ניצלו

תושב חיפה בן 24, בעל עבר רפואי בריא וללא מחלות רקע ידועות, הגיע למיון הקהילתי במרכז רפואי לין של כללית והתלונן על כאבים בחזה ומצוקה בנשימה. הוא נבדק במהירות על ידי רופאה פנימאית ד"ר גבריאלה סירוטה, שמיד חשדה כי מדובר בתסמונת של חזה אוויר בלחץ, מצב מסכן חיים שמחייב ניקוז אויר לשחרור הריאות.

צילום שבוצע במקום אישש את האבחנה של ד"ר סירוטה ובתמונת הריאות היה ברור שהריאה השמאלית בתמט מוחלט, עם סטיה של קנה הנשימה לימין. הצוות במיון נתן טיפול ראשוני להקלה והוזעק נט"ן, כדי להעביר את הצעיר, באופן דחוף אל בית החולים, שם בוצע ניקוז אויר והפחית את הלחץ על הריאה ששבה לנפחה הרגיל והחלה לשוב ולתפקד. מצבו של הבחור הוטב תוך זמן קצר באופן ניכר ומיד לאחר שהשתחרר מבית החולים והתאושש הגיע למיון הקהילתי כדי להודות אישית לצוות.

לדברי מנהל מרכז רפואי לין של שירותי בריאות כללית ד"ר אלון ארז, חזה אוויר בלחץ הוא מצב לא שכיח, בו מצטבר אוויר בין הריאה לדופן הפנימי של בית החזה וכאשר ההצטברות רבה, הריאה עוברת תמט ונוצר קושי בנשימה. במצבים מסוימים הלחץ המוגבר בתוך בית החזה פוגע בהחזר הורידי ללב ויכול להסתיים במוות ומכאן החשיבות שבמתן טיפול מהיר. אירוע כזה אינו שכיח בקרב אנשים צעירים וכשהאירוע מתרחש באופן ספונטני ולא בעקבות חבלה קשה באזור, מדובר בדרך כלל בתוצאה של קרע ברקמת ריאה לא תקינה – מעין ציסטות ריאתיות דקות דופן שנקרעות מסיבה לא ברורה ואוויר מתמלא מהריאה לחלל בית החזה. נדרשת מיומנות גבוהה כגון זו של ד"ר סירוטה מהמיון הקהילתי כדי לאבחן במהירות מצב זה כשהוא מתרחש אצל אדם כה צעיר וללא כל סימנים או אירועים מקדימים.

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *